Марганцівка для рослин. Використання
Корисні властивості (марганцівка) перманганату калію успішно застосовують садівники для розсади, для дезінфекції грунту, парників, теплиць, а також і, для кімнатних рослин. Читайте у нашій статті: Як приготувати розчин з марганцівки? Як застосовувати марганцівку для рослин?
Перманганат калію – недорогий але досить дефіцитний, ефективний засіб , який допоможе вам захистити рослини від хвороб і, навіть підживити їх. Кристалики марганцівки в домашніх умовах дуже легко використовувати.
Щоб приготувати розчин для поливу рослин, чи дезінфекції потрібна різна концентрація розчину з марганцівки, тому її часто вимірюють в кольорі готового розчину, чи то він повинен бути слабо рожевим чи насичено фіолетовим, також вимірюють і в грамах, і за допомогою чайної ложки. Для приготування розчину найкраще використовувати прозорий скляний посуд. Розчин марганцівки для будь-яких процедур завжди повинен бути свіжим.
Розчин з марганцівки застосовують :
Дезінфекція посадкових ємкостей
Розчин марганцівки добре впорається із знезараженням посадочних контейнерів, квіткових горщиків і піддонів. Щоб зробити розчин для дезінфекції в 10 л води розведіть до 3 ч.л. марганцівки. Отриманим розчином (в рукавичках) помийте пластикові ємності, а дерев’яні ненадовго замочіть, щоб вони просочилися речовиною. Потім ємкості просушіть і приступайте до посадки. Якщо ж ви використовуєте торф’яні ємності і таблетки, то також обробіть цим розчином їх, щоб на них не з’являлася цвіль.
Дезінфекція (протруювання) марганцівкою грунту для розсади
Щоб розсада росла здоровою і не хворіла на бактеріальні хвороби (чорна ніжка) грунт також потрібно продезінфікувати, одним із варіантів є дезінфекція розчином марганцівки, і не важливо який грунт ви використовуєте, приготовлений самостійно чи куплений в магазині. Розведіть 5 г перманганату калію в 1 л води(гаряча вода 70 градусів підсилить дію розчину), ретельно перемішайте і рясно полийте грунт. Після такого протруєння ви будете впевнені, що захистили майбутні сходи від хвороб і навіть шкідників. Сміливо висівайте насіння (в теплий ) і трохи підсохлий грунт (не в болото).
Протруювання насіння марганцовкою
Для протруювання насіння також застосовують розчин марганцівки, для цього потрібно замочити насіння в марганцівці. Ця проста процедура не дасть шансу хвороботворним бактеріям погубити ваші рослини. Крім того, замочування дозволяє прискорити процес проростання сходів. 1 г марганцівки розчиніть в 1 л води до утворення світло-рожевого відтінку. Опустіть їх в отриманий розчин на 15-20 хвилин (довше тримати не рекомендується, щоб насіння не отримали опіки), потім промийте і просушіть. Така процедура буде корисна для будь-якого насіння.
Марганцівка проти чорної ніжки на розсаді
Чорна ніжка здатна погубити всю розсаду. Найкращою профілактикою цієї грибкової хвороби стане розчин з марганцівки, для обробки розсади його застосовують таким чином: 3-5 г розчиняють в 10 л води. Повинен вийти рожевий розчин, яким сходи акуратно поливають під корінь. Полив марганцівкою додатково підживить розсаду, вона буде рости витривалою і міцною
Обробка марганцівкою бульб і цибулин
Для того щоб попередити захворювання бульби та цибулини рослин буде не зайвим обробити їх розчином марганцівки. Також розчин марганцівки застосовують у разі появи гнилі чи інших пошкоджень на цибулинах, чи бульбах рослин. Спершу видаліть чи зішкрябайте заражену частину цибулини до здорової, тоді замочіть на 20 хв, обсушіть протягом декількох (3-4 год)годин, і висаджуйте. Особливо добре зарекомендувала себе обробка розчином марганцовки цибулі перед посадкою. Така процедура знезаражує цибулини і одночасно прискорює розвиток кореневої системи. В 1 л води розчиніть 3 г речовини та помістіть цибулини в розчин на 1 годину. Якщо на посадковому матеріалі помітні ознаки зараження, готують більш концентрований розчин. В 1 л води додають 10 г речовини і замочують цибулини на 20 хвилин. Щоб посилити захисну дію, додайте в розчин марганцівки 2 г мідного купоросу. Також ефективно проводити і обприскування цим препаратом. В такому розчині можна замочувати цибулини тюльпанів, нарцисів, гладіолусів, крокусів та інших цибулинних і бульбоцибульних рослин, а також картоплю.
Знезараження марганцівкою теплиць і парників
Якщо в минулому році рослини в парнику чи теплиці хворіли, обов’язково обробіть їх та грунт розчином марганцівки. Розчин можна зробити насичено рожевим, а в якості інструменту взяти м’яку тканину або губку. Для роботи обов’язково одягніть гумові рукавички і респіратор. Щоб розчин марганцівки максимально дав результат потрібно: забрати рослинні рештки, мотузки, (якими підв’язувалися рослини), промити всі елементи парника чи теплиці ( скло, каркас, стелю, двері, пороги, інструменти) розчином марганцівки 2-3 ч.л. на 10 л води. Після такої обробки провітріть теплицю і парник, залишивши їх відкритими на кілька днів.
Протруювання грунту на грядках за допомогою марганцівки
Протравлювати грунт на грядках потрібно слабким розчином. До 10 л теплої води додайте 5 г перманганату калію і почекайте, поки всі кристалики марганцівки розчиняться. Готовий розчин налийте в лійку і рівномірно полийте грядки. Таке протруювання розчином марганцівки діє тільки на поверхневий шар грунту і не вбиває всіх грунтових збудників бактерій. Тому обов’язково доповнюйте цей спосіб іншими, допомогою інсектицидів і фунгіцидів.
Увага: Перманганат калію окисляє грунт, тому краще використовувати його на нейтральних і лужних грунтах або після обробки обов’язково внести вапно. При цьому не варто одночасно використовувати азотні добрива – вони також роблять грунт кислим.
Дезінфекція марганцівкою садового інвентарю
Садові інструменти часто накопичують збудники захворювань. Наприклад, якщо ви обрізали секатором гілки хворих дерев, а потім відразу взялися за троянди чи щеплення, то останні можуть серйозно захворіти. Тому потрібно мити розчином марганцівки дрібний садовий інвентар перед кожною процедурою. Для дезінфекції використовують концентрований розчин (не менше 1 ч.л. на 1 л води), також протирати садові ножиці для дезінфекції можна спиртом. А великі садові інструменти – вила, сапки, мотики, плоско різи, лопати, граблі і т.д. – миють зазвичай в кінці сезону. Для цього підготуйте таз з водою, додайте перманганату калію, стільки, поки розчин ненабуде насичений малиновий колір, і акуратно вимийте весь інвентар за допомогою губки або ганчірки. Мийте його в рукавичках. Потім інструменти просушіть і складіть на зберігання.
Марганцівку використовують у боротьбі проти хвороб
Проти сірої гнилі на малині, суниці і полуниці приготуйте такий розчин: 1,5-2 ч л марганцівки розведіть в 10 л води. Потім потрібно ретельно обприскати рослини і грунт під ними. Процедуру потрібно робити перед цвітінням, коли листя тільки почнуть відростати. Влітку, під час зав’язування ягід, проведіть повторну обробку препаратом більш концентрованим розчином в розрахунку 2-2,5 ч.л. на 10 л води. Сірою гниллю можуть також хворіти огірки, баклажани і томати, тому не забудьте обробити марганцівкою і їх.
Для захисту винограду від сірої гнилі потрібно обприскати лози розчином з 5-7 г марганцівки на 10 л води.
Марганцівка проти борошнистої роси
Розчин марганцівки може впоратися і з борошнистою росою на початкових стадіях. Тому, приготуйте розчин марганцівки: 3 г речовини розведіть в 10 л води і обприскайте всі рослини, а також грунт біля них і, якщо необхідно, стіни теплиці. Процедуру слід проводити кожні 2-3 дні не менше 3 разів за сезон. Якщо борошниста роса “напала” на смородину, аґрус, яблуню або садову суницю, додайте до вище описаної суміші 50 г калійної селітри, щоб посилити підживлення рослин і зміцнити їх імунітет.
Підживлення рослин марганцівкою
Так, марганцівку використовують для підживлення рослин. Адже в складі речовини є марганець і калій, які необхідні рослинам для розвитку і фотосинтезу. Розчин з марганцівки стане відмінним доповненням до звичайного підживлення, воно підвищить «імунітет» рослин до хвороб і стійкість до несприятливих умов навколишнього середовища. Для цього готують розчин з 3 г речовини та 10 л води, якого вистачає на 3-4 кв.м посадок. Поливати марганцівкою як добриво можна також агрус, малину і смородину. Краще зробити це навесні, щоб прискорити зав’язування ягід.
Засоби захисту у використанні марганцівки
кристалики марганцівки руками не беріть, краще їх набирати ложкою, сірником або зубочисткою;
ретельно розмішуйте розчин до повного розчинення кристалів, щоб не отримати опік;
не зберігайте готовий розчин;
використовуйте індивідуальні засоби захисту під час роботи з препаратом (рукавички, респіратори).
Зберігайте перманганат калію в недоступних для дітей і тварин місцях. Не залишайте речовину на сонці.