Фіалка кімнатна

Сенполія (фіалка кімнатна) – багаторічна трав’яниста компактна рослина з гарними різнокольоровими квітами, з овальним темно або світло зеленим листям, зібраним у прикореневу розетку із родини геснерієвих.

fialka

На сьогоднішній день налічується декілька тисяч гібридних видів фіалок, у природному середовищі сенполія росте у тропічних і субтропічних околицях Південної Америки, Африки, Азії, Австралії і досягає розміру до 30 см висоти.

Назву квітка отримала завдяки одержимому квітникареві, колекціонерові орхідей Ульріху фон Сен-Полю, у XIX ст., який мандрував у джунглях Сх. Африки у пошуках нових видів рослин і натрапив на невідому квітку, яка була названа на його честь.

collage_fialka1

Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см. Існують також і ампельні види сенполії, які мають розгалужене стебло і кілька розеток. Завдяки безлічі гібридних видів фіалок ми можемо обрати рослину за кольором і формою квітки. При правильному догляді ці красиві квіти будуть милувати Ваше око своїм довготривалим цвітом.

collage_saintpaulia

Догляд за фіалками

Узамбарська фіалка легка у догляді. Існують 5 основних і 3 додаткових вимог : рівномірна температура, акуратний полив, яскраве світло, висока вологість повітря, регулярне підживлення, листя не повинно доторкатись до скла вікон, вчасно видаляти відцвілі квіти і пошкоджені листки, горщик не повинен бути надто великим.

collage_fialka2

Температура повітря

Фіалки досить стійкі рослини і можуть витримати значне зниження температури взимку. Температура повітря, весна – осінь повинна бути від 18 до 24 градусів С, а у зимку може бути знижена до 10-15 градусів С (рослину при таких умовах перебуває у стані спокою, тобто сповільнюється або призупиняється ріст, обов’язково скорочуємо полив і не підживляємо). Для нормального росту і розвитку фіалки допустиме коливання у 2-3 градуси між денною та нічною температурою. При температурі 20-24 градуса фіалка добре цвіте, щоб цвітіння у дорослої фіалки продовжувалось якомога довше і квіти були великими, знижуємо температуру до 20 градусів С.

Для діток, нещодавно відокремлених від материнської рослини, оптимальна температура 23 – 25 ° С.

Підвищення температури до 30-35 градусів С фіалки переносять гірше, квітки дрібніші, деформовані, влітку фіалки краще не виснажувати цвітінням.

collage_fialka3

Яскравість світла

В природі фіалки ростуть на краю лісу, гілки дерев забезпечують велику кількість розсіяного світла і при цьому ніжні листки фіалок захищені від палючого сонця. Найкраще розміщувати Сенполію в добре освітлених і захищених від прямих сонячних променів місцях. Правильно підібране і освітлене місце розташування фіалки є основним фактором для правильного догляду і запорукою рясного, довготривалого цвітіння.

Фіалки також можна вирощувати і при штучному освітлені, використовуючи 40vat.(2шт)флюоресцентні лампи денного світла, розміщають на відстані 30 см. від рослини і включають на 14 годин в день.

Влітку ідеальне місце для фіалок – північне вікно, а взимку – південне вікно. Сенполію з темно-зеленими листками, потрібно більш яскравіше освітлення, ніж з хвилястими і світло-зеленими листочками. Також не забувайте кімнатну фіалку періодично повертати щоб прикоренева розетки не деформувалася.

collage-fialka4

Ознаки надмірного світла для фіалки:

  • краї листків загортаються до низу.
  • забарвлення листочків стає дуже світлими майже жовті.
  • на листях з’являються коричневі плями(сонячні опіки).
  • стебла виростають короткі.
  • молоді листки в центрі прикореневої розетки деформуються.
  • квітконоси виростають короткі.
  • квіти дрібні, втрачають колір і швидко в’януть.

Ознаки недостатнього світла для фіалки:

  • Видовжені стебла.
  • Фіалки не цвітуть.
  • Не ростуть.
  • На сортах з двоколірними листками, стають звичайними зеленими.

Як поливати фіалку

Підливати фіалку потрібно по міри висихання землі, в жодному випадку не допускайте переливу, і пересушення землі, краще не долити ніж перелити. Вода повинна бути м’яка, відстояна кімнатної температури. Підливати потрібно дуже акуратно, наливаємо воду під листки, а не зверху, так щоб не залити прикореневу розетку . Іноді потрібно поливати фіалку методом занурення горщика у воду.

collage_fialka5

Вологість повітря

Фіалці потрібна висока вологість повітря не менше 50% .Обприскувати Сенполію можна, але дуже акуратно, щоб вода не залишалась на листках. В період цвітіння обприскувати фіалку не можна, попадання води на квіти може призвести до втрати квітів. Як підвищити вологість?

Грунт для фіалки

Грунт для фіалки повинен бути легким і стерильним. У квіткових магазинах можна придбати готовий грунт для квіткових, також підходить грунт для розсади, а можна приготувати землю і самостійно. Беремо грунт для розсади(2л), більша половина склянки вермикуліту( збільшується кислотність грунту, забезпечує повітрообмін і проникнення кисню до коренів), склянку сфагнуму(має антибактеріальні і дезінфікуючі та протигрибкові властивості, завдяки протигнильній речовині робить грунт легший і повітропроникнений), пів склянки подрібненого дерев’яного вугілля(хороший антисептик, він запобігає гниттю грунту, а також абсорбує солі і покращує структуру ґрунту. Використання деревного вугілля знижує ризик бактеріозних захворювань кореневої системи рослин) 1 скл Перліту – практично нейтральний матеріал, роблячи суміш більш легкою, повітропроникною, пухкою, що запобігає ущільненню грунту. Завдяки цим властивостям у рослини добре розвиваються коренева система і не порушується повітрообмін.

Розмноження фіалок

Розмножується фіалка насінням і вегетативним способом: розмноження листям і розділенням куща.

Найчастіше і найпростіше використовують вегетативний спосіб з частини материнської рослини. Посадки у землю чи занурення у воду листкового живця або дочірньої розетки. Процес укорінення триває 4- 8 тижнів.

saintpaulia3

Шкідники

Серед шкідників, які шкодять фіалці є павутинний кліщ, попелиця, трипс, білокрилка, щитівка, хробаки нематода, цикламенів кліщ. Шкідники можуть проявитися на одному екземплярі і не поширюватися на інші.

Хвороби фіалок

Най частіше фіалки хворіють на такі хвороби: сіра гниль, борошниста роса( Ознаками хворіб є: загнивання стебла і кореня, опадання квіток …).

Збудниками інфекційних хвороб є бактерії, гриби та віруси. Для запобігання інфекційного захворювання слід суворо дотримуватися режиму поливу, температури, вологості, освітленості.

Схожі записи