Стратифікація насіння в домашніх умовах

Купуючи насіння в магазинах ми часто зустрічаємося з такими фразами: « насіння потребують стратифікації протягом 30-40 днів, при температурі +5 градусів (в даному випадку лаванда).» Для чого це робити? Думаємо ми.

У цій статті ми взнаємо для чого стратифікувати насіння? А також, навчимося стратифікувати насіння в домашніх умовах.

Стратифікація – це імітація зимових умов, які необхідні для процес переходу насіння від стану спокою до активного росту під впливом зовнішнього впливу на насіння. Фактично стратифікація це підготовка зародка до розвитку

Основною метою стратифікації насіння є: зменшити термін спокою в штучно створених умовах ; пробудити зародок до росту і розвитку, тобто отримати дружні сходи.

stratifakciya_2

Для чого потрібна стратифікація насіння

Стратифікація насіння потрібна для того, щоб з імітувати сприятливу температуру і вологість навколишнього середовища для пророщення насіння. При стратифікації, насіння проходить процес розм’якшення твердих оболонок, їх розтріскування. Під впливом вологи насіння набухають, починається фізіологічний процес переходу складних високомолекулярних органічних речовин в більш прості, потрібні зародку для живлення.

Без проходження стратифікації насіння може і не зійти, особливо при різкій зміні температурно-вологих умов середніх і північних регіонів. У районах, де кліматичні умови практично не змінюються, насіння не потребують періоді спокою і можуть розмножуватися цілий рік.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Яким насінням потрібно стратифікація

Найчастіше в стратифікації потребують рослини, насіння яких покриті щільною та твердою оболонкою. Паростку не так вже просто “вирватися” на волю, і йому потрібен додатковий час. Але часом навіть малесенькі насіння квітів не сходять без стратифікації. Такі як примули, аквілегія, лаванда, княжник, півони, яблуня, кедр, клематиси, аспарагус, естрагон, мелісса, чебрець, дельфініум, дзвіночки, лобелія, глоксинія, морозник, ялинка, глід, женьшень, сосна, туя…

Тривалість стратифікації більшості рослин коливається в межах 1-6 місяців, але є багаторічні культури, для яких цей термін збільшується до 2 років. Більшість квіткових культур, особливо при весняному посіві теж потребують стратифікації.

Стратифікація насіння в домашніх умовах

Розрізняють види стратифікації насіння:

Холодна стратифікація насіння

Холодна стратифікація потрібна тим насінням, зародки яких потребують у дозріванні. При такій стратифікації насіння спочатку намочують, а потім на деякий час поміщають в холодне місце, імітуючи природні перепади температури.

Більшість деревних і кущових культур потребує саме в холодній стратифікації. Так, насіння сосни гірської потрібно стратифікувати протягом місяця у вологому піску при температурі 5 ° С. Пісок потрібно весь час зволожувати, щоб насіння не пересихали. Таким методом стратифікують насіння сосни(2-3 місяці в холодильнику при температурі не вище 4-5 ° С), ялини(2-3 місяці в холодильнику при температурі не вище 4-5 ° С), лаванди ( тримають при температурі 5 ° С близько 35-40 днів )

Насіння середнього розміру – від 3-5 до 5-6 мм в діаметрі – потрібно стратифікована тих же умовах, але не більше місяця.

Дрібні насіння можна зовсім не стратифікувати, а лише замочити на добу перед посівом. Проте, якщо виробник рекомендує стратифікацію і для дрібного насіння, то її потрібно обов’язково провести.

Тепла стратифікація насіння

. . . . . .

Тепла стратифікація застосовується для насіння з недорозвиненим зародком. Її застосовують для “пробудження” насіння прострілу і лимонника.

Найкраще стратифікована насіння прострілу при температурі 25-28 ° С. Їх можна викласти на шматок вологого поролону або в кокосовий субстрат. Зверху насіння присипають тонким шаром піску або прикривають другим шматком поролону, “замотують” харчовою плівкою або поміщають в спеціальну тепличку.

Комбінована стратифікація

Комбінована стратифікація передбачає застосування спочатку теплої, а потім холодної стратифікації або навпаки. Комбінована стратифікація потрібна насінню тих рослин, які проростають занадто довго. Наприклад, тирлич.

stratifikaciya_v_gilrogeli

Паростки тирличу з’являються повільно, тому необхідно прискорити процес появи перших сходів за допомогою комбінованої стратифікації. Для цього дрібні насіння тирличу потрібно висипати в розмочений дрібнозернистий гідрогель і покласти пакетик з насінням в тепле місце з температурою близько 20 ° С. Через 2-3 тижні насіння необхідно поставити в холодильник і тримати ще місяць при температурі 3-4 ° С. Після цього їх потрібно дістати з гідрогелю та посіяти в заздалегідь підготовлену ємність з теплою глинистої, добре удобреним грунтом. Приблизно через 1-2 тижні повинні з’явитися перші сходи.

stratifikaciya_v_holodilniku123

Способи стратифікації насіння в домашніхумовах

Природна стратифікація насіння

Природна стратифікація це найпростіший метод, полягає у посів насіння під зиму, або дуже ранньою весною. Але цей метод підходить не всім культурам. Звичайно, для цього доведеться використовувати вдвічі більше насіння, ніж зазвичай, але зате можна не переживати про якість сходів – вони будуть неймовірно міцними і активними.

stratifikaciya_v_holodilniku

Стратифікація насіння в холодильнику

Одна з різновидів холодної стратифікації – це підготовка насіння в холодильнику до висаджування. Для цього насіння кладуть у вологий грунт (гідрогель (попередньо намочивши), серветки, субстрат, ватні диски, перегній і т.д.) і ставлять в контейнері на нижню полицю холодильника, на термін, зазначений на упаковці з насінням.

Якщо місця в холодильнику недостатньо, контейнери з насінням також можна помістити в підвал де температура +4 градуси.

. . . . . .

Важливою умовою такого способу стретифікації насіння є : періодична перевірка насіння та грунту на вологість і доступ повітря ( без повітря все запліснявіє). При виявленні зіпсованого насіння потрібно викидати його, а здорові помістити в інший грунт.

stratifikaciya_v_snigu

Стратифікація насіння в снігу

Для тих, хто цілий рік живе за містом або їздить на дачу і взимку, підійде також варіант стратифікації насіння в снігу. Для цього змішайте насіння з вологим грунтом в співвідношенні 1: 3, приберіть в лотки зі спіненого полістиролу і засипте снігом (товщиною не менше 30 см). Вибирайте ту частину городу, де сніг не тане найдовше, і його не змітає вітром.

Не забудьте позначити місце, в якому ви закопали насіння, а в самі лотки помістити таблички з назвами сортів.

stratifikaciya_na_gubkah

Стратифікація насіння в кімнаті

Деякі рослини потребують теплою або змішаної стратифікації. В цьому випадку вона триває досить довго (до 3 місяців) і насіння потрібно купувати ще до новорічних свят.

Для пробудження насіння кладуть між двома вологими поролоновими губками, загортають у харчову плівку і залишають в теплому світлому місці до появи паростків. Періодично насіння перевіряють

Якщо насіння вимагають змішаної стратифікації, то контейнер з насінням ставлять по черзі в тепло і холод (або навпаки). Для цього самі насіння потрібно зручно розкласти на вологих ватяних дисках і більше не чіпати, переміщаючи лише ємність, в якій вони лежать.

Схожі записи