
Сьогодні людині відомо приблизно трьохсот видів м'яти, проте широкого поширення набули близько 20-25 видів цієї рослини.
Найвідоміший - м'ята перцева, яка часто використовується в лікувальних цілях. Цей сорт є культурною рослиною, отриманим від схрещування садової та водної м'яти.
М'ята перцева - це багаторічна рослина з родини Глухокропивових. Стебло у м'яти перцевої чотиригранне, порожнисте, висотою близько одного метра. Листочки яйцевидної подовженої форми з зубчиками по краях, а корінь горизонтальний і дерев'янистий. Цвітіння у цієї рослини починається з червня і триває до вересня. Найбільше в м'яті перцевої цінуються стебло і листочки, які збирати потрібно до цвітіння, так як саме в цей час в рослині найбільше ефірного масла - ментолу.
У хімічному складі м'яти головним елементом є саме ментол.
Корисні властивості м'яти перцевої
Обов'язково потрібно враховувати корисні властивості м'яти при лікуванні таких захворювань, як ангіна, бронхіт, фарингіт і нежить. Вона має болезаспокійливу і судинорозширювальну дію. Використовується для усунення нудоти, поліпшення травлення, при метеоризмі, астмі, нервових розладах, запальних процесах в легенях і бронхах, при гінекологічних, серцево-судинних, простудних захворюваннях, спазмах, мігрені, жовчнокам'яній хворобі
Ментол, який в достатній кількості міститься в м'яті, використовується для виготовлення м'ятної есенції. Її додають до складу одеколонів, зубних паст, еліксирів для догляду за порожниною рота. Крім того, з м'ятного масла виготовляють різні м'ятні краплі, мазі, шлункові таблетки. М'ята - відмінний засіб для лікування шкірних захворювань, її відвар допомагає зняти подразнення і свербіння.
Протипокази вживання м'яти перцевої
Не можна застосовувати для лікування дітей грудного віку, так як ментол може викликати пригнічення або зупинку дихання. Бажано утриматися від використання м'яти в лікуванні дітей до 5 років. Крім того, м'ята протипоказана алергікам, вагітним і жінкам які годують грудьми, а також людям, які мають знижений артеріальний тиск і низький тонус венозних судин, при пониженій кислотності шлунку.

Розмноження м'яти перцевої насінням
Виростити м'яту можна з насіння. Для подальшого розмноження частіше використовують отримані від дорослого куща живці і кореневища. Часу на догляд за ними піде менше, а розростуться вони швидше, ніж сіянці. З насіння м'яти отримують розсаду, яку потім висаджують у відкритий ґрунт.

Інші способи розмноження
Перцева м'ята розмножується живцями або частинами кореневища. Обидва способи дозволяють молодим кущам зберегти всі властивості материнської рослини. Живці з м'яти можна нарізати, коли на них буде по 5 листків і утвориться брунька поновлення. Їх довжина повинна складати 7 см. Садити їх потрібно в підготовлену грядку, живці м'яти присипають ґрунтом і рясно поливають. Їх вкорінення багато часу не займе. Популярний і інший спосіб. Нарізані живці ставлять в ємність з водою і тримають в ній, поки не з'являться коріння.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!