Догляд за кімнатними рослинами

Усі кімнатні рослини – це рослини відкритого грунту різних країн світу, які цвіли і розвивались, розмножувались в їх ідеально-природних кліматичних умовах.

Для того, щоб милуватися красою своїх квітів потрібно знати, чи люблять вони сонце, вологу, який їм потрібен грунт.

Тобто, догляд за кімнатними рослинами повинен бути максимально наближеним до тих умов, в яких вони жили раніше, лише в такому випадку рослини будуть тішити вас здоровим листям та чудовим цвітом.

Рослини у природі повністю задовольняють свої потреби за допомогою природних ресурсів. Ті рослини, які були відірвані від дикої природи і пересаджені у горщики, повністю і завжди залежать від догляду людини. Звичайно з’явилося багато гібридів більш пристосованих до кімнатних умов.

Секрети догляду за кімнатними рослинами

Секретом успіху у догляді за кімнатними рослинами є створення ідеальних умов середовища подібних до їхнього природного. До кожної рослини потрібен індивідуальний підхід: земля, вода, світло, вологість повітря, поживні речовини.

Яке потрібне світло при догляді за кімнатними рослинами

roztashyvanna_roslun

Як знайти ідеальне місце для вашої рослини? Що таке сонячне місце – це місце де сонце світить протягом кількох годин, Південна або Південно-Західна сторона будинку. Часткове затінення – це місце, де ранкове або вечірнє сонце світить в кімнату декілька годин. Затінене – це місце десь приблизно два метри від сонячної сторони, на яке зовсім не попадають сонячні промені (коридори, сходи, кутки кімнат).

Як дізнатись чи рослина стоїть на своєму місці?

    Ознаки недостатнього сонячного світла:
  • видовження пагонів у бік світла(тонкі і довгі)
  • нові листочки виростають меншими ніж попередні
  • нижнє листя жовтіє і опадає
  • рослина не росте, або призупинився ріст
  • квітучі не цвітуть, або цвітуть погано
  • зникають кольори на листках

    Ознаки надлишку сонячного світла:
  • випалені плями на листях
  • листя виглядає блякло
  • листя стає сухим і опадає
  • швидко пересихає земля
shtychne_svitlo

Коли недостатньо сонячного світла, його можна замінити штучним. Таке світло може доповнювати природне денне або навіть замінити його протягом довгих зимових похмурих місяців. Наприклад, білий колір несе в собі всі кольори веселки. Рослини потребують прохолодного світла, сині і фіолетові відтінки спектру – для листя, теплий червоний і оранжевий – для цвітіння. А от зелене і жовте світло рослині не потрібне.

Люмінесцентні лампи є ефективними, оскільки вони забезпечують тип освітлення (сині та червоні частини спектра), що потрібні рослині для фотосинтезу.

Які рослини найкраще підходять для штучного світла? Багато квітучих кімнатних рослин приходять на думку, тому що вони потребують яскравого світла, щоб цвісти: бегонія, бромелія, африканська фіалка, орхідея, цикламени та інші. Тим не менше, багато листяних рослин також можуть добре і красиво виглядати при штучному освітленні.

Час штучного освітлення залежить від виду рослини. Листям рослин необхідно близько 14-16 годин світла в день. Квітучі рослини потребують 12-16 годин світла в день. Темнота також важлива для росту рослин – 8 годин у повній темряві . Постарайтеся, щоб світло було в той же самий час кожного дня.

Грунт для кімнатних рослин

Як вибрати грунт для рослини? На теперішній час це не являється великою проблемою, адже можна купити у садових центрах, квіткових магазинах різні упаковки сумішей для кімнатних рослин. Вибирати грунт потрібно по типу рослини: для квітучих, для зелених, орхідей, азалій, кактусів та інші. Вони всі відрізняються по структурі, кислотності, поживності. Звичайно можна використовувати і землю з городу, але її необхідно простерилізувати(у гарячій духовці протягом 40 хв або заморозити на 10 год. ) і додати у пропорціях: на 2 л землі + 2/3скл вермикуліту + 1скл перліту + 1скл сфагнуму + 0,5 скл подрібненого дерев’яного вугілля.

collage_zemla

Вермикуліт – збільшує кислотність грунту, забезпечує повітрообмін і проникнення кисню до коренів.

Перліт – практично нейтральний матеріал. Гірська порода вулканічного походження. Додається в грунт до 30% , роблячи суміш більш легкою, повітропроникною, пухкою, що запобігає ущільненню грунту. Завдяки цим властивостям у рослини добре розвиваються коренева система і не порушується повітрообмін.

У спільному застосуванні вермикуліту і перліту компенсують недоліки один одного. Перед застосуванням обов’язково промити гарячою водою.

Сфагнум(сушений мох) – має антибактеріальні і дезинфікуючі та протигрибкові властивості, завдяки протигнильній речовині робить грунт легший і повітропроникний.

Подрібнене дерев’яне вугілля – хороший антисептик, він запобігає гниттю і закисанню грунту, а також абсорбує солі і покращує структуру ґрунту. Використання деревного вугілля знижує ризик бактеріозних захворювань кореневої системи рослини.

До складу грунту, можна також використовувати одних компонентів більше або менше, щось не використовувати або замінювати на аналогічні (кокос, хвою, кору, пісок), головне щоб субстрат був повітропроникним, вологоємким і пухким.

Вермикуліт, перліт і дренаж можна придбати у професійних насіннєвих магазинах, сфагнум у квіткових магазинах, дерев’яне вугілля на заправках, або зробити власноруч.

Догляд за кімнатними рослинами – як підливати

watering_plants

Підливати кімнатні рослини, на перший погляд, це просто, але неправильне підливання може їх знищити. Наші поради допоможуть зберегти ваші рослини здоровими.

То ж скільки потрібно поливати кімнатну рослину? Відповідь – залежить від виду рослини та її рідного середовища, від грунту, температури, періоду росту чи спокою, світла і вологості у будинку чи квартирі. Також залежить від величини і кількості листя, від розміру горщика.

Як дізнатися коли рослина потребує поливу? Є декілька перевірених способів: якщо поверхність землі у вазонку нагадує пил, колір землі сіруватий, вага вазонка значно легша – треба полити. Краще використовувати відстояну або прокип’ячену чи профільтровану воду(м’яка). При підливанні переконайтесь, що рослина ретельно полита і з дренажного отвору витекла зайва вода(при надмірно мокрому грунті до коріння не потрапляє кисень, це душить коріння, що призводить до гниття),якщо вода витекла дуже швидко, залиште її у тарілочці на 30 хвилин і вилийте залишок. Дайте декілька днів підсохнути і знову полийте.

Вологість повітря при догляді за кімнатними рослинами

vologist

Як підвищити вологість для кімнатних рослин? Багато кімнатних рослин віддають перевагу більш високій вологості, ніж та, що є у будинку, особливо у зимовий період. Тропічні рослини найкраще почуваються при відносній вологості приблизно 50-60% – набагато вище ніж у багатьох будинках.

    Способи підвищення вологості:
  • Зволожувач повітря. Добре підійде для зволоження однієї кімнати. Помістіть зволожувач досить близько до ваших рослин
  • Обприскування добре працює тільки тоді, коли обприскуєте вазон кілька разів на день, тому що волога швидко випаровується
  • Встановіть контейнер на підносі, заповнений галькою. Контейнер повинен бути заповнений достатньою кількістю води так, щоб верхня половина гальки і сам горщик залишаються сухими. Вода буде випаровуватися, збільшуючи вологість в повітрі навколо листя рослини
  • Групування рослин
    Ось деякі ознаки надмірної вологості:
  • рослина в’яне
  • краї листя стають сухими
  • квіткові бруньки розвиваються слабо або в’януть одразу після цвітіння

Добрива для кімнатних рослин

pidgivlenna

Якщо світло дає рослинам необхідну енергію, а добрива забезпечують поживними речовини, рослини повинні рости здоровими і сильними.

Як вибрати добрива для кімнатної рослини? Добрива також потрібно вибирати відповідно до типу рослини. Уважно прочитайте етикетку. Як правило, добрива складають основні поживні речовини: азот, фосфор і калій.

    Вплив поживних речовин на рослину:
  • Азот – листя у рослини стає пишним і зеленим, сприяє росту
  • Фосфор – коріння стає сильним і здоровим, стимулює цвітіння
  • Калій – робить стебла сильним і допомагає боротися з хворобами

Добрива спеціально розроблені для квітучих рослин містять менше азоту і більше фосфору і калію. Ви можете навіть знайти добрива для конкретних рослин. Більшості кімнатних рослин необхідні збалансовані добрива.

На додаток до азоту, фосфору і калію, рослини потребують, у невеликих кількостях, інших поживних речовин або мікроелементів -так звані мікронутрієнти. Кімнатним рослинам, які давно не пересаджували, потрібне добриво для поповнення запасу поживних мікроелементів.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

    Розрізняють декілька видів добрив:
    collage_dobrivo
  • Водорозчинні добрива – найбільш поширені і прості у використанні. Ви знайдете їх у вигляді рідини, порошку або кристалів
  • Гранули пролонгованої дії – прості у використанні, тому що достатньо просто посипати їх зверху на грунт і вони будуть розчинятися під час поливу
  • Добриво паличками – працює так само, як гранули, але вставлені в грунт. Запихати потрібно досить глибоко в грунт поблизу краю горщика, щоб не пошкодити коріння рослин
  • Хоча здебільшого коріння несе відповідальність за прийняття поживних речовин, листя також може поглинати їх. Підживлення – один з найшвидших способів оживити рослину, яка була позбавлена поживних речовин
    Коли потрібно підживляти. Ось деякі підказки:
  • слабкий ріст нових листків
  • бліде листя
  • опало листя
  • слабкі стебла
  • маленькі квіти

Забагато – це нездорово. Багато садівників помилково вважають, що чим більше підживляти, тим краще. Часто рослини страждають від надмірної кількості добрив, аніж від їх відсутності. Надлишок добрив може спалити коріння і листя. Якщо ви сумніваєтеся, використовуйте менше добрив. Добрива потрібно використовувати один раз на два тижні, не частіше.

    Існують також винятки з правил, коли категорично не можна підживляти рослини:
  • після купівлі(рослині потрібно адаптуватися місяць або два, щоб пристосуватися до нового середовища)
  • до і після пересадки
  • ніколи не підживляйте рослину, яка страждає від пошкодження коренів, хвороби або комах
  • в період спокою

Схожі записи