Верес : вирощування, догляд, розмноження
Верес – грунтопокривна, трав’яниста, багаторічна рослина сімейства вересових, і єдиний представник свого виду. Ландшафтні дизайнери люблять цю рослину і радять висаджувати верес вздовж садових доріжок, на альпійських гірках, в бордюрах, на тлі карликових хвойних рослин.Тільки підбирайте сорти з різним кольором квіток і листям.
Існує легенда про верес: “Верес є єдиною рослиною, яка погодилася на прохання Бога рости на голих скелястих пагорбах, що продуваються вітром, в нагороду за що був наділений витривалістю, невибагливістю, приємним ароматом, і захопливою чарівністю. І по сьогоднішній день там, де росте верес, не росте більше нічого – великі площі, охоплені вересом, прийнято називати вересовими пустками”. До речі, саме верес дав назву місяцю вереснь в українському календврі.
Висота вереса може бути від 30 до 70 см, листочки у нього маленькі тригранні, квіти дрібні ароматні схожі на дзвіночки рожево-ліловими квітками, зібраними в однобокі кисті. Зацвітає верес в середині літа, а піку своєї краси досягає після перших заморозків, коли його листя стає жовим і бордовим.
Коли садити верес
Кращим часом для висаджування вересу у відкритий грунт є: кінець вересня до початку жовтня; з другої половини квітня до початку травня. Весняне висаджування вважається кращим
Де садити верес
Верес любить відкриті сонячні ділянки, але може рости і в півтіні. Не любить верес вапняних грунтів, віддає перевагу сухим піщаним або вологим торф’янистим грунтам – рН приблизно 4,5-5,5. Найкращим складом грунту для вересу є: торф, пісок, хвойний грунт або компост деревної кори в співвідношенні 3: 1: 2. Ділянка де буде рости верес повинна бути захищеною від сильного вітру.
Як садити верес
Верес погано переносить пересадку, тому постарайтеся продумати всі дії і дотриматися всіх вимог агротехніки, щоб верес не довелося пересаджувати знову. Садити верес потрібно що 40 – 50 см, в залежності від сорту, так, щоб коренева шийка повинна залишилася на рівні з поверхнею грунту. Якщо ви садите у глинистий грунт, то, в кожну ямку потрібно викласти шар дренажу ( 5-10 см) з битої цегли або піску. При посадці вересу внесіть в лунки по 20-30 г нітрофоски і по 30-50 г рогової муки. Після посадки полийте саджанці вересу з розрахунку 5-6 літрів води під кожен кущик вересу і обов’язково замульчуйте ділянку торфом або мульчею хвойних порід.
Догляд за вересом
Поливання вересу: Коріння вересу короткі і, вони не в змозі добувати вологу з глибини грунту, тому при відсутності регулярних опадів верес потребує поливу підкисленою водою – грунт на ділянці, де росте верес, повинен весь час в злегка вологим. Саме ця причина і робить необхідним мульчування грунту навколо вересу. Крім того, мульча охороняє грунт на ділянці від перегріву в спекотні дні. Полив здійснюють один раз на півтора-два тижні. Після зволоження бажано провести розпушування грунту на глибину 10-15 см з одночасним видаленням бур’яну.
Вологість повітря для вересу У спекотну та суху пору верес може страждати від занадто сухого повітря, тому потрібно щовечора обприскувати його.
Підживлення вересу: . щорічно навесні (в квітні-травні) слід внести в грунт повне мінеральне добриво з розрахунку 20-30 г м2; або 1,5-2 столових ложки на кожну дорослу рослина. Робиться це в такий спосіб: сухі добрива розсипають по ділянці, намагаючись не потрапити на листя і квіти вересу, інакше на них можуть виникнути опіки. Потім добрива закладають в мульчу, а ділянку рясно поливають.
Обрізка вересу:Верес потребує щорічної весняного обрізування, що підтримує потрібну форму і стимулює зростання молодих пагонів. Однак інтенсивно обрізати верес починають тільки з третього року з моменту посадки. Намагайтеся зберігати форму крони. Стрижку вересу роблять так: лівою рукою тримають суцвіття вересу за верхівку, а правою обрізають 2/3 або половину суцвіття. Рослинні обрізки можна подрібнити і розсипати по ділянці в якості додаткової мульчі.
Хвороби і шкідники вересу
Вереси стійкі до хвороб і шкідників. Верес може страждати грибками або вірусами, через неправильний догляд. Найчастіше хворіє верес сірою гниллю та брошнистою росою, іржею, і виникає це від застою води в коренях. Як боротьби з захворюванням використовують обробку вересу фунгіцидами а при більш сильному ураженні використовують обприскування рослин однопроцентним розчином мідного купоросу. Така обробка проводиться триразово з інтервалом в 5-10 днів. Хороші результати дає профілактичне обприскування вересу фунгіцидами навесні, після зняття з нього укриття, і пізньої осені, перед підготовкою вересу до зимівлі. Якщо ви помітили на вересі деформовані пагони або квітки, якщо забарвлення квіток і листя стала нерівномірною і нехарактерною для сорту вересу, ви, швидше за все, маєте справу з вірусним захворюванням, яке, на жаль, невиліковно. Викопайте хворі кущі і спаліть їх, а місце, де вони росли, пролийте міцним розчином марганцівки.
Догляд після цвітіння вересу
У теплих районах верес зимує без укриття, однак якщо у вас трапляються морозні зими, та ще й без снігу, то краще перестрахуватися і накрити верес. Для цього після настання холодів розкладіть по ділянці навколо кущів вересу торф, а самі кущики накрийте ялиновим гіллям ( або агроплівкою), які не дадуть їм замерзнути взимку, а на початку весни захистить від сонячних опіків. Знімають укриття з вересу в квітні.
Розмноження вересу
Верес розмножується: саджанцями, насінням, відводками, поділом куща і верхівковими живцями.
Розмноження вересу відводками. Відводками верес можна розмножувати і самостійно. Зчасо його головний стовбур і старі гілки вилягають на грунт і вкорінюються самі, даючи життя численній кількості молодим рослинам вересу, тому посадку вересу слід штучно обмежити невеликим парканчиком або іншою спорудою. А якщо ви бажаєте допомогти вересу розмножитися, зрілі пагони пригніть до грунту і присипайте торфом на 1-2 см, закріпіть пагони в грунті. Через рік ви отримаєте готовий саджанець, який слід відокремити від материнського куща і висадити в окрему лунку.
Розмноження вересу саджанцями. Посадочні лунки організуйте на відстані 40-50 см одна від одної, а розмір їх зробіть в 2 рази більше кореневої грудки. Розміщуючи саджанці, врахуйте, що коріння вересу ростуть горизонтально, але в контейнерах з саджанцями, куплених в розпліднику, вони скупчені до центру. Тому перед посадкою вересу якомога акуратніше розправте його корінці в сторони. Прикопують саджанець до рівня кореневої шийки. Після посадки злегка утрамбуйте грунт руками, рясно полийте і замульчуйте саджані торфом або тирсою, а найкраще – дрібною тріскою від кори хвойних дерев, тому що саме там міститься необхідна для життя вересу микориза. Якщо грунту на вашій ділянці глинисті, в кожну посадкову ямку підсипте дренаж (гальку, щебінь, бита цегла) на висоту 2-3 см.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Розмноження вересу насінням .Верес можна висаджувати і насінням, але це досить тривалий та клопіткий процес. Спочатку насіння ставлять на пророщення у тарілку, розсипаючи насіння тонким шаром, зволожують і накривають тарілку склом. Через 2-3 тижні насіння проростуть, і тоді їх висівають в дерев’яні ящики з грунтовим субстратом, про склад якого написано вище. Розсада з’являється зазвичай через місяць після висадки насіння. Температурний режим для повноцінного розвиткувереса повинна бути 18-20 ° С. Не забувайте підтримувати помірну вологість грунту в ящиках. У літній період коробки з розсадою періодично виносять на відкрите повітря для загартовування. Розсада вересу буде готова до посадки у відкритий грунт тільки через 1.5-2 року.
Розмноження вересу верхівковими живцями. А якщо у вас вже росте верес, цілком можна розмножити його верхівковими живцями. В кінці літа наріжте живці з найсильніших гілок (квітучі пагони не беріть). Укорінити живці в окремих горщиках, наповнених торфом з піском (3: 1). Підтримуйте температуру в приміщенні 15-18 ° С. Раз в 2-3 тижні підгодовуйте живці розчином сечовини: 1 г на літр води і мікродобривами. За час зимівлі живці добре укоріняться, а на весні їх можна висаджувати у відкритий грунт.
Розмноження вересу розподілом кореневища. Це самий простий і швидкий метод посадки вересу. В кінці літа кущик вересу викопують, а корінь, не обтрушуючи його від землі, розрізають на частини так, щоб на кожній була молода поросль, старі стебла обрізають. Потім корінець з порослю висаджують в окрему лунку.
Сорти вересу
Сорт вересу Alba Plena являє собою вертикально зростаючий кущ, заввишки 30-50 см, з дрібними суцвіттями білих махрових квіток.
Сорт вересу Alexandra – це невисокий (20-30 см) чагарник, рясно всипаний суцвіттями з рожево-пурпуровими квітками в обрамленні темно-зеленого листя.
Сорт вересу Gold Haze
Сорт вересу Gold Haze – середньорослий (40-60 см) надзвичайно декоративний чагарник з білими суцвіттями дзвонові квіток в обрамленні лимонного кольору листя.
Тільки підбирайте сорти з різним кольором квіток і листя.