Гальтонія: висаджування, розмноження, догляд, види
Гальтонія – це красива і невибаглива квітка, яка може використовуватися в ландшафтному дизайні. Вона підходить для посадки в квітники, рабатки, рокарії. Гальтонію також можна вирощувати в контейнерах.
Гальтонія – це цибулинна рослина, яка родом з Південної Африки. Вона має вузькі, ремнеподібні листя, які досягають довжини до 1 метра. Квітки гальтонії зібрані в гроновидне суцвіття на довгому квітконосі. Вони мають трубчасто-лійчасту форму і можуть бути білими, жовтими, пурпуровими або зеленими. Назва рослини дано на честь англійського дослідника флори Південної Африки Френсіса Гальтона.
Гальтонія зацвітає в серпні-вересні. Цвітіння триває близько 2-3 тижнів.
Види гальтонії
- У природі відомо близько 10 видів гальтонії. Найбільш поширені з них:
- Гальтонія біліюча (Galtonia candicans) – найпоширеніший вид, який має білі квітки.
- Гальтонія лоррентіса (Galtonia lawrencei) – має білі або жовті квітки.
- Гальтонія пурпурова (Galtonia purpurea) – має пурпурні квітки.
- Гальтонія гібридна (Galtonia hybrida) – отримана в результаті схрещування різних видів гальтонії.
Посадка гальтонії
Гальтонію можна висаджувати як у відкритий грунт, так і в контейнери.
Для посадки в відкритий грунт вибирають сонячне або напівтінисте місце з пухким, добре дренованим грунтом. Цибулини висаджують восени, в вересні-жовтні, на глибину 10-15 см. Відстань між цибулинами повинна бути не менше 15 см.
Для посадки в контейнери використовують горщик діаметром 20-25 см. На дно горщика укладають шар дренажу, потім насипають субстрат, що складається з дернової землі, перегною і піску в рівних частинах. Цибулини висаджують на глибину 5-7 см.
Коли викопувати цибулини гальтонії
Після відцвітання полив гальтонії припиняють. Листя починають жовтіти і відмирати. Коли листя повністю засохнуть, цибулини викопують, очищають від землі і зберігають в сухому, прохолодному місці до осені.
Як доглядати за гальтонією
- Гальтонія – невибаглива рослина, яка вимагає мінімального догляду.
- Полив. Гальтонію поливають регулярно, але помірно. Не допускають перезволоження грунту, оскільки це може призвести до загнивання цибулин.
- Підживлення. Підгодовують гальтонію 2-3 рази за сезон комплексними мінеральними добривами. Першу підгодівлю проводять навесні, перед початком вегетації, другу – в період бутонізації, третю – після цвітіння.
- Підготовка до зими. Після відцвітання полив гальтонії припиняють. Листя починають жовтіти і відмирати. Коли листя повністю засохнуть, цибулини викопують, очищають від землі і зберігають в сухому, прохолодному місці до осені.
Розмноження гальтонії
- Гальтонію можна розмножувати цибулинами, насінням і бульбоцибулинами.
- Розмноження цибулинами – найпростіший і найпоширеніший спосіб. Цибулини гальтонії дають багато дрібних діток, які можна відокремити від материнської цибулини і висадити в грунт.
- Розмноження насінням – більш тривалий і трудомісткий процес. Насіння гальтонії висівають навесні в ящики з пухким, добре дренованим субстратом. Сходи з’являються через 2-3 тижні. Молоді рослини розсаджують в окремі горщики або в відкритий грунт після того, як вони зміцніють.
- Розмноження бульбоцибулинами – ще один спосіб розмноження гальтонії. Бульбоцибулини утворюються на стінках цибулини. Їх відокремлюють від материнської цибулини і висаджують в грунт.
Хвороби та шкідники гальтонії
Гальтонія стійка до захворювань і шкідників. Однак іноді вона може пошкоджуватися цибульними мухами і трипсами. Для захисту рослини від шкідників використовують інсектициди.