Звичайна злакова попелиця – ознаки появи, методи боротьби
Звичайна злакова попелиця завдає шкоди на злакових рослинах, а це: пшениця, ячмінь, сорго, овес, жито, рис, суданська трава а також дикорослі злаки.
Звичайна злакова попелиця (Schizaphis graminum (Rondani) теплолюбивий шкідник, тож в Україні здебільшого поширений на півдні лісостепу, степу та у Криму, натомість значного поширення в інших регіонах України не зафіксовано.
Шкоди завдають як личинки, так і дорослі злакові попелиці. Якщо відбулось масове поселення попелиць у період виходу рослини у трубку може суттєво зменшити врожай, включно до повної загибелі рослин. Сприятливою умовою для поширення попелиць є недостатня вологість грунту. Найголовніше – зерно у злаків стає неякісним, збільшується кількість порожніх колосків, зменшується вага соломи, іноді рослини не виколошуються. Однак звичайна злакова попелиця завдає додаткової шкоди оскільки є переносником вірусу жовтоїкарликовості ячменю.
Невелика комаха довжиною 2 мм з овально-витягнутим тілом. Живородка, самка безкрила, зелена з сосковими трубками з темними кінцями. Також має вусики, завдовжки понад половину тіла. Крилата живородка дещо відрізняється від безкрилої форми попелиці – є мешшою – 1,5 мм, однак з довшими вусиками. Має зелений животик, голова та груди бурі. Личинки зеленого кольору. Личинки, що перетворюються згодом укрилату самку у другому та третьому віці вже мають зачатки крил, а повноцінно вони з’являються після четвертої линьки.
Харчування попелицьрозпочинається на озимих, згодом вони переходять на ярі. Коли злакові переходять у трубки, попелиці повністю покривають листя своїми колоніями. З місць зимівлі чи озимої пшениці та вівса, бур’янів, перелітають на плантації ячменю.
Живуть недовго, однак швидко розмножуються – безкрилі партеногенетичні самки живуть більше місяця, однак за цей час встигають народити 80 личинок. Крилата партеногенетична форма самок живе лише 17-20 днів, однак встигає народити понад 40 личинок.
Місце оселення колонії звичайної злакової попелиці добре помітно, оскільки там рослини втрачають колір, листя жотії чи червонієна кінчиках, краї листків сккручуються, ушкоджені рослини сохнуть, а у складних випадках гинуть. Звичайна злакова попелиця оселяється колоніями на листі, на стеблах, часто утворює спільні колонії з ячмінною попелицею.
Заходи боротьби із звичайної злакової попелиці
Сходи злакових варто обробити інсектицидами.
На пивоварному ячменю варто обробити насіння інсектицидно-фугніцидними протравлювачами.