Дротяники та несправжні дротяники

Дротяники та несправжні дротяники поширена по всій території України багатоядна група шкідників. Дротяники — личинки коваликів, несправжні дротяники – личинки чорнотілок. Загалом зустрічається 15 видів коваликів та чорнотілок, однак найбільше щкоди завдають дротяники.

Найбільше шкоди дротяники завдають кукурудзі — якщо їх чисельність перевищує 90/м2, то ушкоджується від 25 до 99% кукурудзи. Також завдають шкоди соняшнику, цукровому та кормовому буряку, картоплі, овочевим та зерновим культурам. На поширення жуків суттєво впливає погода, тож найбільше шкоди вони завдають у прохолодні роки а також на зрошуваних ділянках. Відзначаються надзвичайно тривалим розвитком личинок — 3-8 років.

drotyanniki_2

Виліт коваликів починається у травні та триває до серпня, однак великої шкоди дорослі комахи не завдають, оскільки харчуються перегноєм рослин та листям і квітами живих рослин. У травні та на початку червня самки посівного ковалика відкладають у землю 150-200 яєць, причому віддають перевагу м’якому грунту. Натомість інші види коваликів живуть на твердому грунті і навіть цілині, де можна нарахувати до 45 личинок на м2.

Заходи боротьби від дротяників та несправжніх дротяників

Освоєння цілини дозволяє суттєво зменшити кількість дротяників, включно до їх повного зникнення. Глибока оранка на зяб, чорний чи занятий пар. Також важливою є виконання всіх агротехнічних заходів, першим з яких є знищення бур’янів — пирію, осоту, свинорию. Це варто робити у різні способи, як культивація, боронування і ручне прополювання.Слід своєчасно та швидкоздійснювати посів баштанних культур, правильна сівозміна та створення парів, внесення органічних та мінеральних добрив.

На стадії підготовки насіння варто застосувати гексахлоран, для цього використовують машини для сухого протравлювання. Насіння обробляють гранозамом, що захищає рослини від грибкових та бактеріальних хворіб (1 кг гранозану та 1 т насіння). Потім у барабаніпроводиться опудрювання 12% дустом гексахлораном. Також його можна замінити на меркуран (1,5-2 кг на 1 т. насіння).

Якщо на баштані є понад 10-12 дротяників та несправжніх дротяників на м2. то такі ділянки слід обробити гексахлораном ще восени. Для цього використовують заготовлений на фосфоритній муці 25% дуст гексахлорану з розрахунку 30-40 кг/1 га. Робити це слід під час оранки ділянки плугами чи при культивації, вносячи отруту на 8-10 см. у грунт.

Також грунт можна обробити 12% дустом гексахлорану в суміші з тирсою, просяним лушпинням, перегноєм у пропорції з розрахунку 5-10 кг яду на 1 га при суцільній обробці та 3-4 кг при внесенні у рядки та лунки. Робити це треба завчасно, під час осінньої оранки.

Також добрим заходом є протравлювання насіннєвого матуріалу препаратами КРУЙЗЕР 350 (6-9 л/т), ФОРС ЗЕА (5-6 л/т).

Схожі записи