Щеплення плодових дерев

Щеплення садівниками застосовується для розмноження плодових дерев, коли якість плодів не задовольняє садівника (в такому випадку дерево перещеплюють), для збільшення кількості сортів на одному дереві (2-3 сорти). Також щеплення застосовується при серйозних пошкодженнях гілок.

Перещеплення плодових дерев

Перещеплення плодових дерев проводиться тоді, коли сорт яблук, груш, слив та інших дерев і якість плодів не задовольняє садівника. Перещеплення полягає в тому, що в гілки або в штамб вставляють живці іншого сорту, що виросли з щеплених живців потрібних сортів. Перещепити дерево можна не тільки одним, але й кількома різними сортами.

Як щепити плодові дерева

Процес щеплення і перещеплення складається з наступних основних робіт: заготівлі та зберігання живців, самого щеплення, догляду за щепленими рослинами.

Коли щепити плодові дерева

Щепити плодові дерева потрібно на початку квітня. Щеплення дерев потрібно робити весною, до початку сокоруху або в травні під час сокоруху. В обох випадках доведеться застосувати різні прийоми щеплення, але при дотриманні відповідних правил, всі вони дають однакові результати.

Перещеплення, як і омолоджування, краще робити протягом двох чергових років: у перший рік – одну частину крони, а в наступний – іншу.

zhivci_dlya_szeplennya

Живці для щеплення дерева

Живці – невеликий відрізок однорічного приросту з трьома добре розвинутими бруньками. З дерева зрізують всю однорічну гілку і в процесі щеплення нарізують живці. Живці потрібно заготовити завчасно. Їх зрізують з дерев задовго до початку сокоруху (восени або ранньою весною – поч. березня). Багато садівників-початківців при щепленні зрізують живці і одразу їх, в той самий день, прищеплюють, при такому щепленні результату немає. Отже, живці потрібно зрізувати значно раніше до щеплення.

Які живці зрізати? Зрізати живці потрібно зі здорових, сортових і врожайних дерев. Найбільш розвинені живці з добре визрілими бруньками знаходяться на вільно зростаючих незатінених гілках, на південній стороні крони.

  Де зберігати живці?

 1. В підвалі. Заготовлені довгі однорічні пагони потрібно зв’язати у пучки (кожен сорт окремо), які поміщають в холодні підвали, прикопавши наполовину їх довжини нижніми кінцями в помірно зволожений пісок.
 2. В землі. Можна пучки восени закопати в землю в тінистому місці горизонтально на глибину 10 см, але при настанні стійких заморозків їх потрібно вкрити, щоб вони не змерзли і не зігнили. Живці зберігаються краще, якщо кінці зрізів обмазати садовим варом.
 3. В снігу. Якщо заготовку живців робити пізніше, коли буде лежати товстий шар снігу, то живці дуже зручно закопувати в сніг, де-небудь з північної сторони будівель. Тут вони добре зберігаються. Ближче до весни, з настанням тепла, сніг, що прикриває пучки з живцями, ущільнюють, покривають шаром гною, торфу, шматками фанери для затримання танення снігу.

У всіх випадках всі зрізи потрібно обробити садовим варом і вберегти їх від пошкоджень мишами та іншими гризунами (зв’язки можна обмотувати ялиновими гілками, толлю, руберойдом); крім того не допускати, щоб живці запліснявіли і пересушились.

Важливо! Бруньки на живцях не повинні проростати до дня щеплення. Цього не станеться, якщо живці будуть зберігатися при зниженій (не вище 3 ° С) температурі.

Процес щеплення

Підщепа – частина рослини, на якій прищеплюють живці.

Прищепа – це наші заготовлені живці.

Гарне зрощення прищепи з підщепою відбувається тоді, коли вони близькоспоріднені. Тобто яблуню прищеплюють живцями яблуні, грушку- грушкою, вишню – вишнею і т. д.

szeplennya_derev_brunkoyu1

Щоб щеплення було вдалим, необхідно ознайомитися з будовою рослинних тканин плодового дерева.

Гілка яблуні (а з нею схожі і інші породи) в поперечному розрізі має наступну будову: зовні вона покрита оболонкою – кутикулою. Далі йде шар клітин кори, потім деревина і всередині серцевина. Між корою і деревиною знаходиться шар камбію. При відділенні кори камбіальні клітини залишаються на внутрішній частині кори і на зовнішній частині деревини. Клітини камбію діляться, чим забезпечується ріст галузей в товщину. При діленні клітин камбій відкладає в одну сторону клітини кори, в іншу – деревини.

Камбій – активна життєдіяльність тканин, клітини якої при зіткненні здатні міцно зростатися. На цьому і засноване щеплення.

Важливо! При щепленні камбіальні шари прищепи повинні щільно поєднуватись з камбіальними шарами підщепи.

szeplennya_derev2

Способи щеплення

Плодове дерево можна прищеплювати: в гілки крони, в штамб, в пень штамба. Більш товсті гілки і штамб прищеплюють живцями, тонкі (6-7 мм) – окполіруванням (вічком).

Способи щеплення до сокоруху (рано навесні):

 • Найбільш простим способом вважається копуліровка – коли прищепа і підщепа такої самої товщини. Потрібно зробити однакові косі зрізи, довжиною 3-4 см кожен; держак зрізом прикладають до зрізу підщепи, міцно обв’язують м’яким шпагатом або вузькою тасьмою, або поліхлорвінілової плівкою і обмазують садовим варом. Косий зріз на живцях роблять так, щоб на протилежному його боці була брунька, а вище – ще 2-3 добре розвинені і неушкоджені бруньки.
 • Міцніше утримується і краще зростається при щепленні держака, якщо на ньому зробити так званий вид щеплень дерева – язичок (покращена копуліровка). Він виходить, коли на косих зрізах прищепи та підщепи роблять однакові повздовжні зрізи ножем і ставляють туди 3-4 живці, після чого міцно зав’язують і змазують садовим варом.
szeplennya_derev1

В період сокоруху:

 • Спосіб щеплення за кору у цей час (травень). Кора добре відстає від деревини і держак можна легко вставити під кору і щільно зав’язати.

Догляд за прищепами

При всіх способах щеплення місце щеплення по обв’язці обмазують садовим варом або зафарбовують олійною фарбою (охрою) на натуральній оліфі, а також обмазують всі пошкодження і зрізи на живцях, крім бруньок. Також можна використати ковпачки з прозорої поліетиленової плівки, які надягають на живці і пов’язують знизу. Під ковпачком створюються кращі умови для приживлюваності: зменшується випаровування води з держака, створюється більш зволожене повітря. Ковпачок у будь-який час можна зняти і перевірити стан щеплення.

szeplennya3

Основні вимоги для щеплення плодових дерев:

 1. вибрати термін щеплення
 2. всі зрізи робити стерильним гострим ножем
 3. захищати зрізи від бруду, дощу, роси, пересушування
 4. зрізи і місце щеплення міцно обв’язати і замазати садовим варом
 5. захищати прищепи від шкідників
 6. щепленим деревам необхідні поливи і підгодівлі

Якщо на гілку прищеплено кілька живців, залишають рости лише один, той який найкраще розвивається, а у решти прищипують верхівки по досягненні ними довжини 15-18 см, а в кінці липня або навесні наступного року їх зовсім вирізують.

Навесні наступного року вирослі після щеплення пагони вкорочують на 1/3 довжини і формують гілку.

Схожі записи