Клястероспоріоз
Клястероспоріоз – хвороба, що досить поширена на території України. Що це і як з нею боротися?
Це грибкова хвороба, що уражає здебільшого кісточкові плодові культури. Особливої шкоди завдає абрикосам, персикам, черешням.
Ознаки хвороби
Найбільше ураження грибком проявляється на листках. Ранньою весною на хворих деревах можна помітити листя з дрібними плямами, схожими на сліди від уколів, спочатку червонувато-бурі, потім вони стають коричневого кольору з малиновою облямівкою. Така облямівка – головна ознака клястероспоріозу. Зрештою ці плями розростаються, тканина листка випадає, утворюючи отвори, внаслідок чого листя стає дірявим, засихає і передчасно опадає.
Джерела інфекції
Збудник – гриб Clasterosporium carpohilum Lev. Він зимує в уражених тканинах під шаром ґлею. З початком весняних опадів цей шар розмивається, гриб починає продукувати конідії. З краплями дощу, комахами та вітром спори поширюються на молоді пагони та листки і заражають їх.
Сприятливі умови для розвитку хвороби
Проростання конідій відбувається при температурі 5-40°С. Тривалість інкубаційного періоду 2-4 дні. Помірно тепла, вітряна погода з достатньою кількістю опадів – найкращі умови для поширення та розвитку хвороби.
Хімічні та агротехнічні засоби захисту рослин
До хімічних засобів належить обробка фунгіцидами класу тріазолів, неорганічних речовин, сполук міді та інших. До агротехнічних засобів відносяться обробка та дезінфекція ран, обрізання та спалювання уражених гілок та пагонів, своєчасне прибирання опалого листя. Обрізання найкраще проводити восени, коли немає опадів. Місця зрізів обов’язково потрібно дезінфікувати.