Травневий хрущ – ознаки появи, методи боротьби

Личинки травневого хруща є злісними щкідниками багатьох сільськогосподарських культур, харчуються здебільшого корінням, особливо суттєвих ушкоджень завдають на початкових етапах розвитку. А жуки обгризають листя, пошкоджують квіти кінському каштану, яблуні, груші, клену, березі, ліщини.

Травневий хрущ (Melolontha melolontha)(також зустрічається назва травневий жук) має два види: західний та східний. ”

travnevii_hrusz_stadiya_rozvitku1

Шкідливість травневого хруща

Личинки травневого хруща є злісними щкідниками багатьох сільськогосподарських культур, зокрема соняшнику. Справа у тому, що вони харчуються здебільшого корінням, особливо суттєвих ушкоджень завдають на початкових етапах розвитку. Самки відкладають до 70 яєць протягом 2-3 заходів та закопують їх у грунт на глибину 20-30, іноді 50 см. після чого самки гинуть. Розмноження відбувається лише статевим шляхом. Найчастіше личинки травневих хрущів виявляють на чорноземах з важким гранулометричним складом. Поріг шкідливості складає 2-3 личинки на м².

Травневі хрущі є справжніми довгожителями серед комах — покоління може жити 3-5 років, залежно від зовнішніх умов та наявності їжі. При цьому в Україні та у Молдові тривалість життя травневого хруща до 3 років, натомість на півночі вона зростає до 5 років.

Стадія яйця триває місяць-півтора після чого з’являються личинки травневого хруща — вони протягом 3-4 років живуть у землі. В Україні вони мають назву “борозняки”. Личинки повністю пристосовані до життя під землею та легко там пересуваються.

travnevii_hrusz_lichinka2

Оскільки там панує темрява, то личинки хруща білого кольору, у них відсутній зір. Харчуються корінням рослин, спочатку перегнилими залишками, однак вже на другий рік починають гризти коріння та коренеплоди. Протягом життя личинка кілька разів линяє, а в останній рік життя перетворюється на лялечку, це стається в червні-липні. Ззовні лялечку сході на дорослих жуків, однак безбарвні та з короткими крилами. Вже наприкінці липня — серпні з лялечок з’являються дорослі жуки, які зимують у землі, а вже наступного року виходять на поверхню.

Найчастіше травневі хрущі з’являються наприкінці квітня — початку травня. Саме у цей період можна помітити, як вони з’являються на невисокій траві, куди після зимівлі вилазять із схованок у землі, та злітають у повітря. За теплої тихої погоди увечері можна бачити їх на деревах, де вони обгризають листя, а якщо цвітуть сади, то травневі хрущі пошкоджують квіти. Серед дерев хрущі віддають перевагу березам, кінському каштану, яблуні, груші, клену. Натомість вдень хрущі непомітно сидять на деревах.

travnevii_hrusz_1

Хрущі дещо подібні на річкових раків та павуків-хрестовиків, передусім своїм хітиновим панциром. Вони належать до членистоногих, оскільки їх тіло та кінцівки є членистими. Однак їх тіло розчленене на голову, груди та черевце, при цьому груди складаються зтрьох члеників, а черевце з восьми.

Методи боротьби з травневим хрущом

Якщо концентрація личинок є меншою за це значення, то для захисту посівів достатньо протравити насіння інсектицидом, що захищає від травневих хрущів.

Схожі записи