Соняшниковий вусач – ознаки появи, методи боротьби
Соняшниковий вусач в Україні поширений у степу та лісостепу, Криму, передгір’ях Карпат.
Соняшниковий вусач (Agapanthia dahli) також у літературі зустрічається назва агапантія соняшникова.
Харчова спеціалізація – соняшник, однак також завдає шкоди іншим айстровим та бур’янам: полину гіркому, осоту, реп’яху, будяку. Веде денний спосіб життя, жуки зустрічаються з травня по липень.
Довжина жука 19-21 мм, його легко впізнати за волосками рудувато-жовтого кольору які утворюють на передспинці три повздовжні смужки та плями на надкрилах. Яйця циліндричні, трохи звужені молочнобілі та матові. Жовтобілі, безногі, вузькі, злегка дугоподібно вигнуті личинки довжиною 20-27 мм. з волоссям на грудях.
Самки соняшникового вусача відкладають до 50 яєць. Для цього вони на висоті до 90 см підгризають стебло та відкладають по одному яйцю. А вже личинки прогризають донизу стебло, перед зимівлею у стеблі на висоті 8-80 см облаштовують колиску. Частина личинок перетворюється у лялечки наступною весною, у травні-червні, інші двічі зимують. Стадія лялечки триває близько 3 тижнів. Одне покоління соняшникового вусача розвивається протягом 1-2 років. Завдає шкоди на стадії личинки. Пожовкле, в’януче листя, яке опадає зрослин є першою ознакою поширення соняшникового вусача. Ця стадія ще не призводить до значних втрат, однак є вірною прикметою початку зараження – якщо розщепити стебло зараженої рослини, то там можна виявити личинки соняшникового вусача. Ушкоджені стебла надламуються, зменшується врожан та погіршуєтся його якість – у насінні меншає масла. Рано заселені шкідником соняхи розвиваються повільно та можуть загинути до початку цвітіння.
Засоби захисту від соняшникового вусача
Сівби слід проводити у ранні строки, аби випередити розвиток шкідника. У разі затримки із свбою пошкодження є набагато суттєвішими, а заражені рослини ламаються вітром. Необхідно систематично знищувати бур’яни. Також необхідно вчасно провести жнива, у такому випадку навіть сильно заражені соняшниковим вусачем поля не мають явних симптомів, також мінімальною буде економічний збиток. Після збору кошиків соняху слід одразу якнайближче до землі зрізати стебла та вивезти їх з поля. Пізніше його можна буде використати в якості поля чи для технічних потреб. Після збору бадилля сліб провести глибоку зяблеву оранку.