Венерина мухоловка (Діонея). Догляд, розмноження

Венерина мухоловка (діонея) вважається найбільш екзотичною з рослин в Україні. Це рослина хижак – поїдає комах. Для успішного вирощування потрібно створити спеціальні умови. Також важливо при догляді і харчування квітки. Чим можна годувати? Як доглядати? Читайте у нашій статті.

Перед тим як купувати зовсім недешеву рослину потрібно знати, чим годувати венерину мухоловку, адже звичне добриво для рослин може бути згубним.

Почнемо нашу статтю саме з розділу:

venerina_muholovka_2

Годування венерини мухоловки

Венерину мухоловку не можна підживляти звичними для кімнатних рослин добривами. Органічну їжу вона їсть тільки тоді, коли голодна (відчуває нестачу азоту). Весь інший час мухи і комарі її не цікавлять. Звісно, вам захочеться спровокувати рослину на обід під час відсутності апетиту, вона може просто ігнорувати ваші спроби її годування, тому, що сита. Але процес лову і заковтування жертви (закривання пастки- ротика) вражає.

Як часто їсть венерина мухоловка? Харчування венерини мухоловки

Венерина мухоловка їсть досить рідко – приблизно 1 раз в півтора – два місяці. Процес поглинання їжі відрізняється тривалістю і поступовістю: обід триває до 10 днів. Важливо пам’ятати, що «переїдання», правильніше, надлишок азоту, для цієї рослини згубний. Перегодована діонея може захворіти, стаючи слабкою і млявою. Тому і розмір жертви має значення. Занадто великий «шматочок» вона просто не подужає. Залишки їжі потрібно акуратно видаляти з ротиків. Тому, що вони почнуть розкладатися і гнити, що ризиковано для життя рослини.

Як взнати що рослина сита? Якщо ротики- пастки закриті, рослина сита.

У венерини мухоловки є період спокою – осінь – зима. В цей період рослина відпочиває, в тому числі і від полювання і травлення. Детальніше про період спокою читайте нижче у статті

Також рослина не харчується : при пересадці, хвороби, дефіциті світла і просто різкій зміні обстановки. До речі, купівля і адаптація до нового житла є таким стресом , тому не намагайтеся погодувати Венерину мухоловку відразу, як тільки принесли її з магазину додому.

venerina_muholovka_1

Опис венерини мухоловки

Венерина мухоловка (Dionaea muscipula) – вид хижих комахоїдних рослин монотипного роду родини Росянкових. У природі росте на торф’яних трясовинних болотах Джорджії, Нью-Джерсі, Південної і Північної Кароліни. Вид внесено до американського списку рослин, що перебувають під загрозою зникнення. Назва виду muscipula перекладається як «мишоловка» – ймовірно, через помилку ботаніка, що описував рослину. Знайшли цю квітку в 1760 році і назвали її діонея на честь грецької богині, матері Афродіти (Венери).

Венерина мухоловка є багаторічною трав’янистою комахоїдною рослиною родини Росянкових, єдиним видом роду. Висота дорослих екземплярів не перевищує 15 см. Стебло у рослини бульбоподібне, квітки білі, зібрані на довгій квітконіжці в щиткоподібні суцвіття. В природніх умовах венерина мухоловка росте на болотянистих грунтах із недостатнім умістом азоту, джерелом азоту служать для рослини комахи і молюски, зокрема слимаки.

Листя венерини мухоловки утворює розетку із 4 до 7 листків , які ростуть із підземного короткого стебла. Пастки – ротики з’являються після цвітіння. Завдовжки від 8 до 15 см, зеленого кольору, але при гарному освітленні їхні внутрішні порожнини мають червоний відтінок. Утворюються пастки на кінці коротких листків, зібраних у розетки. Що ближче до літа, то довші стають листки, поступово набуваючи вертикального положення. Складаються ротики-пастки з двох стулок, що закриваються, з негустими щетинками по краях. Всередині ротика-пастки розташовуються залози, що виробляють нектар, який приваблює комаху. Окрім щетинок, по краях пастки розташовані три тригери, при подразненні яких комахами пастка змикається, а рослина починає виділяти травний сік.

venerina_muholovka_8

Як доглядати за венериною мухоловкою (діонеєю)

Венерина мухоловка досить вибаглива рослина. Любить сонячні місця, свіже повітря, наявність комах, полив за потребою, а частого зміни місця не любить. всеж таки поребує спеціальних умов

Яскравість світла для венерини мухоловки (діонеї)

Світло для рослини хижака дуже важливе . Діонея не любить тінь і потребує яскраве сонячне світло, мін 4 год на добу. Але водночас, перегрів грунту вона переносить дуже погано. Тобто, горщик повинен бути в світлих тонах, а влітку прикритий від обіднього сонця. Або ж 3 варіант – розташовуйте рослину на східних або західних вікнах. Також при виборі місця потрібно врахувати, що цей хижак не переносить застояне, затхле повітря. Тому кімнату, де він росте потрібно регулярно провітрювати. У теплу пору року рослину можна сміливо переставити на балкон або в сад, на відкритий простір. Це актуально і з точки зору її мисливських особливостях.

Порада: венерина мухоловка росте виключно в домашніх умовах, то побалуйте її підсвічуванням. Буде достатнім використання пари звичайних люмінесцентних ламп з потужністю в 40 Вт, розташувавши їх потрібноне ближче 20 см від рослини.

venerina_muholovka_6

Полив та вологість повітря, та підживлення венерини мухоловки

Вода для поливання венерини мухоловки дуже важлива, вона повинна бути тільки м’яка (відфільтрована), краще прокип’ячена заздалегідь. Не варто ризикувати і використовувати дощову воду: в наш час екологічно неблагополучний час вона не завжди є чистою. Час поливання визначаємо за станом верхнього шару грунту. Важливо уникати як пересушування, так і переливу. Можна поливати як зверху, так і знизу, використовуючи піддон. Ні в якому разі не використовуйте добрива. Це виключено, добрива для Діонеї це отрута!

Коли пересаджувати венерину мухоловку (Діонею)

Цю рослину практично не потрібно пересаджувати, адже її грунт не виснажується, та й засолювання при поливі кип’яченою водою малоймовірне. Але якщо ж ви все-таки вирішили пересадити рослину, то врахуйте правила пересадки:

Горщик повинен бути світлим і глибоким. У мухоловки довгі (до 20 см), що ростуть вглиб коріння. Крім цього, її коріння ніжні й тендітні – це також потрібно врахувати при пересадці, треба робити перевалку, так найменше пошкоджуються коріння.

Грунт повинен бути: торф або його суміш з піском або перлітом. Інших варіантів для цієї рослини немає.

Після пересадки, горщик з рослиною на 3-4 дні поставте в тіні і забезпечте регулярний полив.

venerina_muholovka_4

Період спокою венерини мухоловки

Венерина мухоловка готується до відпочинку восени: її листя починає підсихати і чорніти, потім опадаюти. Сама рослина зменшується, набуваючи непрезентабельного, нездорового вигляду. Недосвідчені квітникарі можуть запанікувати і намагатися реанімувати рослину, посилено поливаючи і ставлячи її в найсвітлішому і найтеплішому місці. Але, причин для хвилювання немає, в такому непривабливому вигляді мухоловка «спить». Світла і тепла їй зовсім не потрібно, скоріше, навпаки. Поставте горщик з рослиною в прохолодне, але необов’язково темне місце. Це може бути просто підвіконня, де температура нижча за кімнатну, або нижня полиця холодильника. Якщо у вас є льох, то він так само підійде.

Діонея повинна «відіспатися», для неї це – не примха, а необхідність. Залиште її в спокої до середини лютого, зрідка перевіряючи стан грунту: він повинен бути злегка вологим. А в кінці лютого венерина мухоловка повільно прокидається. І прокинеться вона аж на початку літа, тоді рослинапочинає активно рости.

Розмноження венериній мухоловки

Венерину мухоловку (Діонею) можна розмножувати, вегетативно: дітками і квітконіжкою, та насінням.

venerina_muholovka_3

Розмноження дітками

Розмноження дітками процес досить простий і використовується найчастіше. Але є свої нюанси: цей вид розмноження можна використовувати один раз в 3 роки. Рослина віддає перевагу рости «сімейно», поруч з дітками і помітно слабшає при їх частому відділенні. З огляду на цей факт, зручно поєднувати процедуру відділення дітки з пересадкою. Дитинку відокремлювати потрібно дуже акуратно, намагаючись мінімально травмувати тендітні коріння мухоловки. Буде краще, якщо ви це зробите гострим ножем. Після відділення дітки від материнської рослини обов’язково продезінфікуйте місця зрізу, використовуючи товчений активоване вугілля або фунгіцид.

Розмноження квітконіжкою

Найкращим часом для такого розмноження є тоді, коли квітконіжка підросте до довжини в 4-5 см. Після цього зрізають і неглибоко, досить 1 сантиметра, заглиблюють в торф. Для вкорінення накривають ковпаком, створюючи їй парникові умови. Тепер залишається чекати появи молодої порослі. Це відбудеться не швидко. Весь період очікування дбайливо провітрюйте квітконіжку і підтримуйте грунт у вологому стані. Якщо ж квітконіжка всохла, або має неживий вигляд, це далеко не означає, що процес не вдався. Терпляче чекаємо належний час – півтора, два місяці. Якщо все добре – з’явиться нова поросль, що означає, що у вас будуть нові екзотичні мешканці.

venerina_muholovka_5

Розмноження насінням

Розмноження насінням досить складний і своєрідний процес, результативність якого залежить від досвідченості і терпіння квітникаря. Простіше кажучи, цей спосіб розмноження підходить тільки для професіоналів. Розмноження за допомогою насіння проводять навесні, під час цвітіння.

Схожі записи