Люцернова (акацієва) попелиця – ознаки появи, методи боротьби
Люцернова (акацієва) попелиця вже ранньою весною з’являються личинки, розвиток яких відбувається спочатку на люцерні, потім вони переселялються на бобові, акацію або на бавовону.
Люцернова (акацієва) попелиця (Aphis crassivora Koch. ) відкладені шкідником яйця зимують на акації, люцерні, бур’янах, а вже ранньою весною з’являються личинки, розвиток яких відбувається спочатку на люцерні, потім вонипереселялються на бобові, акацію або на бавовону. Цей період триває близько місяця і він є сприятливим для боротьби з люцерновою попелицею – необхідно провести кілька хімічних обробок рослин суміщаючиїх з боротьбою з іншими шкідниками. Це запобігає появі крилатих форм попелиць та їх подальшому розселенню. Попелиці, в яких з’явились крила на початку липня повертаються на люцерну та на бур’яни де живуть до пізньої осені. Дуже плодовита комаха – одна самка дає 30-70 личинок, а протягом сезону з’являється 15-20 поколінь люцернової попелиці. Розмножується безстатево, самці та самки з’являються після перших заморозків, тоді ж самки відкладають на зимівлю яйця.
. .Природні вороги та приятелі люцернової попелиці
Жук сонечко є природнім ворогом попелиці, причому як на стадії личинок, так і дорослих комах – протягом дня сонечко поїдає до 150 комах, а личинка до 200, причому апетит зростає у спекотні дні.
Золотоочки, як дорослі так і личинки є хижаками що харчуються попелицями та іншими м’якотілими комахами. Однак вони не вбивають попелицю, а харчуються їх падью.
Приятелями попелиці є мурахи, попелицю навіть називають мурашиною “коровою” – вони наче “доять” їх, отримуючи у такий спосіб падь.
Заходи боротьби з люцерновою попелицею
Агротехнічні:
1. Знищення буряну не лише на полі, а й поблизу протягом всієї вегетації, на узбіччях доріг та зрошувальних систем.
2. Недопущення надмірного загущення посівів.
3. Не рекомендовано пізній полив з великими нормами.
4. Зниження залишків рослин після жнив та пізніх бур’янів.
5. Зяблева оранка.
6. Низьке кошення фуражної та насінної люцерни, оскільки на її стерні зимують попелиця та інші шкідники.
Хімічні:
1. Протравлювання насіння інсектицидом.
2. Використання інсектицидів.
3. Застосування біодобрива.