Каліфорнійська щитівка – ознаки появи, методи боротьби
Каліфорнійська щитівка великої шкоди завдає груші, яблуні, вишні, сливі, черешні, абрикосу, персику а також мигдалю, волоському горіху, глоду, айві, троянді, бузку, липі, акації, вербі та тополі.
Каліфорнійська щитівка (Diaspidiotus perniciosus Comst) в Україні поширена у південних та південно-західних регіонах. Великої шкоди завдає багатьом рослинам, йдеться про 270 видів з 84 сімейств, як груші, яблуні, вишні, сливі, черешні, абрикосу, персику а також мигдалю, волоському горіху, глоду, айві, троянді, бузку, липі, акації, вербі та тополі. Також ягідні культури, виноград, дикі насіннєві та кісточкові плодові породи, дуб, граб, клен. Шкоди завдають як на стадії личинок, так і імаго — вонии висмоктують сік, що призводить до відмирання кори дерев, всихання гіллок, листопаду, псування плодів. На ушкоджених яблуках та грушках з’являються червоні чи фіолетові плями.
Причому значної шкоди завдає навіть невелика кількість каліфорнійських щитівок: при мінімальному поширенні шкідника (перша ступінь) пошкоджено 50-60% плодів, а при їх широкому поширені (третя та четверта ступінь) може бути повністю ушкоджено врожай. Якщо зараження каліфорнійською щитівкою є тривалим, то дерева можуть і загинути. Наслідки діяльності шкідника можуть бути розтягнуті в часі — молоді дерева можуть загинути через 2-3 роки. Є декілька причиньособливої шкідливості каліфорнійський щитівок: вони дуже плодовиті (50-400 личинок), протягом сезону з’являється до 4-х поколінь, вони багатоядні та ушкоджують дуже широкий спектр рослин і при цьому дуже витривалі та стійкі до перепадів температур та вологості — від -40-50°С до +45°С та від 30 до 90%.
Самці та самки комахи суттєво між собою відрізняються як зовні, так і за розвитком. Обидвоє мають щитки, однак у самки він більший – 1,5-2 мм, натомість у самців 0,85-1 мм. Самки лимонно-жовтого кольору, а їх розвиток проходить під щитком. Вони є живородками.
Треба особливо акуратно поводитись з саджанцями та живцями, адже це один з основних шляхів поширення каліфорнійських щитівок. Також треба слідкувати за одежею городника, адже комаха може поширюватись через одежу. Ще один шлях поширення — “бродяжки”, які переповзають з одної гілки на іншу, особливо, якщо йдеться про сусідні дерева. З цього випливає один з перших заходів запобігання шкіднику, а саме проріжування крон, вирізання сухих гілок та корчування та видалення пошкоджених дерев із саду.
Засоби захисту від каліфорнійської щитівки
Слід своєчасно поливати дерева, вносити добрива та проводити хімічну обробку, підвищувати стійкість саду до шкідників та хворіб. У період руху соку та розпускання бруньок слід проводити оприскування дерев аби знищити личинки- “бродяжки”. Якщо є потреба оприскування суміщають з боротьбою проти інших шкідників, як плодожерки, листогризучі шкідники. Аналогічні заходи вживаються і при ураженні кісточкових дерев щитівками.