Стебловий капустяний прихованохоботник – боротьба

Стебловий капустяний прихованохоботник поширений по всій території України. Харчова спеціалізація — капустяні, а саме капуста, бруква, ярий ріпак, гірчиця, редиска, ріпа.

Стебловий капустяний прихованохоботник (Ceutorhynchus quadridens Panz.) є невеликим жуком розміром лише 2,5 — 3,2 мм. Також його можна впізнати за такими прикметами: сіруватобурого кольору, з білою чотирикутною плямою біля щитка. Має колінчастобулавоподібні вусики, тонку і довгу головотрубку. Самки відкладають прозорі,овальні яйця розміром 0,8 мм., з якних розвиваються безногі жовтуватобілі личинки розміром до 5 мм. Згодом вони перетворюються на лялечки розміром до 4 мм, так само жовтуватого кольору.

steblovii_kapustyanii_prihovanohobotnik_3

На зимівлю залишаються дорослі жуки стеблового капустяного прихованохоботника, для цього вони ховаються під залишки рослин у парках, садах, лісосмугах, на узліссях. У першій половині квітня, коли температура грунту піднімається до 8-9°С жуки прокидаються. На початку вони живляться дикорослими рослинами, однак згодом переходять на культурні, причому як на поля, так і в парниках. Шкода їх полягає у тому, що спочатку вони прогризають черешки та товсті жилки епідермісу, а потім виїдають м’якуш — таким чином всередині листка утворюються камери, а на поверхні “бородавки”.

Попри невеликі розміри стеблевого капустяного порохоботника його самки відзначаються високою плодючістю — 40-60 яєць, які відкладають по 3-4 штуки. Такі місця здуваються та зовні нагадують бородавки. Через півтижні — тиждень з’являються личинки, які прогризають ходи у черешках листка, іноді добираються докореневої шийки. Прогризені стебловим капустяним прихованохоботником можна легко впізнати за коричневими смужками, які просвічуються. В одному листку може бути одночасно 15-20 личинок, такі листки відстають у рості та згодом гинуть. Розвиток личинок триває 20-30 днів, вони зариваються у грунт на глибину 2-3 см та перетворюються у лялечки. У червні на поверхню виходять жуки, які короткий час харчуються та переходять на зимівлю.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

steblovii_kapustyanii_prihovanohobotnik_1

Економічний поріг шкідливості (ЕПШ) — 1 жук на рослині на фазі стеблування.

Стебловий капустяний порохохоботник має природніх ворогів, зокрема на личинках паразитує Tersilochus obscurator Aubert (Hymenoptera: Ichneumonidae).

Заходи захисту від стеблового капустяного прихованохоботника

Агротехнічні заходи захисту: глибока зяблева оранка. Ретельний відбір розсади — використовувати можна лише неушкоджену.

Знищення бур’янів. Якщо жуками заселено п’яту частину з перевищення ЕПШ необхідно оприскати ділянку інсектицидом.

Насінники найкраще оприскувати на початку бутонізації.

Схожі записи