Калла – догляд

Калла – багаторічна трав’яниста рослина з великими листками і витонченими квітами білого, жовтого, червоного та інших кольорів з сімейства ароїдні. Зустрічається калла у природньому середовищі на Африканському континенті, де вона може вирости до 2,5 метрів, листя темно-зеленого кольору, хвилясті по краях. Квітка у калли незвична, нагадує качан, який ніжно обгортає тендітне покривало. Кімнатні квіти калли практично не пахнуть, а ось калли садові в теплу сонячну погоду виливають ніжний аромат.

Ці квіти передають господарям виключно позитивну енергетику радості і допомагають встановити гармонію в приміщені.

Увага!

Всі частини калли є отруйними і при попаданні всередину організму можуть викликати у людини гостру блювоту, пухлину горла і рота. Тримайте кімнатні калли подалі від дітей, а садити і пересаджувати цю рослину радимо в рукавичках.

Види калл

zantedeski_efiopska

Зантедескі, ефіопська

(Zantedeschia aethiopica),у домашніх умовах в переважній більшості вирощують тільки Зантедескі ефіопську(Zantedeschia aethiopica). Це велика рослина з серцеподібним, витончено вигнутим листям і високими (до 1,5 м) квітконіжками, суцвіття загорнуті в білі покривала.
kalla

Калла Еліота

– низькорослі до 50 см «кольорові» кали з золотисто-жовтими суцвіттями.

Калла реманія

– низькорослі до 50 см з рожево-червоними і бузковими покривалами, окрас яких однотонний або з перехідними відтінками.

Як доглядати за каллами

Догляд за кімнатними калами нескладний, і створення якихось особливих умов не вимагає.

karlikovi_kalli

Яскравість світла для калли

Калла рослина тіньовитривала, добре росте на яскравому розсіяному світлі та у півтіні, але для росту їй потрібно достатньо світла і невелика кількість прямих вечірніх або ранкових сонячних променів.

Полив і вологість повітря для калл

Калла рослина вологолюбна, особливо ефіопська. У природному середовищі вона росте поблизу боліт, де дуже висока вологість грунту і повітря.

Кали низькорослі менш вимогливі до поливу. У період цвітіння поливати кімнатні калли потрібно часто, а в період спокою – по мірі висихання верхнього шару грунту. Пересушувати рослину не можна, це для неї згубно. Вологість повітря повинна бути достатньо високою( 70 – 80%), кали треба часто обприскувати.

Низькорослі кольорові кали менш вибагливі до вологості: їм потрібна вологість 50 – 60%. Обприскування потрібно проводити рідше і дуже акуратно, або взагалі замінити їх протиранням, щоб волога не стікала по пагонах листя і не викликала гниття бульби.

kolorovi_kalli1

Температура повітря для калл

Найбільш сприятлива температура повітря для нормального розвитку калл – 19-25 градусів С. У зимовий період температура не повинна бути нижчою 8 градусів С.

А садові калли потрібно встигнути викопати до зниження температури.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Коли підживляти калли

Для активного росту і довготривалого цвітіння каллу потрібно своєчасно підживляти.

Кімнатним калам необхідні органічні і комплексні мінеральні добрива для квітучих. Підживляємо, чергуючи органічні і мінеральні добрива, 1 раз на 12 днів. Кореневі підживлення корисно поєднувати з позакореневими, але при цьому не можна обприскувати покривала суцвіть, інакше вони покриються плямами і швидко зів’януть. Коли каллі бракує добрив, її листя втрачають блиск і опускаються( при нестачі азоту), піднімають вгору загострені кінці листя.

kolorovi_kalli3

Який горщик вибрати, щоб посадити калли

Для калли горщик відіграє велике значення. Для кали ефіопської горщик не повинен бути малий, у такому горщику калла не зацвіте. Калла ефіопська любить рости на самоті. На одну квітку горщик повинен бути не менше 20 см в діаметрі. Краще вибирати горщик натуральний, щоб випаровувалася зайва волога і коріння рослини дихали. Для низькорослих бульбових кал ємність горщика не має такого вирішального значення. Горщика об’ємом 2,5 – 3 літри буде достатньо.

kolorovi_kalli4

Грунт для калл

Грунт для калл підійде універсальний, для квітучих кімнатних рослин.А можна грунт приготувати і самостійно. Взяти у рівних частинах: компосту, листової землі і чистого річкового піску, і додати до них 1/4 частини глини, 2 частини грунту і суперфосфат(столова ложка добрива на 3 л суміші)

Як пересаджувати калли

Коли у калл закінчується період спокою, всі кімнатні калли потрібно пересадити у новий субстрат. Особливо це стосується ефіопської калли, при пересадці обов’язково потрібно відокремити дочірні поростки(які значно послаблюють рослину, і можуть стати причиною відсутності цвітіння) від материнської бульби. Якщо регулярно відрізати молоді бічні паростки і періодично замінювати верхній шар(до 5 см) грунту в горщику, то кали можна залишати без пересадки до 2-х років.

При пересаджуванні калл, дуже заглиблювати дорослі кореневища не рекомендується, садити треба так, щоб листя рослин не вилягали. Молоді бульби садимо на глибину, яка в 3 перевищує їх у діаметрі.

nasinnya_kall

Розмноження калл

Калла ефіопська розмножується відростками.

При розподілі кореневища, на кожній відокремленій частині має бути присутня брунька. Розрізи обробляють деревним вугіллям і висаджують відростки у окремі горщики.

Кольорові низькорослі калли розмножують насінням і бульбами, які просто відокремлюються від материнської рослини. Якщо бульби відокремити важко, то не чіпайте їх . Ці бульби ще не готові до самостійного життя.

Хвороби та шкідники

Причиною появи шкідників і хвороб є помилки в догляді.

Недостатня вологість повітря може привести і до ураження калли павутиновими кліщами. Крім кліщів калли також можуть уражатися попелицями.

Догляд після цвітіння

Для того щоб продовжити цвітіння у калли, суцвіття зрізують, коли покривало зеленіє. У цьому випадку рослина не витрачає поживні речовини на утворення насіння, а виростають нові квіти.

Схожі записи