Колорадський жук
Садівники весною повинні посадити город, прополоти, підживити насадження, здається так багато роботи, а клопоту додають ще й шкідники, які розмножують цілі клани на молодих паростках картоплі. Головний ворог картоплі – колорадський жук, він може сильно пошкодити вегетативну масу картоплі, тим самим істотно знизивши врожайність.
Вплив колорадського жука на урожай картоплі
Масова поява личинок на листках картоплі припадає приблизно на період бутонізації і початок масового цвітіння, в цей час рослини особливо чутливі до пошкоджень. І якщо в цей період жуки об’їдають 45% листя, то врожайність знизиться на 30%, при знищенні 80% листя картопля не зможе відновити зелену масу, і її врожай буде наполовину менший.
Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Чому колорадського жука так важко позбутися
Колорадський жук зимує в грунті на глибині до 30 см, витримуючи температуру до – 9 ° С. Весною, коли грунт прогрівається до +13° С, жук вилазить на поверхню і шукає їжу. Причому процес цей відбувається не масово, а поступово, іноді розтягуючись на 1,5 – 2 місяці.Колорадський жук здатен швидко пристосуватися до різних умов навколишнього середовища. Несприятливі умови він витримує, може впасти в сплячку в будь-який час року. Незважаючи на свою ненажерливість, здатний голодувати до 60 днів. Крім того, він дуже швидко розмножується.
Життєвий цикл колорадського жука
Самки запліднюються восени, а навесні відкладають яйця на нижній стороні листя картоплі, по 25 – 30 яєць. За сезон одна самка може відкласти до 500-600 яєць. Приблизно через 7-14 днів з яєць вилуплюються личинки. На 1-й стадії вони темно-сірого або темно-коричневого кольору, довжиною до 2 мм. На 2-й стадії колір стає червоним, тіло виростає до 3-4 мм. На третій стадії личинки яскраво-червоного кольору і 6-8 мм в довжину. Найбільш ненажерливі і стійкі до інсектицидів – личинки на 4-й стадії розвитку, в цей час вони світло-червоного кольору і довжиною до 15 мм. Вони добре наїдаються і лізуть у грунт для ляличкування, де через 10-15 днів перетворюються на дорослих жуків і знову виходять на поверхню. Загальна тривалість розвитку личинок в залежності від погодніх умов та наявності харчування – від 16 до 34 днів. Тому оптимальний час обробки рослин інсектицидами – 1-2 стадія розвитку личинок. Саме в цей час можна максимально ефективно знизити чисельність колорадських жуків на своїй ділянці.
Боротьба з колорадським жуком
Якщо ділянка насаджень невелика і є можливість регулярно оглядати картоплю, то збирати жуків можна вручну, скидаючи їх у банку. Листя з яйцями можна обривати, а яйця здушувати.
Народні способи боротьби
Колорадський жук не любить дерев’яного попелу, запилення картопляного листя попелом діє на личинок і навіть дорослих особин згубно.
Для обробки картоплі можна використовувати і міцний настій гіркого полину із попелом: 200 г подрібненого полину і 1 склянку деревного попилу заливають 5 л гарячої води. Через 2-3 години настій проціджують і обприскують рослини.
Також для боротьби з колорадським жуком роблять весняну і осінню глибоку перекопку, розпушування між рядами і підгортання кущів.
Навесні, до появи сходів картоплі, на городі можна розкласти приманки зі шматочків картоплі чи картопляного лушпиння, попередньо замочених в розчині сечовини (1: 5) на 24 години. Голодні жуки швидко зберуться на такі приманки і загинуть від отруєння. Цю процедуру доцільно повторити і восени, коли урожай зібрано, а жуки ще не пішли на зимівлю.
Деякі птиці (куріпки, фазани, кури), тварини (польові миші, жаби, кроти, їжаки, ящірки,) комахи (павуки, клопи, жуки) поїдають колорадських жуків. Але багатьох з них відлякують смердючі жовті виділення, що виділяє колорадський жук, до того ж він отруйний для багатьох птахів.
Використання хімічних препаратів
Якщо все-таки не обійтися без інсектицидів, то обприскування ними потрібно робити ввечері в суху безвітряну погоду, при температурі повітря не вище +25 ° С. Терміни обробки розраховуйте таким чином, щоб практично всі личинки з яйцекладок вивелися, але ще не досягли третьої стадії розвитку. При тривалому застосуванні одного препарату жуки до нього звикають, тому інсектициди потрібно чергувати. Вибирайте інсектициди системної дії – потрапляючи на листя, вони проникають у клітини, де на них вже не діє дощ або сонце. Останнє обприскування картоплі при потребі робіть не пізніше ніж за 20 днів до початку збору врожаю.