Бузок звичайний: опис, заготівля і зберігання, лікарські властивості
Бузок при ближчому з ним знайомстві здатний здивувати: по-перше, це не дерево, а кущ, а по-друге, це хоч і рослина лікарська, проте отруйна
Інші назви бузку звичайного
Латиною: Syringa vulgaris L; російською: сирень обыкновенная
Опис бузку звичайного (як виглядає)
Бузок звичайний, попри те, що схожий на деревце (і багато хто його таким і вважає!), є кущем родини маслинових. Багатостовбурний. Виростає до 5-7 метрів у висоту. Листки має цілокраї, супротивні, яйцевидні, при основі серцевидні.
Квітки двостатеві, з світло-фіолетовим, рожевим, зрідка білим трубачастим віночком, зібрані у волоть. Запашні.
Плід — коробочка.
Цвіте у травні, через що його полюбляють жінки, народжені у цей період.
Регіони проростання бузку звичайного
Бузок родом з Балканського півострова. В Україні поширений як декоративна рослина. Зустрічається у диких заростях в Карпатах та Криму.
Заготівля і зберігання бузку звичайного
В народній медицині використовують квітки і листя бузку звичайного, а в деяких випадках і бруньки. Зокрема, квіти заготовляють на початку цвітіння, очищаючи їх від суцвіть, а відтак сушать — спочатку на сонці, а вже потім досушують під наметом чи на горищі. На виході отримують 12% сухої сировини.
Збір листя проводять під час цвітіння рослини. Сушать як під наметом, так і в добре вентильованому приміщенні. Виходить 16% сухого листя. Готову сировину, щоб добре зберігалась, тримають в сухому приміщенні, запакувавши в паперові мішки.
Термін зберігання сировини — 2 роки.
Хімічний склад бузку звичайного
Хімічний склад квіток та листя бузку вивчений не достатньо. Відомо, що до складу квіток бузку входять: ефірна олія, фарнезол, сирингопікрин, фенол, глікозид, сирингін. Листя містить: сирингін, гіркі речовини, аскорбінову кислоту (до 200 міліграм-відсотків).
Фармакологічна дія бузку звичайного
Препарати бузку звичайного відомі своїми потогінними властивостями та здатністю покращувати апетит. Їх застосовують, коли лікують бронхіти, бронхіальну астму, коклюш, набряки ниркового походження, а також при малярії та цукровому діабеті. При ревматизмі, невралгії, ревматоїдному поліартриті, артралгії, виразці шлунка, задишці п’ють настойку квіток бузку. Чай з квіток добре зарекомендував себе при епілепсії. А якщо листя бузку подрібнити і прикласти до ран чи виразок, то ті швидше загоюються.
Препарати бузку слід приймати виключно за призначенням і під контролем лікаря, бо рослина взагалі-то отруйна і передозування може мати прикрі наслідки.
За матеріалами:
- Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
- Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
- Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
- Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
- Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
- Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.