Хлібна жужелиця – ознаки появи, методи боротьби

Хлібна жужелиця шкоди завдає як на стадії личинки, так і імаго, зокрема личинки шкодять озимим культурам, а жуки заселяють плантації у фазі наливу, харчуючись вночі м’яким зерном пшениці.

Хлібна жужелиця (Zabrus tenebrioides) поширена на значній території України, включно до південної межі Полісся. При цьому постійної шкоди завдає у приморських областях, включно з Кримом, України та та південних областях Кіровоградської області, натомість на півночі Кіровоградщини а також Закарпатті, Чернівецькій, Вінницькій, Сумській, Київській, Черкаській, Харківській, Полтавській областях шкодить час від часу. Шкоди завдає як на стадії личинки, так і імаго, зокрема личинки шкодять озимим культурам, а жуки заселяють плантації у фазі наливу, харчуючись вночі м’яким зерном пшениці.

hlibna_zhuzhelicya1

Не люблять спеки, тож після жнив у засушливу погоду при температурі 28-34°С ховаються на залишках соломи та у лісосмугах.

Тривалість стадії спокою залежить від вологості грунту. У другій половині серпня — вересні-жовтні самки відкладають на глибину 5-15 см яйця. При цьому плодовитість самок залежить від їх харчування — якщо вони харчуються зерном озимої пшениці, до відкладають 120-270 яєць, без такого зерна плодовитість суттєво падає до 30 яєць. На швидкість розвитку яйця суттєво впливає середньодобова иемпература, якщі вона складає23–25°С розвиток триває 9-12 днів, натомість якщо падає до 12-14°С то розвиток подовжується вдвічі до 20-25 днів. З настанням морозів личинки припиняють харчування та зариваються у грунт на глибину 30-40 см, а весною продовжують харчування. Завдає значної шкоди зерну, це залежить від віку личинок та фази розвитку рослини. На початку кущування 15 личинок/м2 першого віку гине 9%, у другому віці вже 38%, а у третьому вже 85%.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Засоби боротьби із хлібною жужелицею

Швидке прибирання, зменшення втрат зерна, лущення стерні і оранка з передплужниками. Своєчасне знищення сходів падалиці, де можуть накопичуватися жуки. Найбільш доцільна обробка насіння інсектицидною протравлювачем. Обробки інсектицидами проводять проти личинок молодших вікових груп у період їх активного харчування.

Чисельність хлібної жужелиця суттєво залежить від поширення її природніх ворогів, також вона регулюється через хвороби. Зокрема з паразитів її знищує муха тахіна, вона відкладає яййця на молодих жуків, ті втрачають здатність розмножуватись та гинуть. Також на личинках паразитують Serphus I Microphthalma, яйцеїди з роду Teleas L. Жуків та личинок знижують стафілініди, хижі жужелиці, павуки, ящірки, жаби, птахи. Якщо грунт надміру вологий, то хлібну жужелицю вражають грибкові захворювання — фузаріоз та мускардиноз.

Також у боротьбі з хлібною жужелицею має значення дотримання агротехнічних метолів боротьби, зокрема сівозміни, зменшення до 5-10% частки стернових попередників під озиму пшеницю, своєчасне збирання врожаю, знищення падалиці, лущення стерні. Обробку грунту слід проводити за системою напівпару, сівбу краще проводити у другій половині оптимального терміну. Якщо пшеницю сіють після стернових попередників у вологий грунт необхідно провести таксацію рослин обробивши насіння інсектицидами. Якщо виявлено 2-3 личинки восени або навесні, чи 3-5 жуків на 1м2 в період літнього колосіння слід обробити поле інсектицидами розпиливши Базудин, Волатон 500, Діазинон, Нурел Д, Промет 400.

Схожі записи