Ковалик темний – ознаки появи, методи боротьби

Ковалик темний поширений по всій території України, найбільше його у північному лісостепу, Поліссі, особливо в західній частині та у гірських частинах Карпат.

Ковалик темний (Agriotes obscurus) також у літературі зустрічається назва дротівник (личинки жуків-коваликів).

Шкодити культурним рослинам можуть різні види коваликів, однак найпоширеніший з них — ковалик темний. Шкоди завдають личинки. Харчова спеціалізація — картопля та соняшник, а також овочеві, баштанні, бобові та зернові.

Невеликий жук довжиною 7-9 мм з обтічним тілом. Має грудний відросток завдяки якому жук, що опинився на спині може різко пілскочити та встати на ноги. Всі лапки 5-членикові. Личинки жовтого кольору, членисті, свою назву дротівники отримали за міцний хітиновий покрив. Вонии жувуть у грунті де ушкоджують підземні органи рослин.

kovalik_temnii__2

Є довгожителями — розвиток одного покоління триває протягом 3-5 років. Зимівля відбувається у грунті, де залишаються як личинки, так і дорослі жуки. Дорослі ковалики темні ведуть прихований спосіб життя здебільшого на поверхні грунту та під рослинними залишками. Надзвичайно плодовиті — самки відкладають до 150 яєць під грудочки чи у тріщини грунту на невелику глубину. Новонароджені личинки дуже дрібні — до 2 мм, ростуть повільно, у перший рік життя досягають лише 4-7 мм, згодом до 2 см.

Внаслідок діяльності коваликів темних посіви рідшають, найбільше це помітно де насіння сіють зазвичай небагато, як на баштанах, кукурудзі, соняшнику. В окремих випадках доводиться пересівати. Ушкоджена личинками картопля хворіє,погано зберігається.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи боротьби від темного ковалика

Дотримання сівозмін. Як що на полі з’явилась надмірна кількість коваликів, то таку ділянку слід засіяти стійкими до шкідника культурами — горох, соя, вика, або ж взагалі відвести під пар де ретельно знищувати бур’яни.

Насіння необхідно протравити препаратами СелестМакс 165 к.с., Селест ТОП 312,5 к.с. Якщо чисельність грунтових шкідників понад економічний поріг шкодочинності сіяти необхідно разом з гранульованими інсектицидами.

Якщо на полі з’явились дорослі ковалики, то деякі рослини, як тютюн, можна оприскати емульсією Сумітіону.

Рекомендовані препарати: Адіфур, Актара, Гаучо, Карбосан, Маршал, Престиж.

Схожі записи