Вегетативне розмноження: розмноження рослин живцями
Розмноження рослин з живців (пагінців) – найпопулярніший спосіб вегетативного розмноження. При такому розмножені необхідно створити особливі умови, в яких живці повинні не тільки утворити коріння, але й забезпечити ріст молодої рослини. У цьому й полягає головна відмінність живцювання від методу розмноження відводками, при якому стебло не відокремлюють від материнської рослини, поки у нього не утворюється власна коренева система.
Як підібрати живці для укорінення
Здатність стебла утворювати коріння залежить від віку і виду материнської рослини. Материнську рослину обрізають, щоб стимулювати швидкий ріст молодих вегетативних пагонів, з яких і нарізають живці. Ці пагони характеризуються високою коренеутворювальною здатністю. Чим сильніше обрізати материнську рослину, тим інтенсивніше відростають нові пагони, в цьому і полягає успіх живцювання.
Здатність стебла утворювати коріння може змінюватися протягом року. Це залежить і від того, яку рослину ми укорінюємо. Запас поживних речовин, який міститься у пагінці, використовується не тільки для утворення коренів, а й для підтримки його життєдіяльності до тих пір, поки не сформується нова рослина. Кількість поживних речовин в задерев’янілих живцях більша, ніж у молодих пагонах, тому вони і зберігаються довше. Наше основне завдання – змусити пагінець якнайшвидше дати коріння, поки в ньому не витратилися запаси корисних речовин.
Коли нарізати живці?
Зелені, цьогорічні, весняні активно ростучі пагони, які мають листя, нарізають від початку і до середини літа, використовуючи верхівки пагонів. Стебла у них досить м’які, оскільки вони переживають період інтенсивного росту. Такі живці добре вкорінюються без застосування будь-яких регуляторів росту і укорінювачів (обробка живців гормонами в цей час майже не дає ефекту).Напівзадерев’янілі живці можна нарізати в кінці літа. Використані для цього стебла ростуть вже уповільнено і пройшли фазу загартовування. Хоча листя у них і відчувають нестачу вологи, ретельного контролю умов навколишнього середовища, тут вже не потрібно.
Живці задерев’янілих вічнозелених рослин нарізають, як правило, в зимовий період. Завдяки листю вони лише частково впадають у стан спокою, тому і маловимогливі до умов навколишнього середовища.
Як порізати рослину на живці?
Нижній косий зріз живця має знаходитися безпосередньо (в 3-4 мм) під вузлом або брунькою.
Традиційно так ріжуть зелені стебла, оскільки розташовані в цьому місці тканини є більш стійкими до грибних захворювань ніж віддалені ділянки. Зріз в середині між вузлами роблять, як правило, при нарізці задерев’янілих пагонів.
Необхідні умови для живців
Температура, вологість, грунтПоява коренів у живців залежить від температурних умов. Температуру повітря слід підтримувати невисокою, щоб затримати ростові процеси в їх верхній частині, а температура нижньої частини пагона у землі повинна бути підвищеною – це прискорить відростання коренів. Точне значення температурного режиму залежить від якості живців, а також від втрати води в живцях. При укоріненні зелених живців температура у землі повинна бути приблизно 21 градус, а повітря нижчої температури. Здерев’янілі живці укорінюють у відкритому ґрунті, земля прогрівається досить добре. Для живцювання трав’янистих, вічнозелених пагонів потрібні теплі і вологі умови.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Створити їх можна, помістивши горщики з запханими в субстрат живцями під укриття з поліетиленової плівки. Основним недоліком є небезпека перезволоження, яка може призвести до загибелі живців: загнивання і зараження грибними захворюваннями. Перевагу слід віддавати холодним парникам, холодним підвіконникам. Земля – це дуже важливий фактор укорінення, вона повинна бути стерильна і в міру поживна, нейтральна, найкраще підходить земля для розсади.