Кукурудза звичайна: опис, заготівля і зберігання, лікарські властивості

Широко відома як кормова культура, популярна як “пляжний продукт”, кукурудза має ще й лікувальні властивості.

Інші назви кукурудзи звичайної

Маїс; латиною: Zea mays; польською: kukurydza; російською: кукуруза обыкновенная.

Опис кукурудзи звичайної (як виглядає)

Кукурудза звичайна — однорічна однодомна трав’яниста рослина родини злакових. Стебло пряме, з добре вираженими вузлами, заввишки 50 см —7 м. Листки чергові, широколанцетні, з хвилястими краями.

Квітки одностатеві, зібрані в суцвіття: тичинкові — на верхівці стебла у розлогі волоті, маточкові — ниткоподібні, в пазушних товстих качанах (початках), обгорнутих листковидними піхвами.

Плід — зернівка.

Цвіте у липні-вересні.

Регіони проростання кукурудзи звичайної

Батьківщина кукурудзи — Південна та Центральна Америка. В Україні масово вирощують як зернову та силосну культуру.

Заготівля і зберігання кукурудзи звичайної

Для виготовлення ліків використовують стовпчики з приймочками. Заготовляють у період молочно-воскової стиглості початків у липні-серпні. Збирають пучками, сушать на сонці або в добре провітрюваному приміщенні, розстеливши тонким шаром (1-2 см завтовшки) на тканині або папері. В сушарці сушать при 40 градусах. Вихід сухої речовини — 22-25%. Зберігають у сухому місці (дуже вбирає вологу) до 3 років.

Хімічний склад кукурудзи звичайної

У кукурудзяних приймочках виявлено ефірну і жирну олії, сапоніни, дубильні речовини, гіркі глікозиди, флавоноїди, алкалоїди, стерини, вітамін К, аскорбінову і пантотенову кислоти, мікроелементи тощо.

Стигле насіння містить білок (20-30%), вуглеводи (50-60%), жири, клітковину, вітаміни групи В, аскорбінову кислоту, макро- та мікроелементи тощо.

Фармакологічна дія кукурудзи звичайної

Препарати з приймочок кукурудзи виявляють жовчогінну (стимулюють секрецію й відтік жовчі, знижують в’язкість, кількість білірубіну), діуретичну, гіпоглікемічну, кровоспинну (прискорюють процес зсідання крові, впливаючи на синтез протромбіну в печінці і збільшення кількості тромбоцитів) дію.

Як жовчогінний засіб препарати з приймочок кукурудзи призначають при жовчокам’яній хворобі, гепатитах, холециститах; як кровоспинний засіб — при геморагічних діатезах і маткових кровотечах.

Препарати з приймочок кукурудзи застосовують при лікуванні циститів, нирковокам’яної хвороби, набряків, викликаних порушенням серцевої діяльності та ожирінням.

Кукурудзяні приймочки входять до складу сечогінних і жовчогінний чаїв.

Кукурудзяна олія помічна в профілактиці й лікуванні атеросклерозу та гіпертонії (знижує рівень холестерину в крові).

За матеріалами:

  1. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
  2. Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
  3. Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
  5. Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
  6. Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.

Схожі записи