Вегетативне розмноження: Розмноження відростками та діленням куща

Перед тим як розмножувати ту чи іншу рослину, потрібно дізнатись, яким способом це слід робити. Є рослини, котрі розмножуються цибулинами, живцями, відростками чи діленням куща.

Ділення куща

Ділення куща – широко поширений спосіб розмноження в основному трав’янистих багаторічників, які добре переносять пересадку. За допомогою ділення куща можна омолоджувати рослини і підтримувати у них інтенсивний розвиток. Таким способом розмножуються: півонії, хризантеми, дельфініуми, флокси, ромашки, люпин, конвалія, анемони, примула, іриси та інші.
podil-cusha

Спосіб ділення куща, кожна частина повинна мати надземні пагони і коріння.

  До поділу приступають залежно від періоду цвітіння материнської рослини:
 • квітучі в літньо-осінній період діляться восени або навесні;
 • квітучі у весняний період ділять з кінця літа і восени;
 • горшкові рослини діляться після цвітіння або після закінчення періоду спокою.
podil-cycha

Розподіл куща трав’янистого багаторічника:

  Підготовка куща:
 • викопуємо рослину;
 • обтрушуємо землю з коренів, залишок землі з коренів вимивається у воді;
 • пагони обрізаємо, залишаємо висоту рослини до 10 см від коріння;
 • здерев’янілі стебла обрізаються повністю.
  Розподіл:

  Молоді пагони, як правило, утворюються в периферійній частині куща.

 • виламуємо (або вирізаємо) частину куща, що містить, як мінімум, одну хорошу бруньку (стебло). Злами і зрізи обробляємо фунгіцидом.
 • ділити кущ потрібно якомога швидше, висаджуємо рослину на ту ж глибину, на якій вона росла раніше. Після посадки рослину поливаємо.
pidzemni_vidrostki

Розмноження відростками (нащадками)

Розмноження кореневими відростками (нащадками) можливо у тих рослин, у яких при розростанні виникають численні додаткові бруньки, які з часом розвиваються як надземні пагони. Кожен пагін, з часом, формує власну кореневу систему. Коли коренева система сформувалася і отримала змогу забезпечити життя рослини – „син” відокремлюють від материнської рослини. Якщо кущ сильно розрісся і в центрі є задерев’янілі пагони, їх потрібно розрубати на частини лопатою. Щоб уникнути підсихання коренів, роздільну рослину відразу ж висаджуємо і підливаємо.

Процес формування відростків, при необхідності, викликають штучно: кущі рослин, які здатні їх формувати, обрізають. Через деякий час після обрізки (кілька місяців) утворюється густа рослина.

Відростки – це надземні або підземні бічні пагони, які утворюються з бруньок в районі кореневої шийки. Найчастіше таким способом розмножуються кактуси, бромелеві та інші.

rozmn-vidrostcamu

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Відростки формуються у більшості рослин і вкорінюються повільно. Щоб прискорити розмноження відростками, весною відокремлюють їх від материнської рослини і висаджують у відкритий грунт або в горщик. Для укорінення використовують ґрунтову суміш для розсади з додаванням піску – субстрат повинен мати хороший дренаж, що сприяє швидкому росту кореневої системи. Щоб простимулювати швидкий розвиток коріння, у нащадків видаляють всі верхівки та квітоноси. Відростки відрізають найближче від материнської рослини, стараючись зберегти більшу частину вже утворених коренів.

Схожі записи