Хвороби огірків, фото

Засихання, занепадання чи гниття плодів огірка чи листків може бути спричинене різними хворобами.

Щоб врятувати огірки і зібрати врожай, потрібно якнайшвидше визначити, на що хворіє рослина і вжити заходів лікування.

Kvitkainfo.com(Квіткаінфо.ком) пропонує розглянути хвороби огірків, які можуть завдавати великої шкоди цій культурі.

Найбільш поширені хвороби огірків – грибні хвороби. Вони розвиваються при певних умовах середовища.

Борошниста роса – хвороби огірка

boroshnista_rosa_na_ogyrkah

Ознаки борошнистої роси на огірках

Борошниста роса проявляється на листках, в меншій мірі – на стеблах у вигляді округлих білих плям невеликих розмірів (борошнистий наліт). Плямки з часом збільшуються в розмірах і закривають повністю листкову пластину білим нальотом, він в свою чергу, жовтіючи, всихає. Це і є розвиток гриба, що приводить до зниження якості огірка і його врожайності, а також до порушення процесу фотосинтезу. Цей грибок є поглиначем поживних речовин. На листі, які сильно заражені, утворюються клейстокарпії (плодові тіла), які здійснюють зараження рослин на наступний рік. Зимує гриб на рослинних рештках різних бур’янів (подорожник, осот і т.д.). Захворювання завдає найсильнішу шкоду при високій вологості повітря, в разі надмірними підживлення азотними добривами, а також при недостатньому і нерегулярному поливі. Грибні спори переносяться в вегетаційний період з хворої рослини на здорову при поливі, догляді за рослиною або ж вітром.

Методи боротьби з борошнистою росою на огірках

В першу чергу це дотримання щорічної сівозміни (огірок необхідно повертати на попереднє місце не раніше, ніж через 4 роки). У теплицях і парниках температура повітря повинна підтримуватися на рівні 23-25 градусів С, а також треба тримати вологість грунту в межах норми. Поливи здійснювати тільки теплою водою.

Як тільки з’явилися перші ознаки захворювання необхідно провести обприскування рослин настоєм сіна або коров’яку і повторити цю процедуру через 8-9 днів. При перших зараженнях рослини, захворюванні частини треба зрізати і знищувати листя або ж наносити на них мелену сірку за допомогою ватки. Також рослини обприскують колоїдною сіркою (80-відсоткової): в закритому грунті на 10 літрів води – 40 грам, у відкритому – 20 грам. До неї можна додавати мило, щоб посилити дію.

Щоб попередити захворювання рекомендується вирощувати гібриди, які стійкі до нього. Коли з’являються дрібні спори гриба, можна обробити рослини 0.4% меленою сіркою, або ж іншими препаратами, які дозволені, але важливо суворо дотримуватися правили користування фунгіцидами.

Склеротинія або біла гниль – хвороби огірків

byla_gnil_na_ogyrkah

Ознаки білої гнилі на огірках

Збудником сірої гнилі є гриб Sclerotinia sclerotiorum.

Біла гниль поширюється на всю рослину. Тканини покриваються білим нальотом, а потім, розм’якшуються і загнивають. Спочатку на уражених ділянках з’являються білі, а потім чорні плямки які називаються склероції (вони є джерелом зараження і зимують в грунті). Сильне поширення хвороби відбувається при дуже вологому повітрі та грунті. Хворі місця необхідно присипати деревним попелом або сухим вапном.

Збудником хвороби є гриб. Поразка приходить на всі частини рослин: плоди, вуса, листя, стебла. Тканини, які були заражені стають слизькими, м’якими і покриваються грибницею білого кольору. Всередині і на поверхні стебел з’являються чорні крапки. Рослини, які були вражені в прикореневій частині, мають листя, які в майбутньому в’януть і засихають. Встановити, що загибель огірків викликана білою гниллю можна лише оглянувши стебло. найбільш вразлива до захворювання рослина є під час плодоношення. Для розвитку хвороби сприятливим вважається підвищена вологість повітря і грунту, загущені насадження, а також різкі перепади температури.

Зберігається інфекція в грунті і на залишках рослин. Рослина може заразитися через потоки повітря, шматочками грибниці в ході догляду, механічними пошкодженнями.

Методи боротьби з білою гниллю на огірках

Обов’язково потрібно щорічно чергувати культури. Ділянки стебел, на яких є ознаки хвороби треба посипати вапном. Частини рослин, які заражені треба вирізати, трохи зачепивши здорову тканину. Якщо хвороба сильно поширилася потрібно в сухі і жаркі години дня видалити листя, щоб ранки швидше підсохли. Місця зрізу обробіть попелом або протерти 0.5% розчином мідного купоросу. Рекомендується регулярне провітрювання парників і вечірній полив теплою водою. Некореневі підгодівлі також дають відмінні результати (на 10 літрів води 10 грам сечовини, 2 грами мідного купоросу і 1 грам сірчанокислого цинку). Під час висаджування розсади огірків можна поливати лунки розчином перманганату калію (на 10 літрів води 5 грам).

Сіра гниль – хвороби огірка

sira_gnil_na_ogirkah

Збудником сірої гнилі є гриб.

Ознаки сірої гнилі на огірках

Сіра гниль пошкоджує листя і зав’язі огірка при високій вологості повітря або грунту при різких перепадах температури. Тканина, яка піддалася зараженню стає мокрою, м’якою, коричневого кольору і рясно покривається нальотом сірого забарвлення. Все це супроводжується появою чорних крапок. При обпилюванні комахи можуть перенести спори грибка на квітки з інших квіток, що сприяє поширення захворювання. Також розвитку хвороби допомагають різкі перепади температури, надлишок або ж нестачу вологи, полив водою холодної температури або полив на ніч, недолік мікроелементів і надлишок азоту.

Рослинні залишки є основним переносником грибка.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Методи боротьби з сірою гниллю на огірках

Нічим не відрізняються від методів боротьби з білою гниллю.

Коренева гниль – хвороби огірка

collage_koreneva_gnilna_ogirkah

Коренева гниль здатна вражати, як старі рослини, так і молоді, які перебувають у стадії сім’ядоль.

Ознаки кореневої гнилі на огірках

При захворюванні коріння і стебла стають коричневого кольору, ріст припиняється, а нижні листки стають жовтого кольору. Дане захворювання здатне знищити всю рослину. Як правило, вона заражає ослаблені рослини під час перепадів денних і нічних температур, а також і при поливах холодною водою. Грунт є для інфекції сховищем. Огірки для профілактики необхідно поливати під корінь двічі з інтервалом в 14-ть днів розчином Превікуром (на 100 м2 – 40 грам).

Збудник хвороби (тобто грибок) зберігається в грунті і на залишках рослин.

Методи боротьби з кореневою гниллю на огірках

Усі стіни теплиць, шнурки, рами необхідно обприскувати розчином 4% хлорного вапна. В процесі вирощування огірків треба замінити або додати новий грунт до складу якого входять: перегній, дернова земля з додаванням торфу. Поливи рослини необхідно здійснювати теплою водою (проте температура не повинна бути вище 20-25 градусів). Важливо підтримувати стабільну вологість, але без перезволоження і температуру грунту тримати в межах 23-26 градусів.

Оливкова плямистість або кладоспоріоз – хвороби огірка

olivkova_pyatnistist

Ознаки оливкової плямистості або кладоспоріоз на огірках

Оливкова плямистість або кладоспоріоз з’являється на листках у вигляді незграбних або округлих плям, які руйнуються при підсиханні. На стеблах і плодах має вигляд округлих виразок оливковою або зеленувато-коричневого кольору, від чого захворювання і отримало першу назву. Плями на протязі 4-х днів збільшуються в розмірах і чорніють. Через що утворюються на поверхні огірка вм’ятини він викривляється і втрачає товарний вигляд. Погіршується якість смаку. Джерело зараження – рослинні залишки, точніше зимуючи на них спори грибків.

Методи боротьби з оливковою плямистістю або кладоспоріоз на огірках

Щоб уникнути захворювання необхідно провітрювати теплицю. Якщо дрібні ранки з’являються на плодах треба рослини обробити 0.4% хлороксидью міді або 1% бордоською сумішшю, або ж фундазолом і т.д.

Коричнева плямистість – хвороби огірка

korichneva_plyamistyst_na_ogyrkah

Ознаки коричневої плямистості на огірках

Коричнева плямистість – грибкове захворювання Oidium erysiphoides. При високій вологості повітря заражає розсаду, листя і стебла.На плодах утворюються водянисті дрібні плями. Вони швидко збільшуються в розмірі, розтріскується шкірка, желеподібні затверділі краплі виступають на поверхні плям. Викривляються плоди і гинуть молоді зав’язі. Плями на листках коричневі з більш світлою облямівкою і світлим центром.

Швидкий розвиток захворювання відбувається при різких перепадах температури і в прохолодне дощове літо. Бура плямистість в спекотне літо проявляється до кінця вегетаційного періоду рослин, в ході наступу прохолодних ночей з чималою кількістю роси.

Поширення збудника захворювання відбувається в парниках з краплями конденсованої вологи, при поливах, вітром або ж з дощем. Інфекція надовго залишається в грунті і на рослинних рештках.

Методи боротьби з коричневою плямистістю на огірках

У парнику замінити, або продезінфікувати грунт, також проводити провітрювання парників і стежити за помірною кількістю поливів.

Хороші результати дає обробка бордскою рідиною (100 грам мідного купоросу і стільки ж вапна).

Зелена крапчаста мозаїка – хвороби огірка

green_speckled_mosaic_cucumbers

Це захворювання найчастіше зустрічається в числі вірусних захворювань огірка.

Ознаки зеленої крапчастої мозаїки

Молоді заражені листя втрачають свій зелений колір, деякі їхні ділянки стають жовто-зеленого кольору, а потім вони стають зморшкуватими. Рослини, які були схильні до інфекції, сповільнюються в рості і знаходяться в стані пригнічення. Плоди набувають мозаїчне строкате фарбування.

Методи боротьби із зеленою крапчастою мозаїкою на огірках

Обов’язкова заміна зараженого грунту. Насіння треба брати з знезаражених рослин, замочувати їх перед посівом в розчині 15% тринатрійфосфату протягом години або ж піддавати термічній обробці.

Біла мозаїка – хвороби огірка

byla_mozaka_na_ogyrkah

Біла мозаїка набагато шкідлива від зеленої.

Ознаки білої мозаїки на огірках

У заражених рослинах на листі можна виявити жовті і білі плями у формі зірок. У більшості випадках вони набувають білого кольору. Зелений колір зберігають тільки жилки листа. Листя не викривлюється. Плоди стають з жовтими і білими смужками. Збудники обох мозаїк залишаються в насінні і на рослинних рештках. Заходи боротьби білої мозаїкою не відрізняються від боротьби із зеленою.

Аскохитоз – хвороби гірка

Фузаріозне в’янення на молодій рослині.

askohytoz_na_ogyrkah

Ознаки аскохитозу на огірках

Заражаються плоди, стебла і листя, які покриваються великими жовто-коричневими, а потім сірими плямами. Вони надалі покриваються крапками пікнід чорного кольору – це і є спори гриба паразита. Ділянки рослини, які були вражені грибом, відмирають, а плоди деформуються, потім всихають. Зберігається гриб на насінні та рослинних рештках.

Методи боротьби з аскохитозом на огірках

Коли з’явилися перші ознаки зараження, потрібно провести обприскування бордоською 1% сумішшю.

Антракноз – хвороби огірків

anthracnose_na_ogyrkah

Ознаки антракнозу на огірках

Антракноз проявляється у вигляді коричневих плям, а також може проявлятися на кореневій шийці і сім’ядольних листках. Плями на справжніх листках з’являються світло-коричневі забарвлення. Уражені антракнозом плоди мають поглиблені виразки, які заповнені слизом рожевого кольору. Зараження здійснюється конідиями, що утворилися в ділянках локалізації паразитів. Зберігається грибок на насінні та рослинних рештках.

Методи боротьби з антракнозом на огірках

Як тільки з’явилися осередки зараження, необхідно провести обробку 0.4% хлорокисью міді або ж 1% бордоською сумішшю. Потрібно також провести дезінфекцію рам парників та інших дерев’яних деталей вапном (на 10 літрів води 200 грам). Заражені сходи і хворі рослини треба видаляти. При появі перших ознак захворювання важливо знизити вологість грунту і повітря в парниках (але без допомоги протягів).

Фузаріозне в’янення – хвороби огірка

fuzaryozne_vyanennya

Ознаки фузаріозного в’янення на огірках

Цим захворюванням заражуються як дорослі, так і молоді рослини. Бувають випадки, коли в’янення відбувається протягом однієї ночі. Пори гриба приходять на провідні судинно-волокнисті пучки, за якими поживні речовини надходять з грунту. Гриб при цьому виділяє токсини, а це вже викликають швидку загибель рослин, отруюючи їх. Спори цього грибка зберігаються в грунті.

Методи боротьби з фузаріозним в’яненням на огірках

Регулярно міняти заражений грунт і дотримуватися сівозміни.

Бактеріоз на листках – хвороби огірка

bakterioz_na_ogirkah

З усіх огіркових бактеріальних хвороб ця завдає дуже великої шкоди.

Ознаки бактеріозу на огірках

Проявляється вона ще на сім’ядолях у вигляді коричневих ранок невеликих розмірів, а на справжніх листках у вигляді плям незграбної форми коричневого кольору. На заражених плодах з’являються виразки коричневого кольору невеликих розмірів, які викликають викривлення плодів. При бактеріозі на початковій стадії в ранкові ранні години плями мають темно-зелений колір. У майбутньому вони набувають коричневого забарвлення і повністю засихають. Між жилками листя утворюються продірявлені незграбної форми отвори.

Зберігається бактеріоз на насінні і рештках рослин. Швидкий розвиток хвороби здійснюється при різких перепадах нічний і денний температур, а також при високій вологості грунту і повітря.

Насіння і рослинні залишки є джерелом інфекції. Поширення хвороби здійснюється комахами, краплями води шматочками тканин рослинності.

Методи боротьби з бактеріозом а огірках

Хворі плоди і рослини необхідно видаляти і закопати. Треба також дотримуватися щорічної сівозміни: в одному місці огірок можна вирощувати лише раз в 3-4 року. Огіркові насіння необхідно обробити розчином 0.02% сірчанокислого цинку. Насіння занурюють на добу в розчин, а потім до повної сипучості просушують. При перших проявах захворювання на сім’ядолях, а також вдруге – при прояві на справжніх листках, треба обробляти бордскою рідиною (10 грам вапна і стільки ж мідного купоросу).

Рослини для профілактики обробляють 0.4% хлорокисью міді або ж 1% бордоською сумішшю.

Схожі записи