Мідляк (мідяк) піщаний – ознаки появи, методи боротьби

Мідляк (мідяк) піщаний завдає шкоди просапним культурам та розсаді огірка, гарбуза, кавуна, буряка, томатів, капусти та іншим культурам. Жук мідляк піщаний ушкоджує насіння обгризаючи розсаду та молоде листя, об’їдає коріння рослин, перегризає стебле біля коріння, що призводить до загибелі молодих рослин.

Мідляк (мідяк) піщаний – має надзвичайно широкий ареал розповсюдження: Західна та Східна Європа, Європейська частина Росії (крім Крайньої півночі), Північно-Західний Іран, Північно-Західний Китай, Кавказ, Південний та Середній Сибір (на схід до Байкалу), Казахстан, гори та передгір’я Середньої Азії. В Україні поширений по всій території, однак найсприятливіші умови для нього є на півдні степу – Одеська, Миколаївська, Херсонська та Запорізька області. Жук мідляк піщаний живе на сухому, добре прогрітому піщаному грунті.

Темно-сірого, землянистого кольору довжиною 7-8 мм з широкозакругленими надкрилками. Мешкає у верхніх шарах грунту, відрізняється великою рухливістю. Довжина личинок 17 мм, зверху вони буровато-коричневі, внизу жовті, голова коричнева. Не має харчової спеціалізації, завдає шкоди просапним культурам та розсаді огірка, гарбуза, кавуна, буряка, томатів, капусти та іншим культурам. Жук мідляк піщаний ушкоджує насіння обгризаючи розсаду та молоде листя, об’їдає коріння рослин, перегризає стеблі біля коріння, що призводить до загибелі молодих рослин. Личинки майже не завдають шкоди, оскільки харчуються гнилими залишками рослин.

midlyak_piszanii1

Яйця відкладає на добре прогрітому грунті, здебільшого на просапних культурах. Жук повільний піщаний зимує у грунті. З весни до середини літа самки відкладають яйця.

Заходи боротьби з мідляком піщаним:

1. Ретельний обробіток грунту під баштанними культурами; найкраще її проводити у момент линьки, відкладення яєць чи відродження личинок та їх перетворення на лялечки.

2. Після зайнятих парів та ранніх зернових слід дискувати поле та поєднувати культивацію просапних культур з основним напівпаровим обробітком грунту. Якщо йдеться про поля, розташовані у зерно-трав’яних зрошуваних сівозмінах Степу варто використовувати дискову борону в 2-3 сліди на глибину 8-10 см. Після цього слід також провести обробку ділянки полицевим плугом, культиваторм-плоскорізом чи чизелем. Також необхідно проборонувати землю зубовими або голчастими боронами після косіння трави. Запобігає розвитку жука повільного піщаного вирівнювання ділянки, дотримання режиму зрошення, аби вода не застоювалась у низинах. Суттєво зменшує кілкість шкідників у грунті аміачна вода, безводний аміак та калійна селітра.

3. Систематичний контроль за бур’янами дозволяє суттєво зменшити популяцію личинок та лялечок. Також зяблева оранка знищує молодих жуків.

4. Розклад отруєних приманок з висівок чи зелені у місцях концентрації жуків. Для цього використовують оброблені інсектицидом приманки масою 200-500 г кожна. Їх потрібно зробитти до 100 купок на 1 га поля.

5. Хімічні: інсектициди варто застосовувати при значному поширенні комах.

Схожі записи