Бавовняна совка – ознаки появи, методи боротьби

Бавовняна совка шкодить великій кількості культур — понад 350 кормових, зокрема бавовнику, а також кукурудзі,томату, нуті, люцерні, перцю, капусті, квасолі, сорго, гарбузовим, сої, рицині, кунжуту, гороху, кенафу, джуту.

Бавовняна совка (Helicoverpa armigera) також у літературі зустрічається інша латинська назва Chloridea obsoleta.

На зимівлю у грунті залишаються лялечки бавовняної совки. Коли грунт на глибині 10 см прогрівається до 16…17°С починається виліт метеликів, однак масовий виліт метеликів починається при наявності ефективних температур 260…270° та порозі розвитку 15,5°.

sovka_bavovnyana_1

Відзначається надзвичайно високою плодючістю – самка бавовняної совки відкладає до 500 яєць, а в окремих випадках це число може зрости до 3000 яєць. Причому вона їх відкладає по 1, іноді по 2-3 на листя.

Молода гусінь розвивається на бур’янах, а також на нуті, тютюні, люцерні, томатах, кукурудзі. Самки наступного покоління відкладають яйця на бавовник на стадії бутонізації та початку цвітіння. Протягом сезону розвивається 2-3 покоління.

Восени бавовняна совка розташовується на посівах, що відстають у розвитку, де лялечки і залишаються на зимівлю. Умови харчування та температура у період розвитку осіннього покоління впливають на можливість зимівлі бавовняною совкою.

sovka_bavovnyana_2

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи боротьби із бавовняною совкою

Найперше слід ретельно дотримуватись агротехнічних заходів захисту, як глибока оранка на зяб, культивація міжрядь, знищення бур’янів, Збирання рослинних залишків після жнив.

Для застосування хімічних заходів слід ретельно моніторити чисельність шкідника, а проводити їх лиге у випадку перевищення економічного порогу шкідливості. Для середньоволокнистих сортів бавовни таким пороком є 10-12 гусениць чи 20 яєць на 100 рослин або ушкодження 3-5% коробочок бавовни. Для тонковолокнистих сортів 5-6 гусениць чи 10 яєць та гусениць на 100 рослин чи при ушкодженні 3-5% коробочок. Також необхідно встановлювати феромонні пастки на полі.

При масовому вильоті метеликів проводять обробку інсектицидами Карате Зеон 050 к.е., Карате 050 к.е., Енжіо 247 с.к., Матч 050 к.е., а якщо зафіксовано масову кладку яєць найкраще застосувати Проклейм Фіт 450 в.г. який запобігає появі личинок та збереже врожай.

Схожі записи