Вівсяна (ячмінна) шведська муха – ознаки появи, методи боротьби

Вівсяна, ячмінна шведська муха завдає шкоду кукурудзі, пшениці, житу, ячменю, овесу та диким злаковим травам.

Вівсяна, ячмінна шведська муха (Oscinella frit) особливої шкоди завдає у лісовій та степовій зонах. Розповсюджений всюди, де вирощують зернові, передусім на зрошуваних землях та в регіонах з помірно вологим кліматом, зокрема в низинах, поширюється у вологі роки. Відповідно, хоча шведська муха зустрічається по всій території України, однак найбільше її у вологих регіонах — Поліссі та західному лісостепу. Розвиток триває протягом 2-3 поколінь. Схожою є ячмінна муха.

Харчова спеціалізація вівсяної, ячмінної шведської мухи — кукурудза а також пшениця, жито, ячмінь, овес та дикі злакові трави. Перше покоління шведських мух знижує густоту посівів. Найбільше шкоди завдають рідким посівам ярих культур, які посіяли надто пізно. Також умовою завдання істотної шкоди є нестача вологи у грунті. Циклічно ушкоджують посіви вівса у передгір’ях Карпат. Її личинки утворюючи численні отвори та розриви знищують сходи кукурудзи. Часто ушкоджене листя не розгортається, рослини відстають у розвитку. Також вони стають сприйнятливими до грибкових захворювань.

vivsyana_yachminna_shvedska_muha

На півдні поширенню шведських мух сприяють волога погода та умови зрошення.

Зимівля личинок відбувається у пагонах озимих та багаторічних злакових і бур’янів. Після зимівлі утворюється лялечка, а виліт розпочинається наприкінці квітня — початку травня та співпадає з завершенням весняного кущіння озимих та появи сходів ярих культур. Найчастіше відкладають яйця на посіви ярих зернових та кукурудзи. Натомість майже не селяться на розкущених посівах. Розвиток яєць відбувається дуже швидко – 5-10 діб. Вжена стадії личинки завдають шкоди прогризаючи основу центрального листка, що призводить до його засихання. Ушкоджені шведською мухою посіви кукурудзи легко впізнати за обшарпаним виглядом верхівок листя.

Фаза личинки триває 22-46 діб після чого утворюються лялечки. Однак у жарку суху погоду лялечки впадають у діапаузу. Мухи другого покоління вилітають на фазі цвітіння колосових, а розвиток їх личинок відбувається на вівсі та у ячмені. Третєта четверте покоління розвивається на отаві злакових та падалиці колосових. За сприятливих умов встигають розвинутись личинки 5 покоління. Втім у посушливі роки в степу та у лісостепу друге та третє покоління не з’являється.

Заходи боротьби з ячмінною, вівсяною шведською мухлю

Агротехнічні засоби захисту: лущення стерні, глибока (на 20-25 см) оранка землі плугами з передплужниками, передпосівне ущільнення грунту катками, ранній та густий сів зернових боротьба з бур’янами.

До хімічних заходів боротьби з вівсяною шведською мухою належить обробка посіви системними інсектицидами після сходу ярих. Рекомендовані: Командор, Залп, Нокаут, СуперБізон, Базудин, Бі-58 новий, Діазинон, Волатон 500, Круїзер, Рогор-С, Сумі-альфа, Штефесін, Золон, Карате 050 ЕС.

Схожі записи