Коли садити картоплю, вирощування, догляд

Картопля є смачним і дуже поширеним овочем, що вирощується на всіх городах нашої країни. Картоплю використовують в їжу у вареному, смаженому, печеному вигляді. Але перш ніж отримати врожай, необхідно затратити чимало часу і сил на те, щоб посадити, обробити, захистити картоплю від шкідників, а потім її викопати.

Саме про те, як садити, викопувати і зберігати картоплю правильно, ми і поговоримо в нашій статті.

prorostannya_kartopli

Посадковий матеріал

Щоб отримати багатий врожай, потрібно посадити якісну бульбу і почати заготовляти посадковий матеріал восени. Осінь для відбору насіннєвої картоплі є найбільш вдалим періодом. Посадковий матеріал картоплі слід брати з кущів, які дали найкращий урожай. Розмір бульб для посадкового матеріалу повинен бути не менше 4-5 сантиметрів. Досвідчені садівники радять: чим більшого розміру будуть бульби посадкової картоплі, тим раніше вони дозріють, і врожайність з кожного окремого куща буде вищою.

visadzhuvannya_polovinki_kartopli

Деякі садівники пророщують картоплю до висаджування в теплих і темних приміщеннях, або висаджують пророслу розрізану картоплю ( її потрібно просушити, а зрізи присипати дерев’яним попелом). Так, це можна робити, якщо стоїть тепла і волога погода, але якщо після ранніх сходів картоплі вдарять морози, або буде дощова і холодна погода, то є велика ймовірність того, що різані картоплини згниють, так і не давши сходів, а ранні сходи пророслої картоплі змерзнуть від морозів.

Грунт для картоплі

Кращим грунтом для вирощування картоплі вважаються підживленні піщані і легкі, середні суглинисті грунти. На кислих грунтах картопля найбільш схильна до шкідників і хвороб. Для багатого врожаю картоплі, потрібні грунти з великою кількістю поживних речовин, а також потрібно дотримуватися щорічного чергування городніх культур та сумісництва на городі.

Починати готувати грунт під посадку картоплі на майбутній рік слід вже восени. Перед перекопуванням вносяться добрива: 13 г на м2; аміачної селітри, 15 г на м2 подвійного гранульованого суперфосфату. Весною, перед висаджуванням картоплі, потрібно внесити органічні добрива, перепрілий гній або компост і перекопати або переорати грунт. Не можна перенасичувати грунт азотними добривами або гноєм, наслідком цього є грубі бадилля, мала врожайність, накопичення нітратів у картоплі.

Також можна вносити добрива під час висаджування картоплі. Під час посадки картоплі ви можете під кожну бульбу робити окрему лунку і заповнювати її добривом, дерев’яним попелом і перегноєм, і тільки після цього класти туди бульбу. Після укладання бульб, лунки засипають землею, розрівнюючи її граблями.

Примітка! Хороший урожай картоплі вам ніколи не отримати: в затінених місцях, під деревами, на сирих землях, на важких глинистих грунтах.

visadzhuvannya_kartopli

Як садити картоплю

Бульбу потрібно садити весною, коли температура грунту на глибині 10 см буде +6 – +8 ° С. Картоплю садять на глибину 8-10 см, при цьому грядки слід розташовувати з півночі на південь, за схемою посадки – 70 см між рядами і 20 см між бульбами в ряду (70Х20). Можна садити картоплю і густіше за схемою 60х60 см, однак у цьому випадку стебла будуть заважати росту один одного. Густо посаджені рослини продуватимуться недостатньо, через що зростає ймовірність розвитку фітофторозу. Найкращим варіантом для висаджування бульб картоплі є 80 см між рядами. У цьому випадку і підгортати легше, і бадилля сприяє більшому врожаю.

Примітка!Чим посадковий матеріал більший, тим рідше потрібно садити бульби картоплі.

Яку б схему посадки ви не вибрали, садити картопляні бульби потрібно на одну і ту ж глибину, посадку виконувати рівними рядками, залишаючи під бульбами шар пухкого грунту. Все це сприяє створенню оптимального режиму для росту і розвитку рослини.

pidgortannya_karotopli

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Догляд за картоплею

Догляд за картоплею полягає у прополюванні, підгортанні і захисті від шкідників (колорадський жук) та хвороб (фітофтора). Підгортати картоплю потрібно тоді, коли надземна частина виросте до 10 см.

Коли збирати картоплю

Збирання картоплі – це завершальний етап вирощування картоплі. З кінця липня можна починати збирати картоплю на зберігання. Для різних сортів картоплі застосовують різні строки збирання, залежно від зрілості бульб. Ранні сорти картоплі визрівають за 55-65 днів, середньоранні сорти з за 65-80 днів, середньостиглі сорти – за 80-100 днів, середньопізні – за 100-110, а пізні – більш ніж за 110 днів, таким чином можна приблизно розрахувати терміни збирання картоплі. На ділянці з ранніми сортами картоплі зазвичай викопують її на зберігання до 1 серпня. Середньостиглі сорти викопують до 10 серпня, а пізні сорти – у вересні.

vikopuvannya_kartopli

Як викопувати і збирати картоплю

Перед викопуванням картоплі, сухе та в’яле бадилля скошують за 2 тижні до збору. Тоді бульби картоплин і викопують для зберігання. Бадилля, уражену фітофторою – спалюють.

Викопують і збирають картоплю в суху погоду, а бульби картоплі провітрюють на неяскравому сонці. Якщо погода сира, бульби просушують під накриттям. Картоплю краще викопувати вилами, тому що пошкодження бульб будуть незначними. Якщо очікується період дощів, картоплю викопують, не чекаючи повного всихання бадилля. Як правило, після серпневих дощів збільшується можливість ураження бульб картоплі фітофторозом. Такі бульби картоплі погано зберігаються і гниють. Тому недобір урожаю у разі більш раннього викопування картоплі компенсується кращим зберіганням.

yak_zberigati_kartoplyu

Зберігання картоплі

Викопану картоплю, протягом двох-чотирьох тижнів витримують у темному місці при температурі +15 ° С. Пошкоджені при збиранні та транспортуванні бульби в цей час легко загоюються. Після цього картоплю перебирають, відбирають хворі бульби і кладуть їх на зберігання. У цей період бульби без потреби не чіпають. Зберігають картоплю в провітрюваних підвалах в сітчастих мішках або навалом при температурі + 2- +4 ° С і відносній вологості повітря 92-95%. При сприятливих умовах картопля може зберігатися до 9 місяців.

Схожі записи