Шкідники орхідей, як з ними боротися
Кімнатні рослини дарують красу і радість, а також очищують та зволожують повітря у кімнатах. Куди ж без кімнатних рослин. Але, на жаль, кімнатні рослини можуть бути заражені шкідниками. Щоб врятувати рослину, потрібно якнайшвидше визначити, який паразит на неї напав. Особливо сумно, якщо вони виявлені на ніжних та красивих орхідеях.
В теплицях, де вирощують орхідеї на продаж, шкідники знищуються за допомогою хімічних препаратів. Після таких обробок кількість шкідників зменшується, але ймовірність того, що вони знову з\’являться, досить велика. Причиною появи тих самих шкідників є стадії розвитку комах.
Відомо, що у комах існує декілька стадій розвитку. Личинна стадія дуже стійка до хім. препаратів. Личинки на цьому етапі розвитку перебувають в стадії спокою . Такі орхідеї з личинками, ми можемо купити у магазинах і через деякий час шкідники з’являться на наших квітах, нізвідки. Тому, обов’язково нові куплені квіти потрібно ставити на карантин. Як це робити? Купили орхідею чи іншу квітку, занесли до хати. Поставте вазон подалі від інших квітів, щоб рослина акліматизувалась(звикла до нового середовища), через 5 днів обробіть рослину хім. препаратами, при потребі обробку повторіть, через 5 дня після останньої обробки рослину можна ставити на постійне місце.
Важливо: комахи завдають шкоди рослинам не тільки висмоктуючи сік з їх м\’яких тканин, а також можуть бути переносниками різних хвороб.
Читайте також Орхідеї – догляд за орхідеями
Як тільки ви помітили на листках орхідей будь-які підозрілі вдавлені плями або крапельки, в першу чергу рослину потрібно ізолювати і перевірити на наявність шкідників. Наше основне завдання на цьому етапі, визначити шкідника, щоб знати як з ним боротися.
Найчастіше орхідеї, як і інші кімнатні рослини, пошкоджуються такими шкідниками:
- борошнистий і кореневий черв,
- щитівка, попелиця, білокрилка, павутинний кліщ;
- плоский кліщ
Основну увагу в цій статті ми приділимо найбільш поширеним шкідникам орхідей, а саме: борошнистим, кореневим червам та плоскому кліщу.
Як захистити орхідею від борошнистого черва
Борошнистий черв – сисна комаха є близьким родичем щитівки. Паразит розміром 5 мм, селиться переважно в поглибленнях листових пазух, але також може жити навколо бутонів квітконіжок або в самих квітках орхідей. Личинка борошнистого черва виглядає як світло-сірий пушок, нагадуючи маленький кусочок вати. Борошнистий черв відкладає яйця, огортаючи їх білими нитками не тільки на рослинах, а також в інших місцях, щоб личинка могла самостійно харчуватися.
Шкоди завдають личинки-бродяжки і дорослі особини – самки, які проколюють плівку листка , і висмоктують поживні речовини з рослини. Виділені червами травні ферменти під час прокусів м\’яких тканин потрапляють всередину листка і негативно впливають на обмін речовин у рослин. Заражена рослина слабшає, стає вразливою до будь-яких інших хвороб.
Боротьба з борошнистим червом
При найменший ознаках зараження, рослину потрібно ізолювати. Видалити всі заражені частини, всі зрізи обробіть зеленкою. Якщо це тільки початкова стадія, то спробуйте м\’яким пензликом, ватяним тампоном змоченим в мильній воді (господарське мило, а краще зелене мило), протерти всю рослину(по листю зверху, знизу в щілинах між лисками, вони особливо люблять там жити, а потім провести триразове обприскування з інтервалом в 7-10 днів розчином зеленого мила (10-15 г на 1 л води), тютюновим настоєм, настоєм часнику або відваром цикламена .. Головне не одна обробка, а кілька … Якщо ці заходи не допоможуть в боротьбі проти борошнистого черва використайте біологічні інсектециди бітоксибациллін, фітоферм і інтавір (вони безпечні у використанні), після обприскування загорніть рослину в плівку на 30 хв. Також для більшої надійності у лікуванні проти цього паразита потрібно пересадити орхідею і викинути субстрат (шкідники можуть там ховатися).
Зелене мило – профілактика і лікування від шкідників. 2 мл мила на 100 мл води. Розводимо розчин, і, розчином протираємо листя до легкого зволоження і змоченим пензликом потрібно промокнути всі щілини між листками, так само до легкого зволоження. Продається в квіткових магазинах …
Як захистити орхідею від кореневого черва
Кореневі черви можуть ховатися і харчуватися не тільки надземною частиною, але , ховатись і жити в субстраті пошкоджуючи кореневу систему рослини. Кореневі черви також мають забарвлення від світло-сірого до жовтуватого або навіть рожевого відтінку, овальної форми довжиною від 2-ох до 4-ох мм. Селяться в грунті з хорошою аерацією повітря, харчується соком коренів рослин, найчастіше вражаючи кактуси і сукуленти.
Як виявити паразита
Якщо горщик не прозорий, то помітити шкідника досить складно. Але зовнішні ознаки нам допоможуть: рослина різко починає гинути.
Боротьба з кореневим червом
З моменту виявлення шкідника рослину витягніть з горщика, промийте коріння від субстрату, дуже пошкоджені частини кореня видаліть продезінфікованим ножем, обробіть коріння (зануривши) слабким розчином марганцівки, субстрат спаліть або викиньте, горщик добре помийте милом і обробіть окропом.
Для більш надійного позбавлення від цього паразита, потрібно засипати сухий інсектицид в заражений грунт, препарат вступає в реакцію після поливу (коріння насичується отрутою – паразит гине).
Як захистити орхідею від плоского кліща
Плоский кліщ – самий непомітний сисний шкідників (але дуже поширений), найчастіше зустрічаються на орхідеї. Перші ознаки – невеликі проколи на листках і сріблястий колір. Цей шкідник харчується соком рослин і досить швидко розмножується. За сезон він може заразити всю вашу колекцію орхідей.
- Перед обробкою орхідеї, зробіть гарячий душ. Гарячий душ(38 – 39 градусів) змиє пил, личинки і шкідників, відкриває пори. Коли рослина обсохне, вона готова до обробки.
- Використовуйте сильні хім. препарати, акарициди широкого спектру дії, які спрямовані на контактне знищення шкідників на всіх стадіях розвитку. При використанні хім. препаратів дотримуйтесь техніки безпеки.
- Щоб позбутися цього шкідника, обробіть всі рослини в приміщені де стояли заражені рослини. Також потрібно обробити підвіконня, горщики, тарілочки….
- Розчиніть (свіжий) у воді препарат у потрібній кількості.
- Субстрат і горщик, в якому росте рослина, заздалегідь обмотайте плівкою, щоб розчин не потрапив на коріння.
- Занурюємо або обприскуємо рослину, щоб розчин потрапив у всі частини рослини: пазухи, розетки і точки росту…. Через 7 днів обробіть рослину будь яким фунгіцидом, для профілактики.
Боротьба з плоским кліщем
Процедуру робіть в добре провітрюваному приміщені, з дотриманням всіх правил безпеки.
Порада: Якщо в орхідеї пошкоджені хворобами листя, обріжте пошкоджену частину, зрізи замажте зеленкою, всі листки присипте корицею.
Успіху!!!