Стебловий кукурудзяний метелик – ознаки появи, методи боротьби

Зона поширення стеблового кукурудзяного метелика в Україні – лісостеп та північ степової зони, однак ареал має тенденцію до розширення, що спричинено потеплінням та поширенням культур, які ушкоджує кукурудзяний метелик: кукурудзу, коноплю, просо, хміль, соняшник, також розвивається на товстостебелевих бур’янах.

Опис стеблового кукурудзяного метелика

Стебловий кукурудзяний метелик (Ostrinia nubilalis) доволі великий – 26-32 мм.

kukurudzyanii_metelik_1

Самця можна впізнати за світлою широкою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю передніх крил, які мають бурувато-коричневий колір. Натомість передні крила самок світліші, біло-жовті або світло-коричневі. Тіло гусені сіро-жовте з червоним відтінком, на спині повздовжна смуга, голова та щиток бурі, довжина 20-25 мм. Лялечки жовто-коричневого кольору з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері, їх довжина 18-20 мм.

Розвиток триває протягом 1-3 поколінь, гусінь шкодить стеблам, волоті та качанам. Сприятливою умовою початку яйцекладки є крапельно-рідка волога, її нестача стримує перетворення перезимувавшої гусені у лялечки. Поширення та чисельність комахи залежить від весняно-літніх опадів а також від активності ентомофагів (паразитів та хижаків) та сорту рослин-господарів. Гусінь здатна тривалий час витримувати низуку температуру під час зимівлі.

kukurudzyanii_metelik_yaicya

Зимівля гусені стеблового кукурудзяного метелика проходить у пошкоджених рослинах, де вони облаштовуються у стеблах. Наприкінці весни — початку літа відбувається перетворення гусені у лялечки, а виліт метеликів співпадає з появою волотей на кукурудзі.Самки відкладають листя з нижньої сторони кукурузного листка по 15-20 штук, ця стадія є короткотривалою: 3-14 діб, після чого з’являється гусінь, яка розповзається по захищених ділянках рослини та вглирається у стебла. У південних регіонах України встигає з’явитись друге покоління кукурузних стеблевих метеликів.

Ознаки появи стеблового кукурудзяного метелика

Ознаками наявності кукурудзяного стеблового метелика є пожовтілі ділянки у центральних та листових жилках, які ослаблені від личинок; часто видно екскременти, у цьому місці листя ламається. Економічний поріг шкідливості 5–6 гусениці на м2.

Засоби захисту від стеблового кукурудзяного метелика

Низькій зріз стебел в ході збирання врожаю, ретельне подріблення залишків рослинності, глибока зяблева оранка, весняне боронування. Випуск паразитів Trichogramma spp. і Habrobracon hebetor. Вирощування стійких сортів та гібридів.

Хімічну обробку рослин інсектицидами до впровадження гусені у стебла та місця концентрації імаго до початку масового відкладання яєць. Якщо після викидання волоті ви нарахували три кладки яєць на 100 рослин чи 1-2 гусениці на рослину, також варто застосувати інсектициди. Також варто зробити суміш піретроїдних та фосфорорганічних препаратів у половинних нормах їх витрат.

Схожі записи