Тіарелла – вирощування, догляд
Тіарелла вічнозелена рослина яка чудово росте і цвіте у повній тіні. Ця квітка підійде для тінистих куточків саду.
Тіарелла (Tiarella), або тіарка – низькоросла вічнозелена рослина, належить до сімейства ломикамнієвих. Її батьківщиною є густі тінисті ліси Північної Америки. Ця багаторічна трав’яниста рослина висотою від 10 до 70 см. Латинську назву вічнозеленої рослини можна розшифрувати, як «тіара» чи «тюрбан».
Коли до настання літа залишається кілька днів, у густій тіні розлогих дерев зацвітає тіарелла. Мереживне покривало з найдрібніших білих квіточок на тоненьких стеблах закриває собою візерунчасте листя рослини. Садівники із задоволенням застосовують кущики тіарелли для декору садових доріжок і бордюрів, висаджують біля господарських будівель з північної сторони.
Листя тіарели, залежно від сорту, може бути просте або складне, з 3-5 листочків. Їхнє цікаве забарвлення привертає до себе увагу. На основному зеленому фоні можуть проступати контрастні прожилки, або середина листка забарвлена в темно-фіолетовий колір, або на блідо-зелений фон листа ніби припудрений біло-рожевою присипкою. З настанням холодної пори року вони змінюють колір на червоний чи бронзовий.
Коли цвіте тіарелла
Період цвітіння тіарели залежить від сорту. Найранішнє цвітіння починається наприкінці травня, а найпізніше – наприкінці літа. Дрібні пухнасті квіточки зібрані в волоті на кінці довгого стебла. Забарвлення в основному біле, але зустрічаються сорти тіарели з рожевими квіточками.
Місце добре росте тіарелла
Тіарелла, як лісова рослина, любить густу тінь чи півтінь. Але деяким строкатим сортам потрібно трохи більше сонячних променів, щоб повністю проявити свої декоративні якості. На сонці тіарелла виросте меншого розміру, цвітіння її буде вдвічі коротшим, а листя втратить яскравість забарвлення.
Ця рослина легко переносить посуху та сильні морози, швидко розростається у густій тіні, тому його часто висаджують замість газонного покриття.
Щоб підлити цвітіння та уникнути самосіву, треба постійно видаляти зів’ялі квіти. Якщо згаяти цей момент, то тіарелла дуже швидко захопить велику територію.
Незважаючи на посухостійкість, поливати рослину треба регулярно та рясно. Це додасть кущам рослини додаткових сил для пишного росту, рясного цвітіння і яскравого забарвлення листочків.
Як правильно посадити тіареллу
Купуючи вперше тіарелу, пам’ятайте, що вона швидко розростається. Тому висаджувати її треба на відстанні 20-25 сантиметрів одна від одної. Грунт перед посадкою розпушують, видаляють коріння бур’янів і проливають водою, щоб вона осіла.
Лунки для посадки треба зробити більше на одну третину самого коріння рослини. У ямку перед посадкою додати дренаж, а потім компост. Після посадки рослину рясно поливають, землю навколо саджанців посипають золою або іншими органічними добривами та мульчують.
Весною зимове укриття прибирають повністю тільки, коли мине загроза заморозків.
Хвороби та шкідники тіарелли
Тіарелла настільки унікальна рослина, що її не люблять шкідливі комахи. Так само воно самостійно може пригнічувати бур’яни, а інфекційні та грибкові захворювання обходять його стороною.
Захворіти на тіарелла може тільки від неправильного догляду або місця посадки. На ослаблену хворобою рослина можуть напасти слимаки та равлики. З ними можна боротися за допомогою гранул або збираючи вручну.
Тіарелла добре ростеу у нейтральному та слабокислому ґрунті, без близького рівня грунтових вод. Мульчування збереже довгий час поживні речовини навколо кущика, що дасть можливість швидше прижитися на новому місці.
Догляд за тіарелою у відкритому гунті – підживлення
Тіарелла невибаглива тіньолюбива квітка, яка відмовиться від підгодівлі. Проводити підживлення треба двічі за сезон – на початку весни і після того, як тіарелла рясно цвіла. В обох випадках вносять комплексні мінеральні добрива у рідкій формі. Також використовують органічні настої з гною, посліду птахів або трави.
Пересадка та розмноження тіарелли
У віці 3-4 років у тіарелли оголюється нижня частина куща, частина коренів з’являється на поверхні землі – виглядає не дуже гарно. Оголене коріння це перших сигнал для поділу та пересадки квітки. Проводити поділ найкраще на початку весни, тоді рослинки встигнуть добре вкоренитися і набратися сил перед зимівлею. Інакше, в такому стані рослина гірше зимує та виглядає не естетично. Тіареллу викопують і розділяють, за потреби на частини, і заново висаджують у грунт, закриваючи коріння землею до кореневої шийки.
Дорослу рослину викопують і ділять на кілька частин так, щоб у кожній було 2-3 бруньки росту та частину коріння. Після цього висаджують їх на постійне місце, не забуваючи враховувати відстань між рослинами ( 25 см).
Легко розмножити тіарелу шляхом живцювання. Від дорослого куща відокремлюють гострим ножем живець із розеткою. Перед висаджуванням у ґрунт його обробляють «Корневіном». Спочатку черешки рясно поливають і притінюють від сонячних променів, а на зиму додатково вкривають.
Також тіарелла розмножується шляхом самовисіву. Однак, впевненості в тому, що з насіння виросте рослина схожа на материнську, ніякої немає. Насіння гібридних сортів тіарелли в більшості випадків не зберігає сортових ознак.
Розмноження тіарелли насінням
Щоб виросла рослина потрібного сорту, насіння найкраще придбати у професійному магазині. Його висівають на у емкості на початку весни, коли ґрунт достатньо прогріється.
Насіння тіарелли дуже дрібні, при посіві їх треба змішати з піском і висіяти на поверхню без загортання. Можна лише трохи присипати піском і накрити плівкою або помістити в тепличку. Поливати нісіння тіарелли треба помірно, чергуючи з провітрюванням, щоб не було надлишку вологи.
Коли з’являться густі сходи, плівку забирають. Тіареллу пікірують за наявності 3-4 справжніх листочків. І дочекавшись, коли сіянці зміцніють, висаджують у ґрунт на постійне місце.
Як зимує тіарелла
До настання сильних холодів ділянку, де росте тіарелла, очищають від залишків однорічних рослин, бур’янів і розпушують. Грунт навколо рослини додатково засипають торфом або опалим листям. Роблять це для того, щоб оголене коріння дорослих кущиків тіарелли не постраждали при низьких зимових температурах. Рослини першого року життя треба вкрити додатково нетканим матеріалом, щоб рослина встигла міцно закріпитись у ґрунті.
Весною зимове укриття прибирають повністю тільки, коли мине загроза заморозків.
Хвороби та шкідники тіарелли
Тіарелла настільки унікальна рослина, що її не люблять шкідливі комахи. Так само воно самостійно може пригнічувати бур’яни, а інфекційні та грибкові захворювання обходять його стороною.
Захворіти на тіарелла може тільки від неправильного догляду або місця посадки. На ослаблену хворобою рослина можуть напасти слимаки та равлики. З ними можна боротися за допомогою гранул або збираючи вручну.