Рослини під час відпустки: автополив

Залишати рослини на деякий час без нагляду доводилося кожному, особливо під час літньої сімейної відпустки. Коли догляд за своїми рослинами під час відпустки ви покладаєте на родичів чи сусідів, це в більшості випадків призводить до значної втрати кімнатних рослин, а саме: рослини засохли або зігнило коріння від надмірного поливу, щось зламали, щось пом’яли і т. д. Що ж робити, щоб вберегти рослини?

Вирушаючи з сім’єю на відпочинок, необхідно використати давні або новітні прийоми автоматичного поливу. З часом з’являється все більше і більше способів автополиву. У квітковому магазині можна придбати спеціальні пристосування і цілі системи для забезпечення рослин водою під час вашої відсутності: ємність для води певного розміру, набір тонких трубочок і систему управління, які забезпечують подачу води з ємності через потрібні проміжки часу. Вам потрібно лише задати частоту та кількість поливу, і можна сміливо їхати. Але щоб уникнути небажаних сюрпризів, краще заздалегідь спробувати, до відпустки, як це працює.

Якщо не встигли купити систему автополиву, тоді можна вигадати різні способи поливу рослин під час відпустки.

    Способи автополиву:

    avtopoliv1
  • Піддоний полив

    Рослини потрібно дуже добре полити, щоб грунт повністю просочився водою. Поставити горщики у піддони або в широкі тази з водою так, щоб нижня частина горщика була занурена у воду (неглибоко). Ще краще насипати в піддон дрібну гальку або грубий пісок, полити водою і поставити рослини, злегка заглибивши у піддон. Такий спосіб поливу під час відпустки підійде для невибагливих рослин, які переносять як надлишок вологи, так і пересушування (хлорофітум, герань, бальзамін, пальма хамедорея).
  • automatic_water_plants2
  • Аквакульки

    Найпростіший метод автополиву називається аквакульки. Вони складаються з скляної колби і з’єднані з керамічним конусом, який занурюють у землю для більш рівномірного зволоження грунту. Завдяки капілярно-пористій структурі його стінок, вода сочиться в горщик по краплині. Для великих рослин рекомендується використовувати по декілька таких систем одночасно. Така сама система і у керамічних конусах. До запасів з водою вони підключаються за допомогою тоненького шланга.
  • capillary_mats_for_plants
  • Капілярні мати-килимки

    Хорошим рішенням для пасивного поливу можуть стати капілярні мати – килимки з гігроскопічного матеріалу. Їх продають в багатьох садових центрах, і коштують вони недорого (для домашнього вжитку не варто купувати капілярний геотекстиль, зроблений з вториної сировини). Капілярний мат можна розстелити на будь-якій рівній поверхні, наприклад, на столі, опустивши один з його країв в ємність з водою. Під килимок обов’язково підстеліть плівку, щоб вберегти поверхню від вологи. Якщо опустити кінець килимка в ємність з водою важко, можна відрізати від його краю смужки, змочити їх водою, а потім опустити один кінець у ємність, а другий розмістити під килимком.
  • avtopoliv2
  • Пластикова чи скляна пляшка

    Використовувати пластикову чи скляну пляшку. Рослину потрібно добре полити. Взяти пластикову пляшку з пробкою, нагріти на вогні тоненьку голку, зробити 2 отвори: один в пробці, інший на дні. У пляшку налити воду і закріпити її шийкою вниз. Вода буде постійно витікати по краплях і зволожувати ґрунт. Скляну пляшку з під вина чи іншого напою, промити, налити води, швидко перевернути і занурити шийкою вниз та закріпити. Так краще поливати великі рослини. Обов’язково за деякий час до від’їзду випробувати цей метод і подивитися, скільки води накапає за добу. Якщо підібрати правильно пляшку для кожної рослини, то проблема поливу під час відпустки буде вирішена.
  • gnitovii_poliv
  • Гнітовий полив

    Це поширений метод постійного поливу для деяких рослин, зокрема сенполій (фіалок). Суть методу в тому, що горщик з рослиною постійно стоїть на посудині з водою. Щоб забезпечити постійну вологу, потрібно в грунті під рослиною викласти кільцем один кінець синтетичного шнура, а другий його кінець – опустити в посудину з водою через дренажний отвір. Шнур повинен добре вбирати воду. Вода змочує шнур по всій довжині, піднімаючись з посудини в горщик, і зволожує грунт. Мінус гнітового поливу: іноді, при жаркій погоді, гноти пересихають і вода не надходить до рослин. У продажу можна знайти готові гнотові системи для поливу, що складаються з резервуара з водою, гніту і стрижня, з пористої кераміки для занурення в грунт.
  • sistema_avtopolivu
  • Система автополиву

    Пам’ятайте, що всі ці способи розраховані максимум на один-два тижні вашої відсутності. Якщо ж вам доведеться відлучитися на більш тривалий термін, тут без складних магазинних систем автополиву не обійтися. Зараз вони продаються в спеціалізованому квітковому магазині і являють собою ємність з водою, набір тонких трубочок і систему контролю, що забезпечує включення подачі води через певні проміжки часу, наприклад, 2 рази на день.
  • hydrogel-2
  • Використовувати гідрогель

    Гідрогель – це полімер, здатний вбирати воду в дуже великих кількостях, а потім повільно віддавати її рослинам. Він продається в гранулах. Полімер буває м’який, безбарвний; він швидко вбирає воду, призначений для додавання в грунт. Кімнатні рослини, посаджені в субстрат з гідрогелем, поливають рідко. Досить добре полити квіти перед відпусткою, і можна тиждень, а то й два, не турбуватися. Рослини і не зігниють, і не засохнуть. Мінус: рослини повинні бути посаджені заздалегідь в такий грунт. Можна використовувати і декоративний китайський гідрогель у вигляді кольорових кульок. Попередньо намочити гранули на 6-8 годин. Коли разбухнуть – насипати в горщики поверх субстрату і прикрити зверху мохом. Кульки поступово будуть віддавати вологу в грунт. Якщо у рослин коренева система не поверхнева, то можна перемішати верхній шар грунту з кульками гідрогелю.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

У будь-якому випадку, як промислові, так і саморобні системи зволоження обов’язково слід завчасно протестувати. Наприклад: простежити, з якою швидкістю той чи інший гніт проводить воду, бо може виявитися, що через годину-другу таз спорожніє, а рослини опиняться в калюжі води. Важливо також підібрати ємність відповідного розміру, щоб рослинам вистачало води, і визначити, на якому рівні, по відношенню до горщиків, її найкраще поставити: на тій же висоті, вище або нижче.

Схожі записи