Папороть: догляд та розмноження
Папороті ще з давніх-давен були дуже популярні, і завжди були присутні у наших будинках чи квартирах, а також їх дуже часто вирощували і розмножували в оранжереях. Рід папороті налічує більше 2 тисяч видів.
Папороть – багаторічна рослина, яка росте розеткою із листків, зігнутих донизу, які називаються ваями. Але є також і папороті з суцільними листковими пластинами – ланцетні і з круглими маленькими листками.
Папороті дуже стійкі і виживають в будь-яких природніх умовах, але в домашніх умовах добре себе почувають тільки деякі види, а саме: адіантум, нефлорепіс, пеллія, плоскогір, аспленіум.
Кімнатні папороті, як і їх родичі,що ростуть у природі, вважаються невибагливими рослинами. Але в будь-яких умовах вони не будуть добре рости і гарно виглядати. У лісі папороті ростуть пишними на піщаних і на торф’яних грунтах без щоденного поливу та в спеку, без пересаджування. А от у міському середовищі, навіть в хорошій землі, можуть гинути, тому що папороті – це своєрідні індикатори чистоти атмосфери. Папороті дуже погано переносять загазованість і задимленість повітря, негативно реагують на сухе повітря, щоб папороть росла здоровою, їй потрібен доступ до свіжого повітря.
Як доглядати за папороттю
Доглядати за папороттю неважко, якщо їй забезпечити відповідні умови.Яскравість світла для папороті
Попороті ростуть у лісі, тому ці рослини добре себе почувають у тіні і напівтіні. Але кімнатні види нефролеписа все таки потребують яскравого розсіяного сонячного світла. Місцем розташування папороті у будинку можуть бути кути навпроти вікон або вільні місця біля південно-західного вікна.
Температура повітря для папороті
Для папороті підходить помірна температура +20° С, вночі температура повинна знижуватися до +15° С , але не можна допускати зниження температури повітря до + 10° С, бо при таких низьких температурах рослина може змерзнути і загинути.
Полив та вологість повітря для папороті
Земляна грудка в горщику не повинна пересихати. Грунт постійно повинен бути в стані легкої вологості, але не перезволожений. А якщо ви спочатку пересушите земляний ком, а потім його рясно поллєте, то маєте всі шанси згноїти коріння папороті. Тому головне в поливі – регулярність і помірність. Папороть потрібно поливати 2-3 рази на тиждень відстояною або дощовою водою.
Вологість повітря повинна бути помірна, в жодному разі не сухе повітря (сухе і пересушене повітря є згубне для папороті). Обприскувати папороть бажано 2 рази на день.
Дивіться відео про фіалку кімнатну. Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см.
Пересадка та грунт для папороті
Пересаджувати нефролепис або інші види папороті можна щороку н весні способом перевалки, щоб не травмувати коріння. Для пересадки вибирайте горщик в діаметрі на 2-3 сантиметри більший, ніж попередній. Потрібно додати свіжу земляну суміш – робити це краще на початку
Осіннє пересаджування завдасть папороті шкоди: вона буде довго приживатися і хворіти.
До складу грунтосуміші для папороті повинні входити: торф’яна, дернова і листова земля, перегній (компост) і пісок. Грунт обов’язково повинен бути пухким і водопроникним. У горщику не повинна застоюватися вода, коріння у папороті будуть гнити, а рослина почне хворіти і може загинути.
Добриво для папороті
Папороть не потребує частого підживлення, підживляйте її раз на 2 тижні комплексним мінеральним добривом для листяних рослин. Дозу добрив зменшіть на половину ніж вказано в інструкції.
Розмноження папороті
Папороть розмножується поділом куща і спорами.
Хвороби та шкідники папороті
Якщо в будинку занадто сухе повітря, на папороть може напасти попелиця, трипс або щитівка. Неправильний догляд, а саме неправильний полив, може стати причиною різних хвороб і заражень.
Якщо догляд за папороттю правильний, вона не буде хворіти.