|

Колеус – догляд, розмноження

Колеус – рослина, яка ціниться за декоративність листя, а не за цвіт. Листя у колеуса строкате, з різноманітним поєднанням червоного, жовтого, зеленого, коричневого кольорів, плям і смуг. Колеус можна вирощувати як в кімнатних умовах, так і на клумбі чи в горщиках на подвір ‘ї.

Колеус (Coleus) представник сімейства губоцвіті. Даний рід об’єднує приблизно 150 видів. У природному середовищі колеус можна зустріти в тропічних лісах Африки і Азії. Іноді недосвідчені садівники називають колеус «декоративною кропивкою». Деякі види колеуса можуть скласти конкуренцію як кротону, так й іншим декоративно-листяним рослинам. Ще один плюс в колеусі, за ним дуже легко доглядати. Висота дорослої рослини до 35 см з чотирикутними соковитими, майже прозорими стеблами і бархатистим листям, а забарвлення багате різними відтінками. У більшості видів форма листя схожа на, листя кропиви. Квіти у колеусів малодекоративні: дрібні непоказні з двугубим віночком з синьо-фіолетової верхньої і білуватою нижньою губою зібрані в складні колосся. Квіти забирають у рослини багато сил, через що листя стає дрібніше, тому бутони краще видаляти.

koleus_kviti

Як доглядати за колеусом

Колеус дуже легкий у догляді. Його можна вирощувати як в кімнатних умовах, так і на клумбі чи в горщиках на подвір ‘ї.

koleus_9

Яскравість світла для колеуса

Колеусу потрібно яскраве місце вирощування. Світлі кольори на зеленому листі колеуса стають ще яскравішими, але від попадання прямих сонячних променів їх треба оберігати. Оптимальна температура влітку 18 – 22° С, взимку – не нижче 12 ° С, в більш прохолодних приміщеннях рослина може скинути листя. Влітку колеус виносять на свіже повітря. А сорти колеусів з яскравими (наприклад, червоними, білими і майже білими) листям здатні переносити прямі сонячні промені. Рослині підходять для вирощування підвіконня південної, західної та східної сторони

Весною і влітку колеус може втратити свої яскраве забарвлення ( вигорання, або сонячний опік) це пов’язано з попаданням на них зайвої кількості сонячного світла. З цієї причини від обіднього сонця колеуси потрібно притіняти. Все ж таки колеуси потрібно привчати до прямих сонячних променів поступово, щоб уникнути сонячних опіків.

koleus_4

Як поливати колеуси

Поливати колеуси з весни до осені потрібно рясно, м’якою відстояною теплою водою, у міру підсихання верхнього шару грунту. Якщо водопровідна вода жорстка, то використовуйте дощову. Взимку полив має бути помірний, але не треба допускати пересихання земляної грудки. Колеус дуже різко реагують на відсутність вологи в грунті – листя стають в’ялими. Взимку (14-16 ° C або нижче) рослину поливають дуже рідко.

Вологість повітря для колеуса

Для нормального росту та розвитку колеусу в кімнатних умовах важлива вологість повітря, вона повинна бути високою, листя регулярно потрібно обприскувати відстояною м’якою водою кімнатної температури. Взимку колеус знаходяться в стані відносного спокою і майже не росте – обприскувати не потрібно

koleus_6

Обрізка колеуса

Для посилення гілястості верхівкові пагони колеусів рекомендується прищипувати. У лютому колеус слід зрізати залишивши 5-8 бруньок для нового приросту.

koleus_1

Коли пересаджувати колеус. Підживлення колеуса

Пересаджують колеус весною після обрізки стебел. Колеус не вимогливий до грунту. Субстрат для пересадки береться слабокислий або нейтральний (рН 6-7). Підійде суміш з дернової, листяної і перегнійної землі, піску і торфу в співвідношенні 4: 4: 2: 1: 1. На дні горщика необхідний хороший дренаж.У весняно-літній період (в період інтенсивного росту) корисні підживлення органічними або мінеральними добривами, краще калійними (0,3-0,5 г на 1 л води) 1 раз на тиждень. У зимовий час концентрацію розчину зменшують наполовину, удобрюють один раз в 3-4 тижні.

Якщо колеус вирощується як однорічник, його не потрібно пересаджувати. В інших випадках пересадку рослин проводять 1 раз в 2-3 роки.

Розмноження колеусів

Колеус розмножують насінням, живцями.

rozmnozhennya_koleusa_nasinnm

Розмноження колеуса насінням

Насіння колеуса дрібні, висівають їх в лютому-березні-квітні і зверху присипають піском. Пророщують при температурі 20-22 ° C. Сходи з’являються на 14-18-й день.У фазі 1-2 пари листя колеус висаджують в 7-сантиметрові горщики по 1 рослині. Через місяць їх перевалюють в 9-11-сантиметрові горщики. Основний догляд за рослинами полягає в поливі, утриманні їх в освітленому місці, так як від освітлення (сонячні промені) в значній мірі залежить інтенсивність забарвлення листя. Молоді рослини прищипують з метою збільшення гілястості.

rozmnozhennya_koleusa_zhivcyami

Розмноження колеуса живцюванням

До живцювання рослин приступають в лютому, але можна це робити аж до травня. Живці колеуса висаджують в поодинокі ящики або безпосередньо на стелаж, в пісок. Укорінення відбувається протягом 8-12 днів. Вкорінені живці висаджують в 9-сантиметрові горщики. Склад землі той же, що і для пікіровки. З метою отримання розгалужених рослин прищипують верхівку пагонів.

Помилки в догляді за колеусом

Оголені стебла колеуса з низу – брак світла і несвоєчасне прищипування. Для дорослих рослин це закономірне явище.

Опадають листя – недостатній полив, особливо влітку або надмірний полив.

Занадто витягнута рослина – брак світла.

Хвороби і шкідники колеуса

Пошкоджується колеус павутинним кліщем, попелицею, білокрилкою.

Схожі записи