Цілющі трави: ехінацея пурпурна
Ехінацея має корисні властивості, що допомагають при лікуванні різноманітних захворювань. За допомогою ехінацеї підвищують імунітет.
Ехінацея пурпурна (Echinacea purpurea) родом з Північної Америки, і свою назву вона виправдовує – її квіти мають гарний пурпуровий колір. Є й інші види цієї рослини: найбільш відомі ехінацея вузьколиста, і ще блідо-пурпурна, однак найчастіше використовується саме Echinacea purpurea.
Сьогодні ехінацея культивується в Україні, як лікарська і декоративна рослина. У лікувальних цілях використовуються її квітки, листя і коріння.
Склад і корисні властивості ехінацеї
Імуномодулюючі властивості ехінацеї обумовлені тим, що в ній міститься багато біологічно активних речовин. Це полісахариди, ефірні олії, глікозиди, сапоніни, смоли, органічні кислоти (в тому числі поліненасичені жирні) і фітостерини, алкалоїди, дубильні речовини; фенольні кислоти – мають антисептичні властивості; поліени – речовини, що знищують багато видів грибків.
У коренях і кореневищах рослини є інулін, глюкоза, ефірне масло, смоли, бетаїн – речовина, властивості якого дозволяють запобігати розвитку інфаркту та інсульту; фенол, карбонові кислоти, які зміцнюють імунітет і мають сечогінні властивості.
У всіх частинах ехінацеї дуже багато мінеральних речовин, в тому числі й рідкісних, яких нам часто не вистачає в харчуванні: це кальцій, калій, селен, марганець, цинк, молібден, срібло, кобальт, хлор, залізо, алюміній, магній, ванадій, барій, берилій, нікель.
Ехінацея має протизапальну, протигрибкову, противірусну, проти алергічну, протиревматичні та імуномодулюючу дію.
Застосування і лікування ехінацеєю
Препарати ехінацеї можна призначати навіть дітям в ранньому віці – з 2-3 років. Її застосовують при застудах, грипі, інфекціях вуха, захворюваннях сечового міхура, мононуклеозі, заражені крові; хворобах печінки, хронічних запальних процесах, цукровому діабеті; наслідки впливу хімічних речовин – інсектицидів, пестицидів, фунгіцидів, важких металів; після хіміотерапії та променевої терапії, лікування антибіотиками.
При шкірних захворюваннях і проблемах ехінацею застосовують зовнішньо: при герпесі, екземі, кропивниці; фурункулах, абсцесах, ранах, опіках, укусах комах.
. . . . . .
З відвару ехінацеї роблять примочки: при псоріазі, укусах змій, стрептококових інфекціях.
Зміцнюючи імунітет, ехінацея до того ж може знищувати деякі віруси й бактерії: так, її екстракти затримують розмноження вірусів грипу, стоматиту і герпесу, кишкової палички, стафілококів і стрептококів. Це говорить про те, що рослина дійсно можна вважати унікальним природним антибіотиком.
Відмінний результат дають препарати ехінацеї при жіночих захворюваннях, простатиті, остеомієліті, поліартриті, захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
Склад і дія ехінацеї пурпурової вивчені досить добре, але все-таки не повністю.
Найбільш відомою дію полісахаридів – крохмалю, целюлози й геміцелюлози, інуліну і пектину. Вони допомагають організму боротися з вірусами та очищають тканини від уражених клітин, оскільки стимулюють вироблення Т-лімфоцитів і збільшують активність білих кров’яних тілець.
Полісахариди забезпечують нашим клітинам захист від інфекції: вони оточують їх, не даючи проникнути всередину бактерій і вірусів. Це і є те саме дія, яку називають імуностимулюючою; полісахариди також прискорюють регенерацію тканин. Полісахарид ехінацін підвищує імунітет до бактерій і вірусів, знищує грибки й мікроби, пригнічує запалення, зменшує біль і прискорює загоєння тканин.
Завдяки глікозидам кофеїнової кислоти, ехінацея істотно прискорює одужання при інфекційних і вірусних захворюваннях. Кофеїнова кислота і її похідні взагалі відрізняються високою біологічною активністю – перш за все, вони мають антиоксидантну дію, а також антиканцерогенною – навіть можуть затримувати розвиток метастаз; знищують грибки та цвіль; знижують рівень токсинів.
Оксикоричні кислоти, що містяться в ехінацеї, працюють, як самостійні активні речовини, теж надають виражену антимікробну і протизапальну дію, покращуючи роботу нирок і печінки; вони також зменшують в крові кількість продуктів азотного обміну, і тим самим запобігає розвиткові хронічних захворювань.
Ехінацея не дає руйнуватися гіалуроновій кислоті, яка заповнює простір між клітинами й блокує поширення бактерій і вірусів. Інулін теж руйнує віруси й сприяє збільшенню активності лейкоцитів.
Як бачимо, дія ехінацеї досить велика, і можливості для боротьби із захворюваннями, які відкриває ця рослина, до сих пір уважно вивчаються.
Народні рецепти лікування ехінацеєю
Ехінацею приймають в різних видах. Чай з неї допомагає при грипі, застуді, запаленнях; після перенесених важких захворювань, лікування антибіотиками, операцій; при екземі, виразках і наривах.
Свіжі квіти ехінацеї (3 шт.) або сировину з її подрібнених коренів і листя (2 ч.л.) заливають окропом (0,5 л) і настоюють 40 хвилин. Для профілактики захворювань п’ють по склянці на день, якщо вже захворіли – не менш 3-х склянок на день, на додаток до основного лікування. Такий чай омолоджує, уповільнює старіння та очищає організм.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Відвар ехінацеї також п’ють при грипі та застуді, але він має й інші цілющі властивості: надає лікувальну дію при набряках, головного болю і болях в суглобах, виразці шлунка; покращує зір, збуджує апетит, приводить в норму кров’яний тиск; має тонізувальний і загальнозміцнювальний ефект.