Дротяник на соняшнику – ознаки появи, методи боротьби
Дротяник на соняшнику поширений по всій території України, харчова спеціалізація – соняшник, поїдаючи насіння, проростки, підземні частини рослин аж до фази 2-4 справжніх листків.
Дротяник на соняшнику (Agriotes spp.) шкода полягає у пригніченні молодих рослин та прорідженні сходів, часто до 65%. Зазвичай на м2 буває 30-40 личинок, однак іноді буває 180 личинок. У середині літа шкоді від дротяника зменшується, оскільки за сухої та жаркої погодт він переміщається у глибші шари грунту — понад 30 см, де більше вологи.
Опис дротянника на соняшнику
Жуків дротяники на соняшнику можна впізнати за такими прикметами: плоске, продовговато-овальне тіло з металевим відливом. Колір при цьому може бути різним. Довжина дорослих жуків 10-17 мм. Личинки мають тверде покриття, витнуто-циліндричні, колір від світло-жовтого до темно-коричневого. Личинки всіх видів дротяника зимують у грунті, при цьому степовий та чорний дротяник зимує лише у фазі личинок. Процес відкладання яєць та виліт жуків триває з початку травня до кінця липня залежновід виду. Личинки реагують на зміни температури та вологості, і в залежності від цього протгом вегетації переміщаються у шарах грунту. Зимівля починається з осіннім падінням температури та відбувається на значній глибині — 65 см і нижче. Дротяники першого віку харчуються лише гумусом, а вже старші завдають шкоди, оскільки харчуються рослинами, іноді можуть повністю знищити посіви соняшника.
Заходи боротьби від дротянника на соняшнику:
Щоб запобігти поширенню дротівника на соняшнику слід робити глибоку безвідвальну оранку парових полів, наприкінці весни та початку літа слід робити культивацію та міжрядкове вспушування грунту на просапних культурах, знищувати бур’яни, передусім пирій. Після збирання врожаю слід знищити залишки рослин. Слід застосовувати високі дози органічних добрив, протравлювати насіння інсектицидом КРУЙЗЕР 350 к.с., вносити інсектициди у грунт до весняної сівби, якщо чисельність шкідника надто велика