Лілії. Види лілій

Лілія (лат. Lilium) – трав’яниста рослина з великими і гарними квітами різних кольорів, що ростуть з цибулин; відноситься до роду рослин сімейства Лілійні. Рід лілій в дикій природі налічує близько 80 видів, які дали життя багатьом сортам та гібридам.

В природньому середовищі лілії ростуть в Азії, Європі та Північній Америці. З лілією пов’язано багато легенд: древні греки говорили, що білі квіти лілії – це краплі молока Гери, дружини Зевса; у християнстві біла лілія стала символом Діви Марії.

Активна селекція і гібридизація лілій в різних країнах призвели до створення величезної кількості гібридів і сортів (понад 3550) з високими декоративними якостями.

Види гібридів лілій:

Лілія азіатська

До цієї групи належать такі лілії: лілія тигрова, лілія карликова (Lily Bleyzinh Dwarves), лілія одноколірна (lily Adeline- жовта), лілія плямиста і лілія голландська (Flore Pleno lilu – махрова).

collage_aziatski

Лілія азіатська та її різновиди мають невеликі цибулини білого кольору. Ці лілії витривалі, зимостійкі, зацвітають раніше інших лілій – в кінці червня. Серед азіатських гібридів є карликові сорти – 20-40 см висоти та високі лілії – до півтора метра. Квітки білого, жовтого, оранжевого, кремового відтінків; є різновиди дво- і триколірні, а також сорти червоного, темно-червоного і майже чорного кольору. Діаметр квітки від 8 до 20 см, з 6 пелюстками; є й кілька махрових сортів.

Мартагон гібрид або кучеряві

collage_shatragon-liliya

Сюди належать лілії, що походять від лілії кучерявої (або лілії мартагон), лілія Гансона, Лілія Manitoba Fox (висота лілії 1,8-2,4м), Лілія Martagon Album (високоросла, багатоквіткова, біла ), Лілія Mrs. R.O. Backhouse (рожеві лілії). Сортів цієї групи всього близько ста, вони характеизуютьсяі висотою рослини, чашоподібними квітами, що спадають, ніжних відтінків та різних кольорів. Лілії цієї групи морозостійкі, невибагливі у виборі грунту та освітлення.

Кандідум гібрид

collage_kandidum_liliya

Лілія кандідум Аполло – друга назва лілія королівська. Сортів цього виду зовсім небагато, зате всі вони дуже запашні. Прикладом є Lilium Testaceum – квітки мають трубчасту форму, забарвлення квіток – всі відтінки жовтого кольору або білого. Лілія Аполло – біла лілія, квіти – ароматні дзвіночки 10-12 см в діаметрі, зібрані по 9-10 штук. Лілія теракотова – квітки кремового кольору.

Американські гібриди

До цієї групи входять беллінгамскі гібриди та лілія Бербанка – всього близько 150 сортів. Сорт Shuksan – колір золотистий з коричневими плямами; Сорт Cherrywood – червоні лілії. Квітки різноманітні як за формою, так і за кольором.

collage_amerikanski-lilii

Потребують грунту з малою кислотністю, рясного поливу і хорошого дренажу, не люблять пересадки. Цвітуть у липні. Морозостійкі.

Довгоквіткові гібриди

Квітки у цих гібридів переважно білі або світлих відтінків.

collage_dovgokvitkovi_lilii1

Ці лілії люблять тепло, тому в зиму їх потрібно добре вкривати. Ідеально підходять для вигонки і вирощування в домашніх умовах. Кращі сорти: Сорт Lily White fore, Сорт Lilu White fore.

Трубчасті гібриди

Трубчасті гібриди морозостійкі, люблять родючий грунт, не бояться вірусів і грибів, легко розмножуються. Це найчастіші представники роду в наших садах, цвітуть три місяці (до кінця вересня).

  1. Лілії трубчасті діляться на чотири підгрупи за формою квітки:
  2. Трубчасті (Black Dragon, Sulphur Queen)

    collage_trubchasti_lilii
  3. чашоподібні (Lilium Golden Splendour,Gwendolyn Anley)

    collage_trubchasti_llilii1
  4. відкриті (Christmas Day, Golden Showers)
  5. зіркоподібні (Havemeyer, Mimosa Star)

Східні гібриди

Квітки трубчасті, чашоподібні і плоскі. Лілію східну важко вирощувати, вона погано розмножується і дуже схильна до вірусних захворювань та фузаріозу коренів. Зацвітають ці лілії на 5-6 рік. Прикладом східних гібридів є: Anais Anais ( білі лілії, стебла висотою 1,25 м);

collage_shidni_lilii

Ascari (малинового кольору, висотою 105 см); Барбадос (великі лілії, діаметр квіток 22 см, темно-малинового кольору ).

ЛА (LA) гібриди

Ці гібриди дуже стійкі до грибкових хвороб, зимостійкі, мають широку палітру відтінків -від білого до темно-червоного кольору.

collage_la_gibridi

Прикладом Ла-гібридів є: Lilu Brindisi ( ніжно-рожевого кольору, високоросла); Лілія Еуліннер (білого кольору, високоросла); Лілія Фрейя (квітка-хамелеон: спочатку квіти жовтого кольору, потім вони стають кремово-білими).

ОТ (ОР) гібриди або оріенпети

Стебла у них високі, міцні, квітки дуже великі (до 25 см) у формі широкої чаші, спрямовані в бік або вгору. Мають широку палітру відтінків: рожева, жовта, червона, оранжева, є багатоколірні сорти.

collage_op_gibridi

Прикладом ОТ гібридів є: Лілія Beverly Dream, Big Brother Lily, Lily Black.

Інші статті про лілії:

Як доглядати садові лілії?Коли садити садові лілії?

Схожі записи