Совка озима – ознаки появи, методи боротьби

Озима совка- гусінь живе на 160 видах рослин, віддає перевагу конюшині, лободі, кінському щавлю та подорожнику.

Опис сойки озимої

Озима совка (Agrotis segetum) поширений в Україні вид шкідника – гусінь живе на 160 видах рослин; віддає перевагу конюшині, лободі, кінському щавлю та подорожнику. Розвиток озимої совки триває впродовж 1-4 поколінь, шкрди завдає гусінь, яка підгризає сходи рослин на рівні грунту чи вигризаючи стебло. Одна гусениця першого покоління протягом ночі здатна знищити 10-15 рослин цукрового буряку. Свою активність метелики озимої совки виявляють у сутінках та вночі. Розвиток комах залежить від температури та суми опадів, передусім у зимово-весняний період. Також чисельність озимих совок регулюють ентромофаги (хижаки та паразити) та ентомопатогени. Економічний поріг шкідливості гусені складає 0,5–2,0 гусеницы/м².

Метелик доволі великий – 40-50 мм. Передні крила іноді майже чорні, однак найчастіше бурувато-сірі. Його легко впізнати за трьома темними плямами (круглою, нирко- та клиноподібною), які облямовані тонокою чорною лінією. Яйця маленькі, 0,5 мм, спочатку молочно-білі, однак потім вонии темнішають. Довжина розвинутої гусені до 52 мм, натомість лялечка має лише 20 мм.

ozima_sovka

Методи боротьби з озимої совки

Необхідною передумовою запобігання появи озимих совок є правильне використання агротехнічних засобів, передусім ретельний та своєчасний обробіток грунту під озимі, чисті пари та поля після непарових попередників. Для просапних культур слід проводити міжрядковий обробіток грунту. Також його слід проводити після просапних попередників.

Вирощування стійких гібридів, знищення буряну, видалення з поля залишків рослин, глибока зяблева оранка, міжрядкова обробка, оптимально ранні термінипосіву, включення у сівообіг віко-вівсяних парів, створення загороджувальних канав та борозд, полив, застосування отруєних зелених приманок, випуск паразитів Trichogramma spp.

Використання біопрепаратів вірин дендробацилін, ентобактерин та бітоксибацилін. Моніторинг та сигналізація з допомогою феромонних пасток, обробка інсектицидами насіння та сходів рослин. Якщо на 1м2 плантації буряку є 1-2 комахи, озимої пшениці 2-3 комахи або 3-8 комах у посівах кукурудзи, соняшника, картоплі, то потрібно використовувати інсектициди Залп, СуперБізон, Нокаут. Добре знищує озиму совку суміш у половинних нормах Нокауту та Супербізону з додаванням 3-4 кг/га сечовини. Обробляти такою сумішшю найкраще ввечері.

Схожі записи