Бурякова нематода – ознаки появи, методи боротьби
Уражені рослини буряковою нематодою легко впізнати за “бородатими” коренеплодами, які утворюються бічним корінням.
Бурякова нематода (Heterodera schachtii Schmidt.) поширена у Вінницькій, Черкаській, Сумській та інших областях України, що спеціалізуються на вирощуванні буряку. Призводить до затримки росту рослин, а прни сильному ураженні грунту – повної загибелі буряку. Уражені рослини легко впізнати за “бородатими” коренеплодами, які утворюються бічним корінням.
Самці суттєво відрізняються від самок. Вони невеликого розміру (0,8-1 мм та прозорі), самки помітно більші – до 1,3 мм, спочатку жовтувато-білі, а потім бурі та маютьменший, ніж у самця шип, навколо рота можна помітити буряковий сік.
Розвиток одінєї генерації триває 4-8 тижнів та складається з наступних фаз – яйця, личинки, дорослої особини та цисти, тобто померлої самки з яйцями та личинками. Розрізняють паразитну форму личинки, яка є булавоподібна, а біла самка – лимоноподібна. Розвиток яєчок відбувається всередині самок, у цей момент внутрішні органи атрофуються, а самка перетворюється на мішок набитий яйцями та личинками. Бурякова нематода надзвичайно плодовита комаха – 80-200 яєць, а за спиятливих умов понад 500. Протягом вегетацційного періоду з’являється 2-4 покоління цих комах. При температурі +10°C та вологості від 20% з цист з’являються личинки другого віку, які проникають у рослину.
Шкідливість бурякової нематоди
Внаслідок дії бурякової нематоди суттєво зменшується врожай буряків, а їх цукристість зменшується у 2-3 рази. Проблема у тому, що за низької (1-100 л + я/100 см3 грунту) та середньої (101-300 л + я/100 см3 грунту) чисельності шкідника хворі рослини складно відрізнити від здорових, відмінність помітна лише вдень за температури понад 20°С – у таких ситуаціях у них в’яне листя та лягає на землю.
Заходи захисту від бурякової нематоди
Для того, щоб запобігти появі бурякових нематод необхідно восени або навесні при плануванні сівби цукрових буряків проводити обстеження майбутньої ділянки. Якщо у зібраних зразках грунту виявлено бурякові нематоди необхідно запобігти поширенню шкідника на інші ділянки разом з інвентарем та сільськогосподарським реманентом. Насичення сівозміни цукровими буряками макксимум 20%.
Для оздоровдення ділянки слід зробити протинематодну сівозміну: 1) кукурудза на зелений корм або горох — жито на зелений корм або зерно; 2) кукурудза на зелений корм або горох — жито на зелений корм або зерно — жито на зелений корм або зерно; 3) горох — кукурудза на зелений корм — жито; 4) ячмінь з підсівом конюшини — конюшина — жито; 5) люцерна — люцерна — жито; 6) жито + вика — кукурудза на зелений корм — озима пшениця — цикорій — ячмінь з підсівом конюшини — конюшина або люцерна — люцерна — люцерна; 7) люцерна — люцерна — люцерна — цикорій — ячмінь або яра пшениця — жито + вика — кукурудза.
Також можна зробити короткотермінове висіятиу серпні-вересні після гороху, озимої пшениці ра інших ранніх зернових хрестоцвітні культури, як гірчицю, олійну редьку чи ріпак, а через півтора місяці скосити та заорати.
Заорювання є добрим запобіжником проти нематод, оскільки дозволяє зменшити чисельність личинок більш ніж на половину.
Необхідно відбирати стійкі до бурякової нематоди гібрили цукрових буряків. Їх урожайність є вищою навіть на заражених полях у порівнянні із звичайними гібрилами.
Необхідно налаштуватись на тривалу боротьбу із буряковою нематодою, оскільки вона є надзвичайно стійкою, тож навіть комплекс заходів не дозволяє її одноразово знищити.
З хімічних препаратів рекомендовані до застосування Адіфур 35 СТ, Карбосан 350 СТ, Космом 500, Фурадан 35 СТ.