|

Хвороби яблуні

Дуже часто ми втрачаємо врожай яблуні через хвороби.

Наше основне завдання виявити причину хвороби яблуні і швидко вжити заходів для її лікування. Не забувайте також, що своєчасні дії щодо захисту рослин від хвороб і шкідників допоможуть зберегти дерево і зібрати з нього здоровий врожай.

Причин захворювання яблунь є дуже багато: вони можуть бути завдані механічно, пов’язані з нестачею або надлишком вологи, зараженням шкідниками, з дефіцитом або занадто великою кількістю поживних речовин.

У цій статті ми розглянемо найпоширеніші хвороби яблунь та як боротися з ними

Парша – хвороба яблуні

Парша на яблуні вражає листя і плоди. Вже ранньою весною на листках яблуні можна помітити зеленувато- коричневі плями. Таке листя засхне і опаде. Якщо паршею заражений плід, на ньому будуть помітні численні невеликі коричневі плями.

Методи боротьби

    Захист від парші полягає в 3-х разовому обприскуванні
  • Першу обробку роблять ранньою весною на самому початку розпускання бруньок (в цей період використовують 3% -ву бордоською рідиною);
  • Друга обробка потрібна відразу після цвітіння (на цей раз використовують 1% -ную бордоською рідиною, Купрозан ;
  • 3-тя обробка потрібна через 2-3 тижні після цвітіння (підійдуть Швидкість, Хорус).

Борошниста роса – хвороби яблуні

Борошниста роса на яблуні заражає бруньки, листя, пагони, суцвіття яблуні. Характерною ознакою є білий борошнистий наліт на зараженій ділянці рослини. Згодом він стає сірим і покривається дрібними темними крапочками.

Методи боротьби з борошнистою росою

Боротися з борошнистою росою можна за допомогою видалення і спалювання заражених пагонів. Рослину на ранній стадії захворювання можна обробити колоїдної сіркою (80 г сірки на 10 л води) .

Щоб борошниста роса не нашкодила всій рослині, в момент цвітіння яблуню обробляють препаратами Швидкість або Топаз. Також можна використовувати такі препарати: Байлетон, Гамаір, Зате, Квадріс, Раек, Тілт, Топсин М, Тіовіт Джет (фунгіцид і акарицид), Фундазол.

Коли дерево відцвіте, його обробляють хлорокисью міді. А після збору врожаю дерево слід ще раз обробити мідним купоросом або розчином рідкого мила.

Ранньою весною і восени уражені пагони зрізують. В осінній період, коли листя повністю опаде, можна проводити хімічну обробку.

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса – хвороби яблуні

Пероноспороз (або несправжня борошниста роса) починається з невеликих білих цяток. Їх можна легко стерти пальцями, але через деякий час вони з’являються знову, збільшуючись в розмірі. Потім вони набувають насичений фіолетовий або сірий колір, поступово ущільнюються і в кінцевому підсумку стають практично сірими. Наліт може з’явитися як з одного, так і з обох сторін аркуша листка, який поступово засихає, в’яне і опадає.

Несправжня борошниста роса на яблуні веде до осипання квіток і до припинення росту рослини. Найінтенсивніше хвороба розвивається при вологості 60-80% і температурі повітря в діапазоні 18-29 ° С.

Методи боротьби

Якщо несправжня борошниста роса з’явилася всього на декількох бутонах або листочках, просто видаліть їх. Кожні 5-7 днів потрібно обприскувати яблуню спеціальними біологічними препаратами для боротьби з цим захворюванням (Баксіс, Ордан, Курзат, бордоская суміш, хлорокис міді). Додатково яблуню обприскують марганцівкою (2,5 г речовини на 10 л води), 1% -ний колоїдної сіркою, 0,5% -ної хлорокисью міді, мильно-содовим розчином (на 10 л води 40 г мила і 50 г соди).

Народні методи боротьби:

При несправжньої борошнистої роси яблуні добре допомагає йодне молоко (10-12 крапель 5% йоду на 1 л знежиреного молока) і заварка з попелу (0,5 л попелу залити 3 л окропу, дати настоятися, поки не охолоне, і долити води до 10 л).

Моніліоз (моніліальний опік, плодова гниль) – хвороби яблуні

Поверхня зараженого плоду покривається коричневими плямами, які поступово збільшуються в розмірах. Пізніше на них з’являються білі концентричні кола з опуклими спорами гриба. Заражене яблуко обпадає або залишається висіти на дереві і муміфікується.

Необхідно зібрати всі уражені плоди і винести їх за межі ділянки. Самі дерева з моніліозом слід обробити 1% -ною бордоською рідиною.

Після збору врожаю уражені яблуні потрібно обробити розчином мідного купоросу (на 10 л води 100 г мідного купоросу), витрачаючи по 2 л розчину на кожне дерево.

Чорний рак – хвороби яблуні

Чорний рак яблуні пошкоджує листки, квіти, плоди і кору дерева. На листі помітні плями коричневого кольору. Плоди також покриваються плямами, які поширюються всюди. Уражена ділянка кори відмирає, а на стовбурі і гілках з’являються рани.

Методи боротьби

Боротися з чорним раком слід радикально і безжально: вирізати заражені частини рослини, зачищати уражені ділянки кори до здорових тканин, дезінфікувати рани 5% -ним розчином залізного купоросу, після чого змащувати їх садовим варом.

Щоб запобігти появі чорного раку на листках, необхідно двічі обприскати яблуні 1% -ною бордоською рідиною (відразу після цвітіння і ще через місяць).

Цитоспороз – хвороби яблуні

Цей грибок вражає кору яблунь, викликаючи висихання її окремих ділянок.

При Цитоспорозі на корі стовбура або гілках можна помітити виразки. Вони розростаються досить швидко і темніють. При цитоспороз і яблуні кора відімре разом з окремими гілками. Загинути від цього грибка може і молоде, і старе дерево.

Методи боротьби

Боротьба з цитоспорозом полягає в 3- х разовому обприскуванні+

Лікування цитоспорозу яблуні слід починати весною, в період набухання листових бруньок. Обприскувати розчином Хома (40 г речовини на 10 л води).

Наступне обприскування проводять розчином мідного купоросу (50 г речовини на 10 л води) перед цвітінням.

Третє обприскування проводять відразу після цвітіння розчином Хома (40 г речовини на 10 л води), при цьому на доросле дерево витрачають 5 л, а на молоде – 2 л розчину.

Профілактика

З метою профілактики захворювання восени яблуню підгодовують калієм і фосфором – це підвищує зимостійкість дерева.

Крім того, в листопаді потрібно побілити штамби і великі скелетні гілки. Повторити цю процедуру можна на початку весни. Побілку накладають в два шари з перервою 2 години.

Якщо після зими ви помітили хворі гілки, навесні їх слід обрізати, плями невеликого розміру можна зачистити шкіркою. Обрізані частини гілок необхідно знищити.

Молочний блиск – хвороби яблуні

Якщо яблуня заражена молочним блиском, у неї відмирають гілки, а іноді і все дерево може загинути. Найчастіше молочний блиск виникає на яблунях після суворих зимових морозів.

Під шкіркою листа утворюються порожнини. Незабаром ці повітряні скупчення біліють, а весь лист набуває сріблястий відтінок. Потім тканини листка в деяких місцях відмирають. Якщо молочний блиск яблуні не лікувати, з часом відімре і засохне більшість листя, а колір стебла і деревини стане темним.

Профілактика:

Морозостійкість дерева допоможе підвищити осіння побілка кори скелетних гілок і стовбура.

Коли морози закінчаться, яблуню потрібно правильно підживляти.

Якщо позбутися від молочного блиску не виходить, хвору рослину слід повністю видалити з ділянки і знищити, інакше захворювання пошириться на інші рослини.

Схожі записи