Пуансеттія: догляд та розмноження
Пуансеттія (Poinsettia ) – кущиста рослина, яка належить до родини молочайні. Пуансеттію називають «різдвяником» або «різдвяною зіркою», адже вона цвіте саме взимку, на Різдво.
Пуансеттії у кімнатних умовах досягають до 60 см у висоту. Листя у неї темно-зелені, зубчасті у кінці. Рослина цвіте дрібними квітами, оригінальності рослині надають яскравобарвисті приквітки, які бувають різного кольору: білі, жовті, рожеві, двоколірні і, найпопулярніші, темночервоні. У природньому середовищі пуансеттію можна зустріти у тропіках Центральної Америки. Але успішно її вирощують в багатьох країнах у парниках на продаж.
Увага! Сік пуансетії – отруйний і може викликати подразнення шкіри і слизових, а попадання його в шлунок може призвести до отруєння, що супроводжується діареєю і блювотою.
Догляд за пуансетією під час цвітіння і після цвітіння відрізняється.
Догляд пуансеттії під час цвітіння
Після купівлі рослини в магазині, її потрібно адаптувати до нового клімату. Пуансеттія не переносить різких перепадів температури, протягів і холоду (може скинути листя). Поставте її на притінене, захищене від протягів, місце з помірною температурою (18- 20° С), протримайте її 2 дні, а потім переставте на постійне місце.
Температура повітря і світло в період цвітіння пуансеттії
Яскравість світла повинна бути достатньою, підходять східні , західні або південні сторони будинків біля вікна, прямі сонячні промені рослині непотрібні – можуть спалити листя. Температура повітря для пуансеттії у період цвітіння повинна бути не меншою + 20 – + 22° С, але не нижчої ніж +18° С .
Полив та вологість пуансеттії у період цвітіння
Під час цвітіння пуансеттію потрібно часто поливати і обприскувати, тоді вона буде довго тримати свої приквітки. Поливати треба рясно теплою водою, після просихання верхнього шару грунту, всю зайву воду з піддону потрібно злити (вода, після поливу, в тарілочці не повинна залишатися більше 30 хв.), щоб грунт не був перезволоженим. Щоб забезпечити відповідну вологість, пуансеттію потрібно обприскувати м’якою (щоб не залишалися розводи) водою кімнатної температури 2 рази на добу. Як збільшити вологість?Під час цвітіння пуансеттію не потрібно пересаджувати і не потрібно підживляти.
Догляд після цвітіння пуансеттії
В більшості випадків пуансеттія цвіте до кінця лютого, в цей період вона скидає листя і настає період спокою, більшість людей вважають, що рослина гине і викидають її.
Щоб забезпечити пуансеттії хороший приріст і рясний цвіт, її необхідно обрізати наполовину і забезпечити рослині затінене прохолодне місце (не менше 10° С ); потрібно скоротити полив, тримати в притіненому місці до закінчення нічних весняних приморозків, далі винести на відкрите повітря в затінок.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Пересаджування пуансетії
Після цвітіння пуансетію ми обрізали, варто її пересадити. Найкращим періодом для пересаджування є травень – початок червня. Горщик вибираємо трохи більший ніж попередній. Грунт повинен складатися з дернової і листової землі з додаванням торфу, піску і перегною (3:3:1:1:1), потрібно також забезпечити дренаж.
Після пересаджування лишаємо пуансеттію на деякий час, щоб вона прийнялася. Далі ставимо в добре освітлене місце (без прямих сонячних променів), рясно поливаємо і починаємо підживляти (2 рази на 30 днів). Рослина почне випускати бічні пагони, із молодих пагонів (у фазі 4 -6 листків) потрібно вибрати 4 найсильніших і найрозвиненіших, а решту обрізати (використати для розмноження).
Як змусити пуансеттію зацвісти
На початку вересня перенесіть пуансеттію до кімнати, поступово скоротіть полив і підживлення. Щоб пуансеттія зацвіла і дала велику кількість яскравих приквіток, з кінця вересня для рослини потрібно скоротити світловий день. Для цього з 18:00 і до 8:00 переносьте її у темне місце, щоб не було жодного світла, або накривайте чорним поліетиленом чи чорною агроплівкою. Робити затінення потрібно приблизно 2 місяці. Після цього рослину ставимо в світле і тепле місце, помірно поливаємо і забезпечуємо відповідну вологість. Чекаємо на цвітіння.
Розмноження пуансеттії
Пуансеттія розмножується живцями і насінням.
Нарізаємо і висаджуємо живці як звичайно, але є одна особливість: на 15 хвилин треба їх поставити у воду, щоб вийшов сік.
Шкідники і хвороби
Хвороби з’являються при неправильному догляді.
Шкідники, які загрожують пуансеттії: павутинний кліщ, щитівка.