Яблунева медяниця (листоблішка) – ознаки появи, боротьба

Харчова спеціалізація яблуневої медяниці – яблуня, однак іноді також може шкодити груші та насіннєвим породам. Пошкоджує бруньки, розетки квітів та листя. Внаслідок цього взимку іноді мерзнуть пагони.

У яблуневої медяниці, яблунева листоблошка (Psylla mali Schmdbg.)виражений статевий диморфізм при неповному перетворенні. Личинка проходить п’ять віків розвитку при цьому її колір міняється від зеленого до жовтого.Зачатки крил починають формуватись у третьому віці і до п’ятого віку досягають максимальної величини. Личинки вкрнивають вегетатаивні органии рослин воскоподібною, солодкою клейкою речовиною, вироблення якої притаманно всім листоблошкам медяницям.

yabluneva_medyanicya_2

Доросла яблунева медяниця має дрібні розміри — до 3-3,5 мм, жовто-зеленого кольору який восени у самок міняється на кармінно-червоний. Натомість у самців восени на спині з’являються продовгасті оранжеві смуги. Також самців можна впізнати за статевими кліщами, які S-подібно зігнуті та звужені до вершини. Животик у самок конічний, закінчується хітинізованим виростом. Крила довші за тіло, прозорі, складуються вздовж тіла дахоподібно.

Яблуннна медяниця має десятичленикові вусики з двома потовщеними основними короткими члениками.

Яйця, які відкладає цей шкідник міняють з часом свій колір, спочатку вони світлі, потім стають оранжево-жовті, продовгасті. Самки прикріпляють яйця до основ бруньок, кори молодих пагонів та розвилок гілок де ті залишаються на зимівлю, а вже навесні, коли починають розпускатись бруньки з них вилуплюються личинки. Через 2-3 дні вони залазять всередину бруньок, а звідти у пазухи молодого листя та у бутони. Протягом місяця личинки висмоктують сік вноаслідок чого бутони всихають та опадають. Додатковою шкодою яблуневої медяниці є липкі екскременти, які забруднюють листя та називаються “медвяною росою” — на них починає розвиватись сажистий гриб, який перешкоджає фотосинтезу.

Через місяць личинки перетворюються на дорослих комах, ті перелітають на траву, а наприкінці літа повертаються на яблуню аби відкласти яйця. Протягом року розвивається лише одна генерація комах.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Заходи боротьби від яблуневої медяниці

Дерева слід ретельно чистити від старої відмерлої кори, яку слід видаляти з саду та знищувати. Також у садах слід знищувати бур’яни.

У період брунькування дерева слід оприскати одним з інсектицидів Піринекс Супер к.е. — 1,5 л/га, Зеон 050 с.к. — 0,4-0,5 л/га, Енжіо 247 с.к. — 0,3-0,4 л/га. Якщо медяниця з’явилась влітку оприскування повторюють.

Схожі записи