Хлібний жук кузька – ознаки появи, методи боротьби

Хлібний жук кузька поширений в Україні, однак найбільше шкоди завдає від лінії Вінницької, Київської, Полтавської та Харківської областей, у лісостепу та степу. Також личинки шкодять окрім пшениці та жита кукурудзі, буряку, картоплі, соняшнику, тютюну, а у розсадниках саджанцям плодових дерев

Опис хлібного жука кузьки

Хлібний жук кузька (Anisoplia austriaca), йому притаманна тривала стадія личинки — 22 місяці, зокрема з цим пов’яязано і той факт, що на зимівлю, яка відбувається у грунті, залишаються личинки. При цьому на першому році життя личинки зариваються на 30-55 см, а на другому році життя вже на 20-45 см. Після другої зимівлі вони перетворюються у лялечок, ця фаза триває 2-3 тижні. У середині червня жуки виходять на поверхню. Самки відкладають яйця у грунті. Їх кількість — до 50 шт. Якщо рік видався вологим, то самка хлібної жужелиці відкладає яйця на тому ж полі, що й харчується, натомість у посушливі — на поля просапних культур. Яйце розвивається протягом 20-30 днів. Якщо на полі є багато личинок це призводить до порідіння посіві злакових та просапних. Основну шкоду зерновим завдають жук — один жук може знищити 9-10 колосків. Найбільше шкоди завдають пшениці, ячменю, житу, диким злакам. Також личинки шкодять окрім пшениці та жита кукурудзі, буряку, картоплі, соняшнику, тютюну, а у розсадниках саджанцям плодових дерев.

Впізнати комаху можна за такими прикметами: довжина жука 12,8-16 мм, синювато-чорний з металевим відблиском, натомість голова, щиток і передспинка з зеленим відблиском. Розмір личинки до 35 мм.

hlibnii_zhuk_kuzka

Заходи захисту від хлібногожука кузьки

Дуже важливо дотримуватись агротехнічних заходів захисту, зокрема проводити лущення стерні та наступна глибока оранка на зяб, на прикінці травня — початку червня для знищення личинок та лялечок слід провести міжрядковий обробіток просатних а також парових полів на глибину 10-12 см.

За наявності 3-5 жуків на 1м2 крайні смуги полів зернових у період наливання зерна інсектицидами СуперБізон, Нокаут, Командор, залп, Волатон 500, Децис, Ф’юрі, Штефесін. Також дозволено авіаобробку препаратом КАРАТЕ ЗЕОН (0,2 л/га) та препаратом Ефорія (0,1-0,2 л/га)

Схожі записи