|

Розмарин: догляд

Посадивши розмарин у горщику, чи в себе на подвір’ї, ви подаруєте собі і своїм рідним ковток свіжого морського повітря і жменьку ароматної приправи до різних страв. У перекладі розмарин означає «морська свіжість». Тож в цій статті ми навчимося правильно садити і доглядати за розмарином.

Розмарин – вічнозелений багаторічний чагарник з вузьким ароматним листям, зверху – зеленим, а знизу – білим, схожим на хвойні голочки, цвіте дрібненькими синьо-фіолетовими квіточками. Цвітіння починається весною, напочатку березня і триває до 25 днів. У природному середовищі росте на Середземноморському узбережжі, як живопліт. Розмарин також застосовується в медицині – особливо поширений такий вид як розмарин лікарський.

korisni_vlastivosti_rozmarinu

Властивості розмарину

Розмарин застосовують: у кулінарії, у медицині, в косметології. З суцвіть і листя розмарину добувають олію, яка використовується як антисептик і допомагає ранам швидше загоюватися. Також розмарин використовується як пряність і як інсектицид (хімічні препарати для захисту рослин від шкідливих комах). Також розмарин застосовуєть при головних болях, порушеннях травлення, порушеннях обміну речовин, хворобах печінки і серця.

rozmarin_u_gorsziku

Як доглядати за розмарином

Розмарин – рослина досить витривала і не потребує спеціального догляду. Проте варто пам’ятати, що рослина – неморозостійка і світлолюбна.

Яскравість світла для розмарину

Розмарин – світлолюбна посухостійка рослина, яка не переносить морозів. При вирощуванні у відкритому грунті, розмарин потрібно садити на сонячних (південних) місцях. Весною з горщика бажано пересадити розмарин у відкритий грунт. У відкритому грунті він швидше росте і виглядає значно краще, здоровіше.

Дивіться відео про лаванду. Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Температура повітря для розмарину

Температура повітря для розмарину у весняно-осінній період повинна бути звичайна, навколишнього середовища. У зимовий, особливо морозний період температура повітря не повинна опускатися до – 5 ° С, при такій температурі рослину забирають в неопалювальне приміщення, де температура повітря не вища ніж + 8 ° С. Розмарин не переносить різкої зміни температури – з’являється борошниста роса.

Полив та вологість повітря для розмарину

Навесні, влітку і восени розмарину потрібен регулярний рясний полив. Не допускайте застою води в грунті , тому що коріння можуть зігнити. Взимку у холодних приміщеннях полив зменшують (1 раз на 15 днів), слідкуйте, щоб не пересихала земляна грудка. Обприскувати розмарин необов’язково, але для густої крони рослину варто обприскувати у теплу пору року.

Грунт та пересадка розмарину

Розмарин потрібно пересаджувати один раз на 2 роки весною, якщо він не висаджується у відкритий грунт. Пересаджують рослину в більший горщик. Для розмарину потрібен родючий, некислий, пухкий грунт. До складу земляної суміші повинні входити: дернова, листкова земля, торф, перегній, пісок (2:2:1:1:1). Рослина не любить кислих грунтів і перезволоження.

Підживлення розмарину

З березня по вересень, коли у розмарину настає період активної вегетації, його потрібно підживляти двічі на місяць мінеральними і органічними добривами. Також розмарин любить кальцій.

rozmnozhennya_rozmarinu

Розмноження розмарину

Розмножується розмарин живцями, насінням, відводками, поділом куща.

obrizka_rozmarinu

Обрізка розмарину

Обрізають розмарин в червні для формування крони, обрізки використовують: для розмноження, для збору врожаю. Якщо у дорослого розмарина починають оголятися стебла, то вкінці лютого-на початку березня слід зробити спеціальну омолоджуючу обрізку: зрізуючи пагони, які ростуть біля поверхні землі.

Шкідники та хвороби розмарину

Оскільки у здоровому розмарині є інсектициди – шкідники йому не загрожують (якщо рослина слабка – з’являються щитівка, павутинний кліщ), а от хвороби з’являються при різких змінах температур – борошниста роса.

zberizannya_trav

Збір та зберігання розмарину

У період цвітіння з розмарину зрізують молоді пагони, густо вкриті листочками з квітками – їх використовують для сушки та переробки. Додають у страви у сухому чи свіжому вигляді.

Схожі записи