Різновиди гладіолусів
Квіти галадіолуса завжди привертали увагу своїми яскравими барвами, не існує жодного подвір’я на якому, ці красиві квіти не знайшли б свого місця. Завдяки багаторічній роботі селекціонерів, ми можемо насолоджуватися багатьма різновидами гладіолусів.
Види гладіолусів які зустрічаються у дикій природі
Гладіолус болотяний (Gladiolus palustris)
У природному середовищі зустрічається на болотистих лугах Пн. Італії, Європи та Балтійського півострова. Висота цього гладіолуса досягає 30-60 см, стебло тонке і слабке. Кількість квітів на одному квітоносі 5-8 штук, фіолетового кольору.
Гладіолус візантійський
Гладіолус візантійський (Gladiolus byzantinus). У природі росте на лісових галявинах і луках в Середземномор’ї, передньої і Малої Азії. Висота візантійського гладіолуса до 60 см, стебло тонке але пряме, кількість квіток на квітконіжці досягає від 5 до 10 штук. Квітки великі, до 3-6 см в діаметрі, колір, від темно-фіолетового до темно-червоного, по центральній жилці з білою лінією.
Гладіолус Кочі
Гладіолус Кочі (Gladiolus kotschyanus). Цей вид росте на субальпійських сирих лугах в Афганістані, Ірані. Висота цього виду досягає 35-65 см, стебло тонке, але міцне, кількість квіток на квітконіжці досягає від 4 до 8 шт, колір від темно фіолетового до білого.
Гладіолус звичайний
Гладіолус звичайний (Gladiolus communis). Цей вид росте на лісових і субальпійських лугах в Південній Криму, Європі, Малої Азії, і на Кавказі. Висота гладіолуса звичайного від 60 до 100 см. Квітки світло-фіолетового кольору, по центру квітки і на нижніх частині біла смуга. Стебло тонке але пряме, кількість квіток на квітконіжці досягає від 4 до 12 штук.
Гладіолус черепітчатий
Гладіолус черепітчатий (Gladiolus imbricatus). Виростає в чагарниках і на сухих лугах в Середній і Східній Європі, на Середземномор’ї. Висотою рослина до 30-50 см. Квітки розташовуються в односторонньому, короткому, густому суцвітті, їх кількість від 3 до 14 шт. Колір фіолетово-червоний і темно-фіолетовий, діаметр квітки 3-4 см.
Декоративні види гладіолуса
Селекціонери своєю багаторічною працею створили величезну кількість різновидів гладіолусів з високими декоративними якостями, які відрізняються між собою за формою і розміром квітки, терміном цвітіння, забарвленням, висотою….
Запашні гладіолуси
Запашні гладіолуси становлять окрему групу (японський гладіолус, ацидантера), квітка якого за будовою нагадує квітку гладіолуса.
Японський гладіолус – належить сімейству Ірисові. Квіти японського гладіолуса дуже схожі на квіти справжнього гладіолуса (карликового), однак на квітконіжці вони розташовані поодинокими, окремими квітами, а не щільним колосом.
Ацидантера – це дуже гарна і ніжна квітка світлих відтінків. Забарвлення квітів може бути білого, світло-рожевого, кремового кольору.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Для зручності поділу гладіолусів, їх класифікувати за величиною квітки:
Дрібноквіткові гладіолуси
Орхид Лайлек. Квітка бузково-рожева з кремовою плямою.Левіафан. Квітка кремова з більш темною плямою.
Сезан. Квітка світло-червона з великою темно-червоною плямою і жовтим язичком.
Фокус. Квітка яскраво-жовта з оксамитово вишневою плямою.
Блеріо. Квітка світло-рожева з жовтою плямою і великим темно-червоним мазком.
Середньоквіткові гладіолуси
Альбіт. Квітка біла з кремово-зеленою плямою.Арабієн Найт. Квітка темно-бордова, з малиновим відтінком.
Біт оф Хевн. Квітка жовто-оранжева з жовтою плямою і коричневою смужкою посередині.
Голленд Глорі. Квітка помаранчева з крапочками.
Елегія. Квітка темно-вишнева з оксамитовим відтінком.
Великоквіткові гладіолуси
Аметист. Квітка рожева з червонуватими штрихами.Оксамит. Квітка оксамитова темно-бордова з вузькими кремовими штрихами.
Бероліна. Квітка червона з біло-кремовою плямою.
Віллі Флер. Квітка жовтувато-рожева зі світлою плямою.
Дон Кіхот. Квітка темно-вишнева, оксамитова.
І. С. Бах. Квітка світло-червона з білою плямою.