Листовійка розанна – ознаки появи, методи боротьби

Листовійка розанна (Archips rosana L.) має широку харчову спеціалізацію, шкодить майже всім листяним породам, зокрема плодовим деревам, ягідним та декоративним кущам. Завдає шкоди у різних типах зелених насаджень, зокрема садах, парках, лісосмугах.

Попри свою невибагливість має харчові уподобання, зокрема у алодових садах віддає перевагу кісточковим а також вишням, черешням, яблуням, грушам та ягідникам. Шкоди завдає гусінь.

Дорослі розанні листовійки ведуть нічний спосіб життя, це невеликі метелики з розмахом крил 14-22 мм. Трапецієподібні передні крила від охряно-жовтого до сірого і навіть темно-коричневого кольору, задні крила коричнево-сірі. Самці дещо менші за самок, розмах їх крил 14-19 мм., натомість у самок 18-22 мм.

Самки відкладають сіро-зелені, приплюснуті, овальні яйця розміром 1,2х0,6 мм. В одній кладці нараховується 10-150 яєць. Личинка та гусениця хробакоподібні розміром до 2 см. Колір перемінливий від темно-оливково-зеленого до світло-зеленого, напівпрозорої консистенції.

Лялечка розанної листовійки жовтувато-коричнева, однак спина темніша за решту тіла. На черевці ммає по два ряди шипів. Довжина лялечки 7-13 мм., при цьому лялечки самок суттєво більші за лялечки самців — у лялечок та у дорослих особин розанної листовійки існує статевий диморфізм.

listoviika_rozanna_2

Виліт метеликів є дуже розтягнутим у часі та триває від початку літа до початку серпня. Метелики розанних листовійок ведуть нічний спосіб життя при температурі від +15 до + 20°C. Відзначається надзвичайно високою плодючістю — 60-430 яєць, однак у середньому 250. Хоча масова кладка яєць відбувається у другій половині червня – початку липня, гусінь з’являється лише навесні, початку квітня – початку травня при нижньому порозі температури +8°C. А коли сума ефективних температур досягає позначки 70° відбувається масовий вихід гусені розанної листовійки. Цей процем триває 1-2 тижні. Молода гусінь проникає у бруньки рослин, скелетує листові пластинки, виїдає круглі отвори та проникає у бутони. Старша гусінь згортає листя у трубки, звідки і походить їх назва. Розвиток гусені триває 25-40 днів після чого у місцях харчування перетворюються на лялечки. Ця стадія триває 1-2 тижні і її тривалість залежить від навколишньої температури.

Є найпоширенішим та найшкідливішим видом із всіх листовійок. Розвиток відбувається протягом одного покоління.

Економічний поріг шкідливості для яблуні до розпускання бруньок складає 3-5 кладок на одному дереві, до початку цвітіння при ушкоджені 10-15% листків чи наявності 0,5-3 гусениць на 1 метр погонний гілки.

Заходи захисту від листовійки розанної

Необхідно здійснювати перекопку пристовбурових ділянок, збирати та знищувати опале листя. Проти молодої гусені слід застосовувати дозволені біопрепарати. У період розпускання бруньок – утворрення бутонів дерева оприскують такими препаратами: Карате 050 к.е. (0,4-0,8 л/га), Карате Зеон (0,4-0,5 л/га), Піринекс Супер к.е. (1,0-1,25 л/га), Проклейм Фіт 450 в.г. (0,1-0,2 л/га).

Схожі записи