Спірея: висаджування, догляд, обрізування, розмноження

Спірея одна із найбільш декоративних кущів для саду та парку!

Спірея – багаторічний кущ із здеревілими гілками, останнім часом став особливо популярним серед садівників-любителів. Спірея часто зустрічається в міських парках, тому, що вона зовсім невибаглива рослина та не потребує спеціального догляду, а різні сорти можуть створити приголомшливу композицію.

Спірея – декоративний кущ з сімейства розоцвілих. Спірея невибаглива, морозостійка і посухостійка рослина, яка швидко росте і при правильному догляді десятиліттями залишається декоративною.

Де садити спірею

Спіреї світлолюбні. Найкраще місце для них – сонячне. Але легко винесуть вони і півтінь, правда, цвітіння буде не таким рясним, як могло б бути на сонці. Грунт теж підійде будь-який, навіть не дуже родючий, але доведеться його підживити. Спірея боїться застою води, а для рясного цвітіння її потрібно підживляти комплексними мінеральними добривами та вкривати на зиму (для молодих екземплярів або для особливо ніжних сортів).
spiraea_japonica_anthony_waterer

Як та коли садити спірею

Терміни висаджування спіреї залежать від часу цвітіння виду. Спіреї, що цвітуть навесні, краще садити восени (чим швидше тим краще). До весни кущ добре вкоріниться і вже весною зацвіте. Спіреї літнього цвітіння можна садити і навесні, і восени.

Порада: При висаджуванні спірей, незалежно від терміну цвітіння, варто дотримуватися правила: весняне висаджування – до розпускання листя, осіннє – до листопада.

Якщо ви придбали саджанець з відкритою кореневою системою – довге коріння потрібно вкоротити, а надземну частину обрізати.

Саджанець із закритою кореневою системою вийміть з контейнера, добре пролийте водою, а при необхідності (якщо земляний ком сильно пересушений) замочіть в відрі з водою на 30 хв, і тільки після цього висаджуйте на постійне місце.

obryzka_spyrei

Як та коли обрізати спірею

Єдиною важливою умовою при вирощуванні є правильна обрізка.

  • Ті спіреї, які цвітуть весною, практично не потребують обрізки. Їм потрібна тільки санітарна обрізка (видаляють старі (старше 5 років) пагони, сухе та поламане гілля, підмерзлі за зиму пагони). Обрізають спіреї відразу після цвітіння, але при цьому не потрібно вкорочувати відцвілі пагони. Якщо ви обріжете відцвілі пагони, це сприятиме активному росту бічних гілочок, на кінцях яких суцвіття будуть дрібними і невиразними. А також буде порушена форма куща і зіпсований ефект зігнутих квітучих гілок до самої землі.
  • Літні спіреї обрізають ранньою весною, починаючи з четвертого року життя на висоті 20-30 см від землі. Якщо цього не робити, то поступово кущ втратить форму, і старі гілки почнуть відхилятися від центру куща, падаючи на землю. А якщо обрізати лише верхівки, рослина дасть молоді пагони з дрібними невиразними суцвіттями.

Якщо через кілька років після висаджування ви помітите, що гілочки у спіреї починають підсихати і оголятися, а суцвіття – дрібнішати, це означає, що кущ старіє і його пора омолоджувати. Для цього дуже низько – обріжте гілки. Після такої радикальної процедури ваша спірея стане ще красивішою.

Порада: Якщо ви боїтеся обрізати весь кущ спіреї, зробіть експеримент : обріжте половину куща, а другу половину не чіпайте, а в середині літа порівняйте результати і викиньте усі сумніви.

spiraea_cantoniensis

Як поливати спірею

Більшість спірей посухостійкі і частого поливання не потребують. Але є винятки: спірея повстяна вологолюбна настільки, що добре росте на перезволожених грунтах.

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою

Розмноження спіреї

Спірею можна розмножувати насінням, живцями і відводами.

Насіння гібридів (спіреї Ван-Гутта, Білларда, Бумальда, сіра, Аргута і всі сорти) не використовують, тому, що сіянці не будуть схожі на материнські. Насіння висівають ранньою весною в ящики з земляною сумішшю і через 2-3 місяці після появи сходів пікірують на грядку, попередньо прищипнувши кінець головного кореня для розвитку більш потужної кореневої системи. Зацвітають сіянці через 3-4 роки після висаджування, весь цей час вони потребують ретельного догляду – прополюванні, розпушуванні грунту і частих поливах.

Щоб повністю зберегти всі ознаки сорту, спіреї потрібно розмножувати вегетативно – живцями або відводами. Живці нарізають з напів-задеревянілих пагонів поточного року довжиною 10 см, як верхівкові, так і з серединної частини. Для поліпшення коренеутворення можна використовувати «Корневин», вмочуючи в розчин кінці живців безпосередньо перед посадкою. Якщо посадити живці в липні, то до осені встигнуть утворитися хороші коріння.

Схожі записи