Барбарис: вирощування, догляд

Ландшафтні дизайнери дуже люблять барбарис, за незвичайну декоративність в будь-який час року, використовувати у своїх проектах в окремих насадженнях, садять також групами, використовують і в якості живої огорожі. Барбарис легко піддається стрижці, що робить його одним з кращих кущів для топіарного мистецтва.

Барбарис – це невибагливий, посухостійкий, морозостійкий і довговічний кущ. З прямими, розлогими і дуже колючими гілками, шипи у деяких сортів досягають сантиметра. Поки рослина молода, і гілки ще тонкі – кущ досить розлогий. Але за декілька років барбарис так розростається, що стає щільною, непрохідною перепоною в саду. Саме за цю особливість барбарис є одним з кращих кущів для невисоких (високих) зелених огорож. Барбарис в дорослому віці досягає трьох метрів, але є і карликові сорти, буквально 30 сантиметрів у висоту.

yagodi_barbarisu

Правильно посаджений барбарис полегшить подальший догляд, і дозволить багато років милуватися красивою, здоровою рослиною. Барбарис гарний з весни і до весни. У травні кущі всипані маленькими жовтими квітами, зібраними в грона. Всі літні місяці кущ тішить око яскраво-зеленим глянсовим листям, а деякі декоративні сорти строкатою, жовтої і бордовою окрасою. Осінь – це пора в якій фарбуються кущі барбарису. Яскраво-червоні грона ягід залишаються на гілках до наступної весни.

Коли садити куші барбарису

Час висаджування барбарису залежить від того, який саджанець. Саджанці з відкритою кореневою системою висаджують ранньою весною, ще до розпускання бруньок. При дотриманні цього правила рослина легко приживеться на новому місці, а головне, не буде хворіти. Висаджують барбарис і восени, при цьому потрібно обірвати все листя. При посадці в такі терміни, кущ встигне прижитися на новому місці. Для рослин, куплених в контейнері, час посадки не має великого значення. Головне не висаджувати барбарис в спекотні дні. Або після посадки перші дні прикривати рослина від яскравого сонця.

barbaris_zhovtii_i_chervonii

Де садити барбарис

Ділянка для висаджування барбарису підійде будь-яка. Але потрібно дотримуватися одного правила: «При всій своїй невибагливості, барбарис не переносить близьких ґрунтових вод і підтоплення. Тому не слід садити барбарис в низині. Так само варто враховувати, що в тіні листя декоративних сортів втрачають своє незвичайне забарвлення і практично перестає плодоносити. »

Грунт для барбарису, краще вибирати нейтральний, але підійде і лужний, до 7 рН. Кислий грунт вапнують гашеним вапном або деревним попелом.

ogorozha_z_barbarisu

Як садити барбарис

Посадкові ями готувати потрібно заздалегідь. Щоб посадити барбарис потрібно викопати яму 40х40х40 сантиметрів, і додати 200 грам суперфосфату, 100 грам сульфату калію і мікроелементи для ягідних культур. Якщо грунт дуже важкий, посадкову яму збільшують і додають перегній. Підготовленому грунту дають кілька днів постояти для того, щоб земля осіла. І тільки тоді приступають до висаджування кущів барбарису. Кущі потрібно висаджувати не заглиблюючи кореневу шийку. Після посадки дуже рясно поливають і мульчують пристовбурні кола барбарису. При вирощуванні барбарису для огорожі, рослини садять в шаховому порядку за схемою 50х50 сантиметрів. Поодинокі кущі барбарису висаджують не ближче двох метрів один від одного.

barbaris_strokatii

Догляд за барбарисом

Догляд за барбарисом будь-якого виду і сорту однаковий. І полягає у : помірному поливанні, обробці пристовбурного кола, обрізуванні, внесення добрив.

Поливання барбарису: грунт навколо куща барбарису необхідно поливати щотижня, під корінь, вода не повинна потрапити на листя.

Прополювання: якщо з’являється прикоренева поросль і буряни, їх потрібно своєчасно видаляти, і розпушити при цьому грунт. В якості мульчі можна використовувати торф, тирсу або шкаралупу горіха. Пізньої осені привтовбурові кола засипають пухкою мульчею – сухими листям, торфом або компостом.

Добрива для барбарису: Якщо барбарис був посаджений правильно, то добрив, внесених в посадкову яму саджанця повинно вистачити до наступної весни. Надалі кущ підживляють один раз в три-чотири роки розчином сечовини (20-30 г на 10 л води). Під плодоносні кущі додатково вносять фосфор і калій (суперфосфату 15г і калійного добрива 10г під кущ).

Обрізка барбарису: формуючи і підтримуючи форму куща, у барбариса видаляють тонкі, сухі або загущуючі пагони. Обрізати барбарис потрібно весною, видаляючи пагони наполовину. Наступного разу пагони вкорочують влітку.

Низькорослі різновиди барбарису зберігають форму без обрізки.

Розмножується барбарис так само, як верес

Підготовка барбарису до зими: Молоді, особливо вічнозелені кущі барбарису, чотири – п’ять років, після висаджування, перед настанням зими накривають, захищаючи від вимерзання.

Шкідники та хвороби барбарису

У разі зараження барбарису хворобами і шкідниками необхідна відповідна обробка. Якщо кущ пошкоджений сильно, хворі гілки краще зрізати і спалити. Навіть після радикальної обрізки барбарис швидко відновлюється.

    Ознаки хвороби та шкідників барбарису

  • якщо на кущі зморщуються і підсихають листя – на рослині з’являється попелиця;
  • листя, гілки та ягоди барбарису, виглядають як ніби присипані борошном – кущ хворий на борошнисту росу;
  • оранжеві яскраві плями, що з’являються на зовнішній стороні листя, на внутрішній стороні виглядають, як руді подушечки – кущ хворий на іржу;
  • передчасно зів’яле листя і пагони – це інфекція в’янення (обприскати бордоською сумішшю );
  • тріщини на корі, пухлини на гілках і переростання пагонів – бактеріоз (заражені частини пагонів видаляють, захоплюючи здорову частину, обрізані гілки спалюють, решту гілок обробляють бордоською сумішшю).

Схожі записи